RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Górnośląska prawie gotowa

 • Dodano: 2017-11-22 10:00

Ulica Górnośląska w Rudzie Śląskiej - Bykowinie jest znów w pełni przejezdna. Droga jest już całkowicie zmodernizowana i przywrócony został na niej ruch dwukierunkowy.

Do wykonania zostały jeszcze jedynie prace porządkowe. Zadanie kosztowało prawie 7,6 mln zł. Przebudowany odcinek to fragment od ul. Gwareckiej do ul. Pośpiecha.

Przebudowa ulicy Górnośląskiej przebiegła sprawnie. Inwestycja całkowicie powinna zakończyć się około dwóch tygodni przed ustalonym na połowę grudnia terminem - zaznacza prezydent Grażyna Dziedzic. - Samochody już teraz mogą poruszać się w obu kierunkach, a na skrzyżowaniu z ul. Gwarecką przywrócone zostały zasady pierwszeństwa sprzed początku prac. Przez te kilka miesięcy kierowcy mogli przyzwyczaić się do zmienionej organizacji, dlatego apeluję o uwagę - dodaje.

Inwestycja objęła odcinek o długości prawie 1,2 km. Występował tam szereg uszkodzeń istniejącej nawierzchni – kolein, ubytków, pęknięć i sfalowań. Podczas wymiany nawierzchni dla poprawy bezpieczeństwa na odcinku o długości 560 metrów - od ul. Gwareckiej do kościoła - powstał pas z kostki granitowej, rozgraniczający pasy ruchu. Zlokalizowana w tej części ulicy zatoka przy przystanku autobusowym po modernizacji ma 40 m długości i 3 m szerokości.

W dalszej części przebudowywanego odcinka ul. Górnośląskiej wydzielone zostały dwie zatoki do parkowania równoległego - odpowiednio na 11 i 17 pojazdów - oraz zatoka przy przystanku w rejonie ul. Poloczka, gdzie wcześniej autobusy zatrzymywały się w miejscu wyznaczonym na jezdni, utrudniając ruch - mówi Mariusz Pol z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Na całym remontowanym odcinku przebudowane zostały również istniejące skrzyżowania i zjazdy. Zmodernizowana została również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Wcześniej po stronie północnej na całej długości tego odcinka ul. Górnośląskiej znajdowały się chodniki i ścieżki rowerowe odseparowane od siebie oraz jezdni pasami zieleni i ten układ został zachowany po przebudowie. Natomiast po stronie południowej podobne rozwiązanie zostało zastosowane od ul. Gwareckiej do ul. Poloczka. Z istniejących przed modernizacją przejść dla pieszych, oprócz przejścia po wschodniej stronie skrzyżowania z ul. Karskiego i Grzegorzka, zachowane zostały wszystkie. Nowe przejścia z azylami dla pieszych powstały na wysokości kościoła, przy skrzyżowaniu z ul. Poloczka i za skrzyżowaniem z ul. Pośpiecha na wysokości supermarketu.

To jednak nie wszystkie prace w ramach tej inwestycji.

Istniejące oświetlenie zostało zastąpione energooszczędnym typu LED. Zlikwidowane zostało również nieczynne przejście podziemne przy kościele, które mieszkańcy wskazywali jako miejsce niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Do tego dochodzi przebudowa kanalizacji deszczowej oraz kolidującej z inwestycją sieci gazowej – informuje Mariusz Pol.

Ulica Górnośląska w Rudzie Śląskiej ma długość ponad 2 km, łączy ul. Katowicką i ul. ks. Tunkla. Jej otoczenie stanowią osiedla mieszkaniowe, placówki oświatowe, budynki użyteczności publicznej.

Przebudowa tej ulicy to jedna z naszych najważniejszych inwestycji drogowych w tym roku – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Budowa i modernizacja dróg to jeden z naszych priorytetów, ogółem na te zadania w 2017 roku przeznaczymy ponad 61 mln zł - podkreśla. Najważniejszym zadaniem jest kontynuacja budowy trasy N-S, która docelowo połączy autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową.

Górnośląska prawie gotowa

Pokaż na mapie

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Okolica wymagała remontu, ale ten geniusz co to zaprojektował i drugi co to zaakceptował, to obaj powinni za to odpowiedzieć. Kompletnie popsute, ścieżki rowerowe i pisze wąskie, stary układ był o niebo lepszy i ładniejszy, teraz to jakas maszkara. I ten pas rozdzielający drogę mógł by byc jeszcze szerszy. Założę sie ze idiota który to projektował, to rude slaska conajwyzej na mapie widział a na Bykowinie nigdy nie był.

 • Gołebi

  Nowy hodnik i go rozkopali bo wymieniają rury od strony Wirku to jest cyrk

 • Byk

  dojscie do i z przystanku na Górnośląskiej katastrofa na około

 • Bykowina.

  Prawie a gotowa to tak jak kochać a nie wsadzić

 • zuzik

  OK wyremontowane jak zwykle pięknie się prezentuje lecz bez pomyślunku o nas mieszkańcach ul. Zgrzebnioka. Tragedia z parkingami na ul. Zgrzebnioka, zlikwidowano pas parkingowy na ulicy Górnośląskiej który w niedzielę był cały zastawiony samochodami od osób podjeżdżającymi do kościoła. Mamy za to pas rozdzielający na którym parkować nie wolno. Teraz będą parkować właśnie na Zgrzebnioka; a niech mieszkańcy mają i duszą się tak bez pomyślunku. Medal zgniłego kartofla dla projektanta i gospodarza modernizacji (czy dewastacji). Pani Prezydent proponuję utwardzić teren zielony przy kościele i ul. Zgrzebnioka bo zostanie rozjeżdżony i zniknie. Chyba, że ja jako mieszkaniec samochód będę zostawiał na Nowy Bytomniu pod UM

 • RG

  Ok , a kiedy rozpocznie się budowa obwodnicy ul. Górnośląska w kierunku Chorzowa Batorego ?

 • micho

  A ja chciałbym się dowiedzieć po co stoi tam tyle znaków drogowych. Wjeżdżając w nową dorgę wyłania się nam las znaków, które co kilka, kilkanaście metrów informują o tym samym, że ścieżka rowerowa, że należy jachać prawą stroną drogi jakby to było coś nowego w tym kraju i inne. Jest typowa inwestycja do programu Absurdy Drogowe na TVN. Widać jakiś inteligentny urzędnik pozazdrościł innym udziału ich inwestycji w tym programie

 • pinokio

  Bo ktoś musiał zgarnąć nagrodę za tak błyskotliwy pomysl

 • Pyjter

  Eh Polaczki wy rzeczywiście tylko potraficie marzekać....

 • Emeryt

  To spadaj do Niemiec dziadu.

 • HL

  Niestety to już norma, że gdy coś nowego się robi to przy okazji trzeba coś popsuć. Mieszkańcy Bykowiny zostali wywiezieni w pole i to dosłownie. Mam na myśli nową lokalizację przystanku na ul. Górnośląskiej w okolicy ul Poloczka , którego obecnie nazwa powinna brzmieć ,,Bykowina Pole" . zamiast jak dotąd ,,Bykowina Poloczka" Tyle się mówi i pisze o bezpieczeństwie mieszkańców,a tu proszę funduje się nam przystanek w szczerym polu wśród krzaków i zarośli z dala od zabudowań. To żadna przyjemność wysiadać tam samemu i iść przez te ponure i straszne miejsce . Kto miał udział w tym pomyśle to na pewno autobusami nie wraca do domu . Mam chociaż nadzieje, że powrócą na swoje miejsca ławeczki i kosze na śmieci, których jeszcze sporo brakuje.

 • czytelnik

  Powiedzmy, że nie narzekałbym aż tak bardzo, bo z tego "pola" jest 100 metrów do osiedla, ale rzeczywiście nie za bardzo rozumiem ideę pomysłu przeniesienia tego przystanku. Przecież "dolne" osiedle ma swój przystanek za kościołem, nie musi chodzić na ten przystanek. A ten był w dobrym miejscu - zaraz przy zabudowaniach. Można było go trochę odsunąć od skrzyżowania z Poloczka (w stronę TESCO) i wszystko byłoby OK. A teraz tam jest jakaś zatoczka (chyba parking) a przystanek odsunięty od osiedla. Nie żeby to był jakiś dramat - tylko PO CO?

 • krakus

  W strone Tesco jest parking, więc nie ma miejsca na przystanek, a korzystają z niego także mieszkańcy Poloczka 2,4,8.

 • czytelnik

  a ile tam jest tych miejsc parkingowych? i ile osób codziennie korzysta z tego przystanku? porównaj liczby i pomyśl... a miejsca parkingowe mogły być jak do tej pory - od ul. Poloczka w kierunku kościoła

 • kr

  o ile przesunięto przystanek - o 50 m? Jakie szczere pole, krzaki zdala od zabudowań? Ławeczek nie brakuje, jest ich nawet więcej niz było.

 • Axel

  Bykowina wypiękniała :) Pozdrowienia dla inwestora, wykonawcy oraz wszystkich mieszkańców za wspaniałe dzieło.

 • Adrian

  Dzwonić na Straż lub Policję szybko zrobią porządki i nie będzie parkowania na wysepce (ciągła linia) mandat haha

 • ehhhhhhh

  z kim zrobią porządki? z pozbawionymi wyobraźni debilami którzy to w ten sposób wymyślili?

 • czytelnik

  a gdzie jest napisane, ze wszędzie gdzie się DA wjechać należy wjeżdżać i parkować? czy wszędzie muszą być metrowe mury, płoty, kolce i bariery żeby ciemny lud nie porzucał (bo tak należy to nazwać) tam swoich samochodów?

 • kuba

  dziś jechałem na wysepce z kostki brukowej zaparkowany autobus 0,5m od przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów zero widoczności.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.