Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Hutnicy chcą pikietować. "Zarząd mija się z prawdą!"

 • Dodano: 2017-10-03 11:00, aktualizacja: 2017-10-03 15:37

Przed weekendem pisaliśmy o sporze zbiorowym w Hucie Pokój. Pracownicy idą dalej - chcą zorganizować pikietę. Mają też kilka pytań do prezesa w związku z jego wywiadem dla portalu gospodarczego WNP.

Związkowcy z Sierpnia 80 wraz z innymi działaczami z zakładu kilka dni temu podczas oficjalnego spotkania zawiązującego spór zbiorowy z pracodawcą zażądali podwyżki płac dla pracowników o 300zł netto, wyjaśnienia przyczyny nierealizowania założeń Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (tę kwestię już uzgodniono), a także objaśnienia kwestii załadunku w zakładzie Stalprofile. Związkowcy wyrazili też swój ostry sprzeciw wobec planu zwolnienia z huty 25 pracowników o długoletnim stażu pracy. O rozpoczęciu sporu zbiorowego pisaliśmy TUTAJ.

Prezes Huty Pokój, Witold Wójcicki, w rozmowie z dziennikarzem portalu WNP na pytanie o podwyżki wypłat oczekiwane przez związki odpowiedział:

Proszę wziąć pod uwagę, że mamy zadłużenie sięgające 269 mln zł! Gdybyśmy spełnili postulaty związków zawodowych, musielibyśmy znaleźć dodatkowo prawie pół miliona złotych miesięcznie. To jest gigantyczna suma jak na firmę z takimi problemami. Taka podwyżka to prosta droga do upadłości firmy, a co za tym idzie likwidacji tysiąca miejsc pracy. - czytamy w wypowiedzi Witolda Wójcickiego.

Związkowcy pytają: "Kto tu kłamie?!" i mówią: "Nikt nie wiedział o takim zadłużeniu!"

Pierwszy raz słyszymy o kwocie 269 mln zł zadłużenia huty! Skąd wzięła się taka suma? Wiceprezes Szynol mówił o kwocie 100 mln zł. Owszem, wiedzieliśmy o wcześniejszej wyższej wartości długu rzędu 150 mln, ale część spłacono. Może ktoś dalej zaciąga zobowiązania na poczet naszego zakładu? - zadają pytanie działacze "Sierpnia 80" w Hucie Pokój.

Według obrońców zakładu nieprawdą jest także informacja podawana przez prezesa Wójcickiego o tym, że przez lata pieniądze jedynie przejadano i nie inwestowano w rozwój, a także to, że związki patrzyły biernie na działania zadłużania huty, a teraz, gdy jest źle, zaczynają dopominać się o swoje.

Modernizacja pił na WPG, nowa linia - to wszystko działo się przez ostatnie lata. Nie można więc mówić, że nie było w zakładzie żadnych inwestycji. Nie podoba nam się stwierdzenie, że nic jako związki nie robiliśmy. Swoją drogą, związek Sierpień 80 istnieje w tym zakłądzie dopiero od 2 lat, nie mógł więc wcześniej reagować na działania spółki, ale wiemy, że inne związki próbowały interweniować w związku z wyprowadzaniem pieniędzy, nawet w sądzie. - mówi nam Mariusz Laksa, przewodniczący hutniczego Sierpnia 80.

Witold Wójcicki, prezes Huty Pokój, jak mówi, chce naprawić zakład. Nie ma zamiaru z nikim wojować.

Pierwszym efektem moich działań jest zmniejszenie ogromnego długu Huty Pokój o 14 mln zł. Pracuję nad strategią, która ma doprowadzić zakład do uzdrowienia. Po to tu przyszedłem. - mówi prezes.

Mało wiesz bo takiej pikiety jeszcze nie było ciekawe czy tam byłeś ? Trochę cierpliwości jesteś wkurzony przyjdż pogadamy a wszystkiego się dowiesz .wkurzony 22017-10-20 08:06

Pracownicy nie chcą ustąpić i domagają się poważnego traktowania.

Prezes nie realizuje ustawy o sporze zbiorowym, który został wprowadzony w hucie. Nie poinformował PIP, nie powołał negocjatora. Planujemy organizację pikiety przez zakładem - mówią pracownicy.

Już wiemy, że pikieta pracownicza odbędzie się w czwartek 5 października o godz. 14.15 przed bramą główną Huty Pokój w Rudzie Śląskiej (ul. Niedurnego 79).

Pikieta spowodowana jest brakiem porozumienia z pracodawcą. Organizacje związkowe (w tym WZZ "Sierpień 80") wszczęły spór zbiorowy, zakład oflagowano. Hutnicy domagają się m.in. 300 zł netto podwyżki wynagrodzenia dla wszystkich zatrudnionych, realizowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na dotychczasowych zasadach, czy wycofania zamiaru rozwiązania umów o pracę z 25 pracownikami o długoletnim stażu pracy. Zapraszamy do wzięcia udziału w pikiecie. - piszą związkowcy.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (51)    dodaj komentarz »

 • Jerry

  I tak [...] z tego bydzie bo sam robiom same [...]y i tyla!!

 • Wkurzony

  I co dali? pogwizdali my trocha pod bramom i ucichło jak zwykle!!

 • wkurzony 2

  Mało wiesz bo takiej pikiety jeszcze nie było ciekawe czy tam byłeś ? Trochę cierpliwości jesteś wkurzony przyjdż pogadamy a wszystkiego się dowiesz .

 • Hhh

  Hutnikow mają gdzieś byle gornicy dostawali reszta Polaków sie nie liczy taka prawda tu nie wszyscy na kopalniach pracują.Kopalnie przez lata straty przynosiły i co na nich kasa z rządu leci resztę mają w[...]......

 • hutnik_od_38_lat

  Od dziś nowy pracownik w hucie. Pan dyrektor d/s restrukturyzacji. Kolejny specjalista. Strach się bać.

 • Urzędnik

  Urzędnicy sami się zwalniają!!! Nikt nie będzie pracować za takie pieniądze.Konkursy ogłaszanie kilka razy na stanowisko urzędnicze w Urzędzie Miasta bo nie ma chętnych haha

 • Adrian

  Ciekawe kiedy związki zawodowe z Urzędu Miasta Ruda Śląska będą mieli tyle "jaj" żeby walczyć o podwyżki dla pracowników urzędu. Zarobki 1900 zł. netto to jakieś kpiny!!!!.

 • hutnik ze byłego solidusu

  jeszcze 2 lata temu na hucie 1100 więc nie ma o co płakać

  • hutnik ze byłego solidusu
   2017-10-17 06:40
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • hutnik_od_38_lat

  Pikieta się zaczęła a dyrekcja zamknięta. Nie można wejść ani wyjść. Tak się broni zarząd. Czyżby się czegoś bał?

 • Olo

  Wszyscy pod huta bez wymowek walczyc o nasza huta i godne zycie naszych rodzin !!!!!

 • Walcownik

  Są też czarne owce co mają gdzieś to co się stanie. Jeśli uda się wywalczyć podwyżki to piersi będą stali żeby podpisać aneks. Pozdrowienia dla operatora stołu M.T.

 • Pracownik

  Co za beton z kolesia. Tak to płacze że mało, że soboty nie idzie zrobić. Cieszy się gdy inny ma gorzej. Tatuś pewnie jest dumny z syna.

 • Adi

  Liczymy że liczne grono kobiet z dyrekcji huty też będzie bronić nas hutników i wyjdzie przed dyrekcję

 • Bożena

  LUDZIE WSZYSCY POD HUTĘCHCA DOPROWADZIĆ DO KOŃCA HUTY, NIE MOŻNA NA TO POZWOLIĆ

 • Janka

  WSZYSCY POD HUTĘ,No inaczej zostaniemy na lodzie

 • Ślązok z tradycjami

  Nowe osoby kere przyłażom do werku nie mają bladego pojęcia o hutnictwie a dostają od razu wszystko; nie szanujom ludzi; łonie chcom zniszczyć nasz zakład naszo tradycjo i historia tego wieloletniego zakładu. Gardzom slazokami.Muszymy walczyć o naszo huta; jak tera popuszczymy to koniec z Hutą; my chcymy godnie robić z ludźmi kerzi się znajom na robocie i bydom się liczyć z naszym zdaniem ; dość przybyszów

  • Ślązok z tradycjami
   2017-10-04 21:24
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Hutnik

  Solidarność też walczy w spólnej sprawie, już kombinują koszulki i inne "gadżety" na pikietę. Że o nich jest cicho to nie znaczy że nic nie robią.

 • KUCHCIANIK

  MAJĄ NA MIE TECZKA CO MOM ZROBIĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!POMOCY

 • JEST MI WSTYD !**************

  JEST MI WSTYT ZAWOS ŻECH KIEDYŚ TAM BYŁA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • JEST MI WSTYD !**************
   2017-10-06 21:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • EMERYTKA Z FRYNY

  KAJ BYLI TE CIU.. PRZEZ TYLA LOT JECHALI NA DWA FRONTY U PREZESA I NA BIEDNYCH LUDZIACH PRACY WSTYD BYĆ TAM [...] KUR..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.