Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak idą inwestycje z budżetu obywatelskiego?

 • Dodano: 2016-08-07 15:00, aktualizacja: 2016-09-20 12:08

Budżet obywatelski na 2016 rok jest w fazie realizacji. Jak dotąd dopiero jedna inwestycja została doprowadzona do końca. O postępy w każdym ze zwycięskich projektów zapytaliśmy w magistracie.

W projekcie ogólnomiejskim zwyciężył pomysł zagospodarowania stawu Kokotek ilością 1346 głosów. Po weryfikacji kosztów na inwestycję ma zostać przeznaczone 300 tysięcy złotych. Na jakim etapie jest ta inwestycja?

Opracowana została dokumentacja zagospodarowania stawu, uzyskane jest także pozwolenie na budowę. 10 sierpnia nastąpi otwarcie ofert na roboty budowlane, w ramach przetargu nieograniczonego. - mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Staw Kokotek - jeszcze przed rewitalizacją

Ze środków z puli ogólnomiejskiej ma być także wykonane boisko do piłki nożnej przy istniejącej już strefie aktywności Stara Bykowina. Zagłosowało na nie 1280 osób. Środki zarezerwowane na ten cel to po weryfikacji 550 tysięcy złotych. I tutaj jednak na razie robotników nie widać.

Co do boiska, opracowana została dokumentacja, uzyskaliśmy także pozwolenie na budowę. Otwarcie ofert na roboty budowlane w ramach przetargu nieograniczonego ma nastąpić 11.08.2016r. - tłumaczy Piotr Janik.

Przy Strefie Aktywności Stara Bykowina stanie boisko

W każdej z dzielnic realizowane miały być inwestycje o charakterze lokalnym. Mieszkańcy Chebzia zdecydowali, że na ul. Plac Szkolny powstanie strefa aktywności, aby i w tej dzielnicy rodziny z dziećmi, młodzież, a nawet seniorzy mieli swoje miejsce. Okazuje się, że w oszacowanej sumie 150 tysięcy złotych na ten projekt nie mieści się żadna oferta wykonawcy. Wychodzi na to, że obliczenia firm zajmujących się wyceną inwestycji odbiegają od realiów.

Pod koniec lipca nastąpiło otwarcie ofert złożonych na wykonanie strefy aktywności rodzinnej przy Placu Szkolnym. Wartość każdej z nich przekracza wielkość środków na ten cel - przetarg więc unieważniono. - mówi nam naczelnik.

Taki problem ma też kilka innych zwycięskich inwestycji. Nowobytomianie wybrali remont i modernizację hali zapaśniczej przy ul. Markowej. Po weryfikacji kosztów ze złożonego wniosku podwyższono koszty do 150 tysięcy złotych. Okazuje się, że w takiej kwocie nadal nie będzie można wykonać remontu.

Opracowano dokumentację techniczną na konieczny do realizacji zakres remontu wraz z kosztorysem inwestorskim. Koszty znacznie przekraczają zadysponowane środki. Autor pomysłu weryfikuje obecnie dokumentację w celu dokonania wyboru robót w ramach przyznanej kwoty. - tłumaczy Piotr Janik z magistratu.


W Orzegowie w ramach budżetu obywatelskiego wybrano remont sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6. Nowy parkiet, wyremontowane ściany i sufit - tak miały wyglądać prace. Wpisane w projekcie koszty oszacowano na 150 tysięcy złotych. Tutaj jednak też trzeba będzie wprowadzić modyfikacje, aby zrealizować inwestycję.

Pierwszy przetarg związany z remontem sali został unieważniony z uwagi na wartość ofert przekraczającą zadysponowane środki w ramach budżetu obywatelskiego. Ogłoszony został drugi przetarg z wprowadzeniem ograniczenia rzeczowego zakresu robót. - słyszymy w magistracie.

Identyczna odpowiedź padła w temacie remontu sali gimnastycznej w ZSP nr 2 w Czarnym Lesie. Tutaj prace miały kosztować prawie 124 tysiące złotych i dotyczyć wymiany nawierzchni, nowych tynków, remontu sufitu, wymiany drzwi do sali i zużytej infrastruktury sportowej. Pierwszy przetarg unieważniono, bo wartość ofert przekraczała dostępne środki. Trzeba było zawęzić zakres prac.

W sali gimnastycznej ZSP nr 2 będzie nowocześnie

Na remont sali gimnastycznej zagłosowała także Godula. Za 120 tysięcy złotych miała zostać zmodernizowana sala gimnastyczna z zapleczem w Gimnazjum Nr 5. Tej inwestycji też nie ujrzymy w pierwotnej wersji. Przetarg musiał zostać unieważniony, bo każda oferta przewyższała przewidziane w ramach budżetu pieniądze. W drugim ogłoszonym przetargu wprowadzono już ograniczenie zakresu robót.

Mieszkańcy Kochłowic zagłosowali na rozbudowę infrastruktury sportowej przy szkołach - Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 i Szkole Podstawowej nr 18. Będą tam wymienione trybuny, bramki, ławeczki, staną nowe stoły do ping-ponga i szachów, stojaki rowerowe i urządzenia do ćwiczeń. W tym przypadku z wybraniem firmy nie powinno być większego problemu. Koszty oszacowano już poprawnie.

W tej sprawie trwa procedura wyłaniania wykonawcy zadania po otwarciu ofert - relacjonuje wydział.

Boiska przy ZSO nr 3 i SP 18 - tutaj także wiele się zmieni

Są miejsca, gdzie roboty już się zaczęły. To między innymi Halemba, gdzie zagłosowano na wybrukowanie parkingu przy cmentarzu w Kłodnicy, w okolicy ulic Traugutta i Zacisze.

W trakcie realizacji jest także remont chodników przy Domu Kultury wraz z nowym parkingiem za budynkiem i oświetleniem wokół obiektu.
 

Parking za Domem Kultury w Bielszowicach zobaczymy już niebawem

Z niewykorzystanych środków przypadających na wszystkie inicjatywy w mieście można zrealizować jeszcze jedną inwestycję. Jest ona prowadzona w Halembie. Osiągnęła ona bowiem największą ilość głosów spośród pomysłów, które musiały zostać odrzucone w pierwszej weryfikacji. To remont pomieszczeń Centrum Rozwoju Rodziny. Na inwestycję przewidziano 110 tysięcy złotych.

Przebudowa lokalu przy ul. Solidarności jest w trakcie realizacji. Wykonywane są tam prace budowlane, murarskie, instalacyjne, wykończeniowe oraz zakupione zostanie wyposażenie - mówi naczelnik Wydziału Inwestycji.

Pomieszczenia Centrum Rozwoju Rodziny w Halembie w trakcie remontu

Co będzie wykonane w Rudzie? Tam nastąpi wyczekiwana rewitalizacja Parku Gorgol. Do końca roku inwestycja ma być ukończona. Uporządkowanie i nasadzenie zieleni, nowe ławki, alejki, monitoring, oświetlenie, mały placyk zabaw - kosztować ma to 150 tysięcy złotych. Wybrano firmę wykonawczą.

Wyłoniony został wykonawca robót w Parku Gorgol, z którym 8 czerwca br. zawarto umowę z terminem realizacji zadania 6 miesięcy od daty zawarcia umowy. Aktualnie trwa załatwianie formalności związanych z umożliwieniem fizycznego wejścia w teren. - relacjonuje urząd miasta.

Mieszkańcy Wirku zdecydowali, że warto wykonać miejsce integracji lokalnej społeczności. Ma ono powstać przy kościele na Mrówczej Górce. Nazywać się będzie Skwer św. Andrzeja Boboli i ma kosztować nie więcej niż 150 tysięcy złotych. Przy probostwie staną ławki, stoły, teren będzie oświetlony, wybrukowany.

Wyłoniony został wykonawca robót, z którym 24 maja zawarto umowę z terminem realizacji zadania 5 miesięcy od daty jej zawarcia. Realizacja zadania przewidziana jest na wrzesień, z uwagi na wykonywane prace w budynku probostwa, w tym na elewacji od strony skweru. - powiedział nam rzecznik Adam Nowak.

Tutaj, przy probostwie kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, usiądziemy i odpoczniemy

Jedyną inwestycją, jaką udało się już zakończyć w ramach budżetu obywatelskiego 2016 jest budowa II części strefy aktywności rodzinnej w Bykowinie przy ul. Górnośląskiej/Zgrzebnioka. inwestycja jest oddana do użytku. Przy ścieżce pieszo-rowerowej stworzono monitorowane miejsce do rozpalenia grilla, zorganizowania pikniku, dalej zobaczymy urządzenia do ćwiczeń na powietrzu oraz dużą ogrodzoną piaskownicę. Kosztowało to 150 tysięcy złotych.

Gotowa Strefa Aktywności w Bykowinie przyciąga już młodzież

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Normal

  Bo Urząd to taka dojna krowa. Jeśli coś kosztuje 100,- zł dla osoby prywatnej to przedsiębiorcy naciągacze od Urzędu chcą 300,- zł. Te remonty i przebudowy są do zrobienia w podanych kwotach tylko przetarg ma za duże obwarowania. Pozwólcie to zrobić małej 2-3 osobowej firmie i będzie OK a nie rudzkim naciągaczom, którzy się między sobą dogadują i podbijają sztucznie ceny. Przecież nie wszystkie remonty w tym mieście muszą być robione przez firmy rozpoczynające się na B

 • Anka

  300zł ale potem są wybory i trzeba być na liście sponsorów, żeby w następnej kadencji znów móc startować do . . .

 • kmy

  już w zeszłym roku z budżetu obywatelskiego miał być park linowy w Bielszowicach, nie ma nic, nawet słowa wyjaśnienia. budżet niby jest, ale nie rozliczany, tylko tak cichaczem robiony byle było.

 • Bykowinka

  Park Aktywności na Starej Bykowinie jest niedokończony. Brakuje skate parku, wychodka dla zwierząt, boiska do kosza, ogrodzenia. Stary projekt nie został dokończony a juz ma być realizowany kolejny etap? Oby się nie skończyło na tym, że będzie pół boiska tylko

 • A.

  Czekamy na orlik z niecierpliwością! Też mamy nadzieję, że projekt zostanie doprowadzony do końca ;-)

 • mieszadło

  Inwestycja oddana (Bykowina)? A zieleń nie skończona. |ktoś chyba podpisał protokół odbioru zza biurka.

 • olo

  Na bykowinie nie ma monitoringu przy nowej inwestycji. Albo ktoś niedoinformowany ale ktoś tu kłamie.

 • nie dla błędów Pilocik

  kto by przypu[...], boisko może stanąć?

  • nie dla błędów Pilocik
   2016-08-07 22:10
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • cr7

  A gdzie dzielnica Czarny Las,tu oczywiście nic nie jest robione od kilkunastu lat,wszędzie tylko nie tu,daremne te rządy.

 • Marek

  Czarny Las nie jest dzielnicą, w większości podlega pod Nowy Bytom a w części pod Wirek i Bielszowice.

 • ASDFF

  Panie Marku,Czrny las jest dzielnicą Rudy Śląskiej od 10-ciu lat.Pozdrawiam

 • Marek

  Nieprawda. Nie jest dzielnicą w sensie administracyjnym, bardziej historycznym.

 • zenek

  Na Bykowinie nie ma monitoringu. To, że jest napis obiekt monitorowany nie znaczy, że jest monitorowany. Do tego jest potrzebna kamera. A jej tam po prostu nie ma.

 • grzes

  Dobrze się rozejrzyj.Wielki brat patrzy!

 • mim

  A może jest tak dobrze ukryta, że jej nie widać? :)

 • olo

  A kiedy będzie wyremonowana ul Cicha w Bielszowicach. Miala być chyba 3 lata temu z BO

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.