Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Huta Pokój zbuduje konstrukcję stalową warszawskiej Rotundy

 • Dodano: 2017-12-07 08:15, aktualizacja: 2017-12-07 06:10

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy - warszawska Rotunda banku PKO przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi - nabiera kształtu.

Jej stalową konstrukcję buduje należąca do Grupy Kapitałowej Węglokoks Huta Pokój S.A. Po długich negocjacjach spółka z Rudy Śląskiej podpisała właśnie umowę z generalnym wykonawcą inwestycji, realizowanej na zlecenie PKO BP, firmą NDI S.A.

Stalowy szkielet Rotundy będzie się składał łącznie z 21-tonowego słupa o wysokości ponad 13,5 metra, 13 słupów obwodowych podziemnych wysokości 3,5-4 metrów i 48 słupów obwodowych naziemnych, których wysokość wyniesie 11-13 metrów, oraz stalowej korony. Cała konstrukcja, w której znajdą się także drobniejsze elementy stalowe, będzie ważyła ponad 500 ton.

Technologicznie i wytwórczo jest to ciekawa i zarazem wymagająca konstrukcja. Realizując ten projekt będziemy starali się wykorzystać możliwości synergii w ramach Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS np. część blach wyprodukuje dla nas Walcownia Blach Batory w Chorzowie, która niedawno została przejęta przez WĘGLOKOKS – mówi Witold Wójcicki, prezes zarządu Huty Pokój S.A.

Pierwsze gotowe elementy wyjechały z Rudy Śląskiej do Warszawy już w połowie listopada. Zgodnie z harmonogramem prac słupy w części podziemnej oraz słup centralny, mają zostać zamontowane jeszcze w grudniu. Cała stalowa konstrukcja Rotundy ma być gotowa do lutego przyszłego roku.

To dla nas spore wyzwanie logistyczne, bo wszystkie słupy są przewożone na miejsce budowy w całości. Huta Pokój jako główny wykonawca konstrukcji zapewnia też montaż całej konstrukcji. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, zostanie zabezpieczona specjalną farbą przeciwpożarową – zdradza prowadzący projekt ze strony Huty Pokój Tomasz Stogniew.

Grupa Kapitałowa Huty Pokój  ma już na swoim koncie wiele prestiżowych realizacji krajowych i zagranicznych. W Rudzie Śląskiej powstała m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, wybudowanego na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA czy konstrukcja stalowa dla Elektrowni Eesti Energia NARVA w Estonii. W kraju huta wyprodukowała część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu, most kolejowy Na Martwej Wiśle – przetransportowany i posadowiony na przyczółkach w unikatowej technologii bezpośrednio z barki, elementy konstrukcji rewitalizowanego po pożarze Mostu Łazienkowskiego czy też konstrukcję nośną dachu Stadionu Śląskiego.

Wracamy do pięknej tradycji Huty Pokój czyli realizacji wielkich konstrukcji, przeznaczonych dla szerokiego spektrum odbiorców – dodaje Witold Wójcicki.

Gmach słynnej warszawskiej Rotundy już raz był odbudowywany po wybuchu gazu  w lutym 1979 roku. Do 23 grudnia 2016 roku w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. W 2017 roku ruszyła rewitalizacja obiektu ze względu na jego zły stan techniczny.

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • WPG

  Oby to nie był kolejny ze wspaniałych kontraktów poniżej kosztów na EK ,wpędzający całą Hutę Pokój w kolejne lata kryzysu.

 • Olo

  Zwiazki paczom ino na swoja[...]a!!

 • Jerry

  Te zwiazki na hucie to jest fikcja i tyla!!kaj tyn strajk??

 • KWK Pokój

  Panowie zapraszam na kopalnie, szkoda Was i waszej ciężkiej pracy na tej Hucie. A związki jak to związki patrzą tylko na siebie

 • Lew

  Na kopalnia zapraszosz? Tam bez znajomości przecież sie nie dostaniesz do roboty. ... som pytolch 5 razy tak samo skladolch cv do synów tej ziemi przyjęć nie ma za to naplywowych goroli robi od groma.

 • Hutnik

  Niych jeszcze prezes wiyncy tych niyroboli pozatrudnio do dyrekcji to napewno bydzie lepi!!!!!!

 • Alojz

  Symnijcie te fany z bramy bo to je śmiychu warte !! I tak żodny akcji protestacyjny niy ma i w tym chorym zakładzie nigdy niy bydzie!!!!

 • Hutnik

  Najgorszy prezes w historii huty!dobra zmiana zatopi huta pokój!

 • Emeryt

  No i we werku mają robota a robota to kasa

 • hutnik

  Trzeba pozbyć się Bajbusa

 • alojz

  pan prezes chwali sie konstrukcjami a na wydziale Stalprofile nie ma wsadu do produkcji! Przy takich decyzjach i zarzadzaniu za niedługo po hucie może zostać tylko wspomnienie i wielki piec!pan prezes bedzie miał wpisane w CV ze zajechoł huta!

 • lucky

  a jak tam podwyżki?

 • Prezes naszego klubu

  Będą od stycznia;gazu,prądu,śmieci i czynszu.

  • Prezes naszego klubu
   2017-12-07 16:31
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Esio

  Ahahaaaaaaa ale sie nahahałemmmm ......dobre...naprawde dobre

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.