Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak mieszka się w Rudzie Śląskiej? Wypełnij ankietę

 • Dodano: 2017-08-22 09:00, aktualizacja: 2017-08-23 11:43

Jak żyje się w Rudzie Śląskiej, jaki jest stan miejskiej infrastruktury, czy czujesz się bezpiecznie, jaki jest dostęp do ochrony zdrowia, jak spędzasz wolny czas - o to w ankiecie zostaną zapytani mieszkańcy, studenci, uczniowie i przedsiębiorcy. Wyniki posłużą aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. 

Oceny życia w Rudzie Śląskiej będzie można dokonać za pomocą formularza elektronicznego, bądź tradycyjnie, wypełniając papierową ankietę. W badaniach będzie można wziąć udział od 23 sierpnia aż do końca września.

Od czasu uchwalenia strategii minęły już trzy lata. W tym czasie zaszło wiele zmian, które mają wpływ na funkcjonowanie samorządu - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. W przygotowanej na potrzeby badań ankiecie zawarliśmy kilkanaście pytań dotyczących oceny życia w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy będą mogli m.in. ocenić jakość miejskiej komunikacji, stan infrastruktury sportowej oraz poziom czystości w mieście. Ponadto liczymy na to, że rudzianie wskażą nam te sfery życia w mieście, które wymagają poprawy oraz zaproponują konkretne rozwiązania - dodaje.

Elektroniczne wersje ankiet dostępne będą na stronie internetowej miasta pod adresem: http://www.rudaslaska.pl/strategia/

Chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców wzięło udział w badaniu, dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie trzech wersji ankiety. Jedna dedykowana jest dla przedsiębiorców, druga dla uczniów i studentów, a trzecia dla wszystkich mieszkańców miasta. Samo wypełnienie formularza nie jest skomplikowane i zajmuje maksymalnie kilka minut – informuje Aleksandra Kruszewska z Wydziału Rozwoju Miasta rudzkiego Urzędu Miasta

Oprócz wersji on-line ankiety miasto przygotowało tradycyjne papierowe formularze, które pobrać będzie można w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, rejonach eksploatacji budynków MPGM TBS, a także siedzibie PWiK przy ul. Pokoju. Mieszkańcy na udział w badaniu będą mieli czas do 30 września br.

Do tego dnia ankiety można wypełniać za pośrednictwem strony internetowej, natomiast papierowe formularze można składać w tych samych punktach, w których będą one dystrybuowane – tłumaczy Aleksandra Kruszewska

Przypomnijmy, że przyjęta w 2014 r. rudzka strategia, obejmująca swoim zakresem aż 17 lat, podlega dorocznemu procesowi monitorowania oraz okresowemu przeglądowi. Ten ostatni miał miejsce w 2016 r.

W trakcie prowadzonej analizy wyraźnie można było zaobserwować zmiany, jakie zaszły w otoczeniu prawnym i społeczno - gospodarczym. Wpłynęły one na funkcjonowanie miasta, a co za tym idzie również na realizację samej strategii – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk

Najważniejsze modyfikacje wpływające na strategię dotyczą tzw. otoczenia zewnętrznego.

Wymienić tu należy zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w górnictwie. Utworzona została Polska Grupa Górnicza, a trzy rudzkie kopalnie zostały scalone w jeden zakład. Wprowadzona została reforma oświatowa, a od ubiegłego roku funkcjonuje również program wsparcia dla rodzin Rodzina 500+. Nie można też zapominać o ustawie metropolitalnej dla województwa śląskiego – wylicza Grażyna Dziedzic

Okazuje się, że zmian takich zaszło więcej i dotyczą one także otoczenia najbliższego. W ostatnich trzech latach w mieście powstały dokumenty mające charakter polityk i strategii sektorowych, które z jednej strony prowadzą do realizacji strategii, a z drugiej zaś strony same wyznaczają ramy realizacji tego najważniejszego dokumentu strategicznego.

Co ważne, część zadań wskazanych do realizacji w strategii zostało już zrealizowanych.

Takim przykładem może być utworzenie noclegowni dla kobiet w mieście. Inwestycja taka została już zrealizowana, co również musimy odnotować przy aktualizacji strategii – podkreśla Michał Pierończyk. Trzeba też zaznaczyć, że podczas aktualizacji strategii nie będziemy zmieniać jej najważniejszych zapisów, czyli misji i wizji miasta oraz celów strategicznych – dodaje

Prace związane z aktualizacją strategii rozwoju miasta rozpoczęły się wiosną tego roku. Po badaniu ankietowym mieszkańców kolejnym etapem będzie opracowanie diagnozy społeczno – gospodarczej, zawierającej, oprócz wyników ankiet, aktualne dane statystyczne. W dalszej kolejności przeprowadzone będą warsztaty z liderami grup społecznych z terenu miasta. Ich efektem będzie już projekt zaktualizowanej strategii, która następnie poddana zostanie konsultacjom z mieszkańcami. Ostatnim etapem prac będzie przyjęcie aktualizacji przez rudzkich radnych. Powinno to nastąpić w pierwszym kwartale 2018 r.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (62)    dodaj komentarz »

 • adam

  Jeszcze dwa lata i wyprowadzam się z tego miasta. Takie mam plany.

 • MM

  Szpital jak słyszę źle funkcjonuje, rezonans magnetyczny płatny - skandal. Ulice pomału się remontuje. Generalnie Ruda Śląska pięknieje. Ronda w Rudzie za wysokie - ograniczają widoczność i to bardzo - grobowce na których są krzewy - nie potrzebne. Wysokie drzewa przy drogach pościnać bardzo nisko. No i przystanek na Bykowinie - koło lamberca w kierunku Wirku - potrzebny ale go nie ma.

 • Klj

  Ruda Śląska sie sypie szkody górnicze zrujnuja calkowicie to miasto .Brud smród i tyle .Ta ekipa rzadzaca miastemvto porazka ale przyjda nastepni tacy sami beda.Mlodzi nie maja mieszkań na kupno ich nie stać i ludzie cisna sie w malych mieszkankach.Sąsiadkę mam radną zadal jej pytanie jak tak dalej moze być ze ci mlodzi szans nie maja zadnych na mieszkanie beda czekać latami to mi nic nie odpowiedziała tacy ludzie decyduja o przyszlosc mlodych .Stare dziady ustawili sobie rodziny i nie tylko.

 • Rydziol

  Ruda ogólnie się pozytywnie zmienia,ale są też minusy....... wypisze je w ankiecie....ja mieszkam przy ulicy kokota którą 24 na dobę pędzą tiry z wannami a zwłaszcza po 23 ...gdzie jest policja....dlaczego nie zamknie się tej ulicy dla tirów........w domach wszystko się czensie,nie wspomnę o przejściu dla pieszych,przy szkole....

 • Wołąsewicz.

  Ruda Śląska jest super,mieszkam już to przeszło 3 lata i chcę tu mieszkać do końca moich dni.

 • Mały książę

  Mieszka sie super ale władza do du......y a w szczególności Anna Krzysteczko . Ta kobieta to same zło dla tego miasta .

 • kosmonauta

  Dla mnie to miasto przestało nadawać się do normalnego zamieszkania z powodu szkód górniczych. Mam dość ciągłego siedzenia w remontach. Naprawdę zazdroszczę tym, którzy mogą sobie ładnie zrobić dom i w nim mieszkać. U mnie nie opłaci się nic robić, bo i tak zostanie to zniszczone. Na poważnie zacząłem zastanawiać się nad wyprowadzką z tego miasta.

 • max

  witam z miłą chęcią bym wypełnił taką ankietę na żywo ul.Wyzwolenia masakra czekają aż kopalnia naprawi a mnie hu....strzela i jeszcze kontrole policji ..ja się pytam jakie tam mamy zagrożenie szkody górnicze no fakt a tam zawsze kogoś złapią tam gdzie mają stać to ich nie ma bo po co .. służbazdrowia no nie powiem do ortopedy czekałem na wizytę pół roku a termin do szpitala na Godulę grudzień 2018 sama radość lekarz twierdzi no jakoś pan musi żyć i pracować ,,,pośmiewny gość i pytanie gdzie się zatrudnić ma młody człowiek w Rudzie Śląskiej ????jak wszystko na czarno fresz market córka pracowała na czarno od rana do wieczora kierowniczka ma to w[...]ie mąż policjant a jak sie nie podoba do jeszcze jest próba upierd......i szukania czegoś na daną osobę

 • Lokatorks

  BRAWO WOJSKA POLSKIEGO

 • jorg

  Tak się zastanawiam czy któryś z urzędników przejeżdża ul. Odrodzenia w Wirku. Jest tam na przystanku wiata z zamkniętym kioskiem. To właśnie jedna z "pięknych" wizytówek Rudy Ślaskiej. Brawo UM Ruda Śląska!!!

 • mieszkaniec

  ankieta koń by się uśmiał ostatnio też zrobili ankietę o ogrzewaniu, piecach, solarach itd.wyniki i wypełniających mają głęboko w ....

 • Matka

  Od kilku lat jestem mieszkancem ul. Wojska Polskiego i tu wychowuje swoje dzieci. Wspaniale jest to ze tutaj wszystkie dzieci bawią sie razem, bez względu na wiek biegają razem do późnego wieczora. Wspaniałe jest tez to ze sąsiedzi integrują sie razem, rozmawiają i wychodzą z domów zupelnie jak za starych czasów. W blokowiskach tego nie ma, sąsiad sąsiada nie zna, każdy siedzi w swoich "czterech ścianach" a dzieci zamiast biegac po podworku psują oczy przed komputerem. Wielokrotnie byłam swiadkiem jak mieszkańcy ul. Objazdowej przez okna krzyczeli ze dzieci biegaja po trawie, a gdzie maja biegac? Przesada bylo nagrywanie to kamerą by miec dowod dla straży miejskiej. Szanowni Państwo nie pamiętacie juz czasów swojej młodości?! Czy wasze dzieci byly idealnie grzeczne?

 • obj

  Objazdowa ma ze wszystkim problem... chyba teraz nie mogą przeboleć, że mają poprowadzony objazd i większy ruch pod blokami :)

 • n4u

  wszędzie znajdzie się jakaś menda ;P

 • Rodzic

  A ja sie ciesze ze mieszkam właśnie na ulicy wojska polskiego.Dzieci sie razem bawią i co ciekawe nie potrzebne im sa smartfony czy xboxy. Sa brudne spocone i co najwazniejsze SZCZESLIWE.Pozdrawiam wszystkich z ul Wojska polskiego i wspołczuje Objazdowej nawet dobrze ze nie macie dzieci bo wyrosly by z nich kaleki ze smartfonami.

 • Jo wiem

  "Wyniki posłużą aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku" NIE! ONE POSŁUŻĄ DO STWORZENIA KAMPANII WYBORCZEJ OBECNEJ NIEUDOLNIE RZĄDZĄCEJ WŁADZY. TAKA ANKIETA JUŻ BYŁA I NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO. Mieli tyle lat i nic nie zrobili, do widzenia w następnych wyborach!!!

 • miszkanka R. Sl.

  Jak nic nie zrobili, rozkopali ulice wiekszosci dzielnic, w Halembie remont krotkiego odcinka jest od ubieglego roku. Koncza, koncza i skonczyc nie potrafia, a rozkopuja nastepne odcinki. To jest gospodarka rabunkowa.

 • szkoda pisać

  W BIELSZOWICACH w parku przy kościele jest plac zabaw na który strach iść bo ławki zapełnione przez pijących meneli damsko męskich.Chodnikiem na ulicy Powstańców Śląskich wózkiem nie przejdziesz bo zastawiona przez samochody pieszy musi zejść na ulicę.

 • Martuś

  Zgadzam się, Park w Bielszowicach przy kościele straszy pijakami, brudem.... Potrzebna kontrola Straży Miejskiej !!!

 • Laura

  Jestem lokatorką ul.objazdowej i dziwie się ludziom z objazdowej narzkacjącym którzy nie pamiętają jak byli młodzi i jak mieli swoje dzieciw końcu są wakacje i dzieci się sie bawią do poźna to chyba logiczne no ale widocznie czasy się zmieniły i porobiły się wielkie państwa a co do libacji to jakieś pomowienia często przechodzę tamtędy i jest kultura.Ps. A mieszkańcy wojska polskiego niech uważają na małżeństwo przesiadujące na ławeczce pod blokiem bo robią takie klachy że szok.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.