Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ile osób czeka na mieszkanie komunalne?

 • Dodano: 2016-02-26 15:45, aktualizacja: 2016-07-13 11:13

Minęło 1,5 roku od wprowadzenia nowych przepisów dotyczących przydziału mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej. Czy system się sprawdza?

Obecnie na przydział mieszkania komunalnego oczekuje obecnie 1 637 gospodarstw domowych (dane na luty 2016 roku). Liczba ta znacznie zmniejszyła się w stosunku do lat poprzednich. We wrześniu 2014 roku, czyli na miesiąc po wprowadzeniu nowych zasad dotyczących przydziału mieszkań komunalnych, na liście oczekiwało 3963 osób. 

Przyczyny znacznego zmniejszenia się "kolejki po mieszkanie" mogą być różne. Na pewno jednym z powodów jest fakt, że wraz z wejściem w życie nowelizacji przepisów przeprowadzono wielkie porządkowanie list. Oznacza to, że wdrożono weryfikację wniosków poprzez coroczną ich aktualizację. Na bieżącowy skreślano z listy osoby, które np. ze względów dochodowych nie mieściły się w dopuszczalnych ramach, lub też na przykład osoby, które nie były czynnie zainteresowane przyznaniem mieszkania z zasobów miasta, gdyż nie zaktualizowały danych.

Wiceprezydent Michał Pierończyk podkreślił jednak w naszym wywiadzie, że zmniejszenie się ilości osób na listach mieszkańców oczekujących na lokal mieszkalny to także wynik lepszego funkcjonowania samego systemu rozdysponowywania mieszkań.

Przypomnijmy bowiem, że teraz to osoby zainteresowane oczekujące na listach same interesują się wolnymi mieszkaniami z zasobów miasta. MPGM tworzy zbiorczą listę wolnych lokali i wyznacza jeden termin oglądania wszystkich mieszkań, które na daną chwilę posiada do zasiedlenia. Dzięki temu oszczędza się czas, a wolne mieszkania w mieście są dokładniej zinwentaryzowane.

Jak według zasad wyznaczonych w roku 2014 można starać się o mieszkanie? Działa to w ten sposób, że miasto ogłasza listę wolnych lokali wraz z ich adresem, metrażem i dniem oględzin. Lista dostępna jest w MPGM, w każdym oddziale rejonowym, a także w Urzędzie Miasta Ruda Śląska i na stronach http://bip.mpgm.com.pl/ oraz http://www.rudaslaska.bip.info.pl/.

W wyznaczonym dniu i godzinie zainteresowani stawiają się w lokalu, oglądając go i dokonując wyboru, czy chcą ubiegać się o dane mieszkanie. Jeżeli wyrażają taką chęć, mogą zapisać się na listę osób zdecydowanych na przyjęcie konkretnego mieszkania. Po weryfikacji zgłoszonych osób propozycję otrzymuje osoba, która spośród chętnych złożyła najwcześniej wniosek. 
 

Mieszkańcy obawiali się, że mając odległy numer na liście i tak nie będą mieli szans na otrzymanie mieszkania. Wiceprezydent uspokaja, że tak się nie dzieje. Nie zawsze bowiem w procedurze oglądania i przyznawania mieszkań biorą udział osoby z najwyższych miejsc.

Osoba, która otrzymała propozycję lokalu mieszkalnego z najwcześniej złożonym wnioskiem, miała 7. pozycję na liście oczekujących na mieszkanie (data złożenia wniosku: 29.09.1998r.). Osoba z najpóźniej złożonym wnioskiem, która otrzymała propozycję mieszkania, miała pozycję 4129 (data złożenia wniosku: 17.03.2015r.) - podczas ubiegłorocznego wywiadu mówił nam Michał Pierończyk, wiceprezydent UM Ruda Śląska.

Dzięki nowym przepisom wprowadzono też jedną listę wspólną dla osób oczekujących na lokal do remontu bieżącego i do remontu generalnego. Teraz jedynym kryterium jest data złożenia wniosku. Ponadto miasto stara się skracać procedurę samego przekazania mieszkania osobie zakwalifikowanej do przyznania go.

Lista skróciła się także z innego powodu, który martwi mieszkańców. To pozbawienie prawa do starania się o mieszkanie komunalne osób, które mają jakiekolwiek prawo do lokalu mieszkalnego bądź nieruchomości nawet na czas oznaczony. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy wynajmują mieszkanie, także nie mogą uczestniczyć w przydziale lokali.
 
Miasto tłumaczy to obowiązkiem zapewnienia lokum osobom, które nie mają gdzie mieszkać. Ci, którzy mieszkanie wynajmują, posiadają już tytuł prawny do lokalu. 
 
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U. z 2014 roku, poz. 150) gmina na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw o niskich dochodach.
 
Z powyższego przepisu wynika, że gmina winna swoje działania skoncentrować przede wszystkim na osobach, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. Tytuł prawny w postaci umowy najmu świadczy o tym, że najemca w danym okresie ma zaspokojoną potrzebę mieszkaniową. Każda umowa najmu stanowi tytuł prawny do lokalu, niezależnie od okresu obowiązywania, a także podmiotu, z którym jest zawarta (innymi słowy niezależnie od tego, czy zawarta jest z Miastem, spółdzielnią mieszkaniową, czy np. prywatnym właścicielem). - odpowiedział nam na to pytanie w roku ubiegłym wiceprezydent Pierończyk.
 
 
Co sądzicie o funkcjonowaniu przepisów po zmianach? Komuś z Was udało się od czasu nowelizacji zasad przyznawania mieszkań w Rudzie Śląskiej osiedlić się w mieszkaniu otrzymanym z zasobów miasta?

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • cynik

  Widzę temat niewygodny bo zdjęty z głownej:)wstyd!!

 • logicman

  Z pewnością niewygodny temat dla UM. Na UM powinno nakładać się kary za proponowanie lokali socjalnych w stanie „obrzydliwo nieużytkowym” do którego trzeba dołożyć znaczną kwotę pieniężna. Jak sama nazwa wskazuje „socjalny” jest przeznaczony dla tych mniej radzących sobie lub mniej zamożnych.Proponowanie lokalu bez ubikacji, zaśmierdziały, zniszczony itp. to po prostu upokarzające, a nie pomocne.

 • jak tu się nie śmiać ,)

  Hahaha ja jestem zaradna to mam sobie kupić mieszkanie a jak już ewebtualnie dostane po10latach z listy oczekujacych mieszkanie to mam sobie zrobić kibel i inne "luksusy"a nierobole i patole maja mieć nie tylko mieszkanie od ręki to jeszcze zrobione na tip top

  • jak tu się nie śmiać ,)
   2016-02-29 17:19
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • zbulwersowana!

  czyli dla tych mniej zaradnych ma być luksus a dla tych co potrafią zarobić slams tak? Wcale się nie dziwię że Ruda śl to miasto okrzyknięte największą patologią w Polsce skoro takie myślenie jest u nas propagowane

 • Platon

  UM powinien budować mieszkania, a osoby w nich mieszkające powinny spłacać w czynszu to co wyłożyło miasto. Po spłaceniu, mieszkanie jest twoje. Nie musisz brać kredytu a po 10-15 latach masz wszystko spłacone. ALE TAM SIEDZĄ LENIE A PO DRUGIE RUDZIANIE TO CIEMNOTA, KTÓRA NIE WIE NA KOGO GŁOSOWAĆ WIĘC LEPIEJ NIE BĘDZIE.

 • leberek

  Namioty sa wygodne.

 • sąsiad

  Dlaczego kierownicy oddziałów z kwk halemba dostają miwszkania komunalne na Wysokiej i Cynkowej co oni są biedni ?Rudzka patologia i kumple królika

 • Prawdziwa RudaSlaska

  Podczas debaty w MCK 2010 r. Grażyna Dziedzic tak ładnie mówiła o tym jak tanio można budować mieszkania komunalne, zapewniała że się na tym zna!!! Mamy rok 2016 i Ani jeden! Budynek z mieszkaniami komunalnymi nie powstał!!! Miasto ma działki, ma fundusze, mógłby w tym celu zapewnić kontrakty rudzkim firmom które zatrudniają rudzian ale nie!!! Miasto woli nabijać kieszeń "dombudowi"!!! Skandal!!! Sugeruję że najwyraźniej lobby działa a nasza "dobra gospodyni" uległa lobby deweloperów!!! A dobro mieszkańców???

  • Prawdziwa RudaSlaska
   2016-02-27 11:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Aaaa

  Pani prezydent od 6 lat mydli oczy. Nie mogę się doczekać jak wyjdą machloje na światło dzienne. Mieszkańcy Otyli pozdrawiaja

 • as

  a ile osob wyjechalo teg nie podaja?

 • cynik

  Jest jedno wyjście" zmienić pracę i wziąć kredyt na mieszkanie" potem " spłodzić przynajmniej dwoje dzieci ale lepiej 3-4 i 500 na każde wpadnie". Tak doradzają politycy-by żyło się lepiej:)

 • gin

  za "bogaty" na mieszkanie komunalne za biedny na kredyt zreszta co ma mnie trzymac w tym miescie jak w UM mowia mi ze mam sobie kupic mieszkanie na kredyt czy UM jest filia jakiegos banku? Lepiej patologii dac mieszkanie co nie placi i nie inwestuje niz normalnie pracujacym ludziom chcacym osiedlic sie w tym miescie...

 • Rudzianki

  Pracuj więcej. Znajdź dziewczynę.

 • Rudzianki

  Pracuj więcej. Znajdź dziewczynę.

 • Rudzianki

  Pracuj więcej. Znajdź dziewczynę.

 • Rudzianki

  Pracuj więcej. Znajdź dziewczynę.

 • Wojtex

  Lepiej by miasto zajelo sie tymi co otrzymali lokal z miasta i go wynajmuja na lewo a sami kupili mieszkanie w innych miastach. Sam znam wielu takich.

 • antysystemowy

  Na Solskiego 2 ostatnie piętro pod okiem kierownika REB MPGM kobita wynajmuje mieszkanie a jest najemcą!!! Układ???

 • ed

  Lepiej tak niz patologie zasiedla co nie beda ,ale niszcza bo dostali za darmo bo niezaradni i wielodzietni.

 • bb

  To chyba jakaś kpina? Nie rozumiem dlaczego dyskwalifikuje się rodziny które wynajmują mieszkania, wynajmują BO NIE MAJĄ gdzie mieszkać! Tzn jeżeli właściciel im wypowie umowę, zamieszkają w parku to im wtedy będzie należało dopiero mieszkanie? Dobre sobie....

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.