Wiadomości z Rudy Śląskiej

Industriada 2020 w Rudzie Śląskiej. Na zabytkowym osiedlu Ficinus czekało wiele atrakcji

  • Dodano: 2020-09-27 11:45

Zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty plastyczne, czy koncerty na zabytkowym osiedlu Ficinus - to tylko niektóre atrakcje, które przygotowano w ramach rudzkiej odsłony Industriady 2020. Przypomnijmy, że w tym roku na Szlaku Zabytków Techniki znalazły się dwa obiekty położone w Rudzie Śląskiej. To kolonia robotnicza Ficinus oraz Stacja Biblioteka, czyli gmach dworca PKP w Chebziu, który otrzymał status obiektu zaprzyjaźnionego Industriady.

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Ruda Śląska jak zwykle włączyła się w to wydarzenie. Chociaż przygotowania do Industriady trwały długo, dzień przed planowaną imprezą Urząd Miasta poinformował jednak o zmianach w programie.

- Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną zostaliśmy zmuszeni ograniczyć program Industriady na Ficinusie. Zostają odwołane warsztaty artystyczne, spotkanie z autorem Kazimierzem Szymeczko, hodowcą gołębi oraz pokaz dawnych sprzętów AGD i stoisko Spiżarni Starego Domu. Budynek Biblioteki Ficinus będzie niedostępny dla zwiedzających - czytamy na stronie rudzkiego magistratu.

Industriada 2020 na Ficinusie

Jednak ani zmiany w programie, ani chłodna aura nie zniechęciły rudzian do przybycia na Ficinus. Co prawda frekwencja była nieco mniejsza niż w ubiegłych latach, jednak osoby biorące udział w wydarzeniu nie kryły swojego zadowolenia.

- Jest trochę zimno, ale mam nadzieję, że zaraz się rozgrzejemy. Dzieciaki biorą udział w warsztatach plastycznych, a my możemy wysłuchać pięknego koncertu Orkiestry Dętej KWK Pokój. Bardzo się cieszę, że udało nam się dzisiaj tu przybyć - mówiła pani Krystyna z Kochłowic.

Industriada po raz 11. zawitała do Rudy Śląskiej - na zabytkowym osiedlu Ficinus na mieszkańców czekała masa atrakcji. Chętni rudzianie mogli zwiedzić osiedle z przewodnikiem. Można było obejrzeć kościół ewangelicki i poznać historię jednego z najstarszych osiedli robotniczych w regionie. Przewodnik przybliżał historię tego miejsca, a także nawiązywał do historii dzielnicy, lokalnych legend i opowieści.

O godz. 17:00 odbył się otwarty plener malarski dla dzieci pod okiem uznanego na Śląsku artysty Jarosława Kassnera. Nie zabrakło też Śląskich Animacji dla dzieci - dawnych gier i zabaw na śląskim placu.

Na zabytkowym osiedlu Ficinus stanęła też scena, na której wystąpili m.in.: 

  • Orkiestra Dęta KWK Pokój pod dyr. Jacka Kampy,
  • Fifidroki,
  • Patryk Filipowicz,
  • Marek Makaron Motyka,
  • Cocotier,
  • Grzegorz Płonka z zespołem.

Industriada on-line

Również w tym roku do świętowania przyłączyła się Stacja Biblioteka, która ponownie została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady. Tutaj wydarzenia zaplanowano on-line.

– Zdecydowaliśmy, że tegoroczne świętowanie na Stacji Biblioteka w całości przeniesiemy do sieci. Na profilu FB Stacji Biblioteka dostępny będzie link do poszczególnych wydarzeń – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Między innymi można było zobaczyć "Komisorza Hanusika na Chebziu" – bohatera książek M. Melona w interpretacji bibliotekarzy ze Stacji Biblioteka. Odbył się też koncert zespołu Tomasza Garbasa z akompaniamentem szumu kasztanowców i mknących po szynach pociągów.

Ponadto odbył się pokaz, który poprowadziła ekspertka od tworzenia aranżacji miniaturowych ogrodów w szkle, prezentacja wystawy filatelistycznej, filumenistycznej, numizmatycznej i modeli tworzonych z zapałek oraz warsztaty kreatywne pt. "Opowieści z mchu".

Industriada jest świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo – Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie "ExtraSchicht", organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku. Liczba uczestników tego święta wyniosła wtedy blisko 29 tysięcy i z roku na rok rośnie.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Karl

    O kule zaś sukces i to pomimo braku w zasadzie uczestników spoza organizatorów. Pewnie, grunt że kasa się zgadzo, najwyżyj kilka latarni się jeszcze wyłączy, albo może jakiś żłobek zawrze (to akurat żodno strata i tak bez pleców nie do się tam dostać, pozdrawiom przy okazji baba z magistratu fandzoląco że to moja wina bo dziecko do żłobka zapisuje się zanim się urodzi (!?), szkoda że nie umi pedzieć jak to zrobić bez PESELU dziecka, no chyba że oprócz oficjalnego elektronicznego systemu zapisów, mają mnij oficjalno, ale bardzij działająco lista pod stołem). Niby z pustego i Salomon nie naleje, ale nigdy nie ma aż tak pusto żeby samemu i znajomkom nie udało się czegoś przytulić...

  • Kieres

    Bredzisz! Takich imprez ciągle jest u nas za mało. Może zainteresowanie nie było rekordowe, ale impreza była moim zdaniem, zbyt słabo zareklamowana.

  • Karl

    Jasne że za mało. To nieważne że mieszkańcy nie są nimi zainteresowani i że Ruda na dzień dzisiejszy nie mo na Industriadzie nic do pokazanio w porównaniu do pozostałych miast. Może Wy się tam tak jednak pokombinujcie żeby kasa za udział szło jakoś wzionć bez organizacji czegokolwiek, jak i tak na to nikt nie łazi...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również