Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak powstaje Ceramika Bolesławiec? Tajniki ręcznej produkcji naczyń

  • Dodano: 2020-08-31 13:00

Miłośnicy rodzimej ceramiki już z daleka rozpoznają oryginalne, niezwykle charakterystyczne wzory, kolory i kształty naczyń z Bolesławca, które nie tylko od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, ale nawet zdobywają kolejnych wielbicieli zarówno w Polsce, jak i za granicą. Skąd bierze się urok tych naczyń i jak wygląda proces ich powstawania?

Historia ceramiki z Bolesławca sięga według badań archeologicznych nawet czasów średniowiecza, kiedy miejscowa ludność zaczęła wykorzystywać tamtejsze naturalne zasoby glin kamionkowych do wytwarzania wyrobów garncarskich. Pierwsza poważna garncarnia w Bolesławcu zaczęła działać najpewniej od XVI do połowy XVII wieku i już wówczas produkowała naczynia o różnych formach i przeznaczeniu. Dbano wtedy także o walory estetyczne ceramiki, którą nie tylko szkliwiono i barwiono, ale również bogato dekorowano. I choć minęło wiele lat, a nawet wieków, ceramika bolesławiecka wciąż odwołuje się do tamtej tradycji, zachwycając równocześnie nowoczesnym podejściem do produkcji naczyń i designu.

Metody produkcji ceramiki bolesławieckiej

Wszystkie naczynia z Bolesławca produkuje się z naturalnych glin, które po wypaleniu mają kolor kremowy. Istnieją dwa sposoby wytwarzania bolesławieckiej ceramiki. Pierwszy polega na odlewaniu kształtów z masy lejnej, a drugi na formowaniu ich z użyciem toczków ręcznych lub mechanicznych. Gładkie i oczyszczone z przypadkowych fragmentów masy naczynia są następnie suszone. Dopiero potem wypala się je w 800°C. Nie jest to jednak wypalanie końcowe. Zanim naczynia zostaną wypalone w temperaturze 1200°C, są malowane i szkliwione.

Ceramika Bolesławiec - Jak to jest zdobione?

Gama wykorzystywanych na tym etapie kolorów i wzorów jest wciąż poszerzana, a dekorujący naczynia twórcy odwołują się zarówno do tradycyjnych, bardziej ludowych motywów, jak i zerkają na najnowsze, światowe trendy zdobnicze. Istnieją przy tym pewne charakterystyczne wzory, które niezmiennie kojarzą się z ceramiką z Bolesławca. Są wśród nich m.in. pawie oczka, kropki oraz wszelkie motywy roślinne, które łączone są ze sobą w wymyślne i różnorodne kompozycje.

Duża część naczyń malowana jest techniką stempelkową, czyli wykorzystującą stempelki z gumy lub gąbki, dzięki którym na powierzchni powstają charakterystyczne kółka, listki koniczyny, rybie łuski i inne tego typu drobne dekoracje. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie materiały wykorzystywane w procesie produkcji naczyń są bezpieczne dla zdrowia i nie zawierają substancji szkodliwych, a przy tym są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu wyroby ceramiczne można bez obaw myć w zmywarce.

Po malowaniu naczynia są szkliwione poprzez zanurzenie ich w płynnej zawiesinie szkliwnej lub z użyciem pistoletu natryskowego, a następnie przez około piętnaście godzin wypalane w 1200°C.

Filiżanki i kubki Bolesławiec

Ceramika z Bolesławca obejmuje zarówno kubki, jak i filiżanki, których klasyczna forma i ciekawy design uprzyjemnią chwile przy ulubionej kawie lub herbacie. Filiżanki kupić można w zestawie ze spodkami. Cechują się one pewnego rodzaju elegancją, jeśli chodzi o kształt, a ta nieoczekiwanie świetnie komponuje się z bogatą dekoracją i pięknym opracowaniem plastycznym powierzchni naczyń. Masywne kubki bez dodatkowych spodków sprawdzą się szczególnie wśród osób, które cenią sobie swobodę oraz dużą pojemność naczyń. Nalać do nich można jeszcze więcej wybranego naparu, którego smak i zapach towarzyszyć nam będzie dłużej. Ich dekoracje wykonane są z dbałością o szczegóły, a od różnorodności motywów zdobniczych ciężko oderwać wzrok. Co bardzo ciekawe, mimo takiego bogactwa wzorów, poszczególne naczynia z Bolesławca zestawiać można ze sobą w dowolny sposób. Kto powiedział, że obok filiżanki w kropki nie może stanąć naczynie subtelnie zdobione w delikatne kwiatki?

Talerze i inne elementy zastawy Bolesławiec

Ceramika z Bolesławca to jednak nie tylko kubki i filiżanki, ale również inne elementy zastawy stołowej, m.in. talerze, kieliszki do jajek, maselniczki, miski, głębokie talerze, wazy do zupy, półmiski oraz dzbanki, a także wiele innych sprzętów, które nie tylko wspaniale spełniają swoją użytkową funkcję, ale także pięknie wyglądają i stanowią oryginalną dekorację kuchni lub salonu. Ceramika bolesławiecka towarzyszyć nam może nie tylko podczas tradycyjnej filiżanki kawy czy herbaty, ale także w trakcie spożywania posiłków w gronie rodziny lub przyjaciół. Również i w tym przypadku szeroki wybór kształtów, kolorów i wzorów stwarza szeroki wachlarz możliwości w skomponowaniu własnego zestawu, który zawsze wzbogacić można o kolejny, unikatowy element.

Artystyczna ceramika bolesławiecka to prawdziwa uczta dla oczu! Gruba, szkliwiona kamionka i przepiękne tradycyjne wzory stanowią duet idealny. Naczynia ceramiczne Bolesławiec to naczynia z duszą, dostępne pod różnymi postaciami - jako kubki, filiżanki, talerze, maselnice i wiele innych elementów zastawy stołowej. Będą zarówno funkcjonalne, jak i wyjątkowo dekoracyjne.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Małgorzata

    Wypadałoby wspomnieć, że gwarowe okreslenie kamionkowego garnka "bonclok" pochodzi właśnie od niemieckiej nazwy Bolesławca, gdzie również bocloki były wytwarzane, a także np. makutry

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.