Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak przebiega nauka obróbki skrawaniem?

  • Dodano: 2019-08-07 06:30, aktualizacja: 2019-08-07 06:41

Obróbka skrawaniem to jedna z najpopularniejszych form pracy z metalem. Odpowiednio wykonane toczenie, frezowanie oraz szlifowanie pozwalają nadać różnym elementom, np. ze stali, pożądany kształt. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży rośnie z roku na rok. Jednak czy nauka tego fachu to proste zadanie? Zobacz, jak przebiega proces zdobywania wiedzy z zakresu obróbki skrawaniem.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że obróbka skrawaniem to proste zadanie. W końcu dysponujemy dziś zaawansowanymi maszynami typu CNC, które można zaprogramować, aby „wykonały zadanie same” (np. firma Womet na swojej stronie informuje o 6-stronnej obróbce złożonych części toczonych i frezowanych). 

Tyle teoria. W praktyce jednak - bez względu na to, czy mowa o obróbce tradycyjnej, czy o prowadzonej z wykorzystaniem maszyn z układem sterowania numerycznego - osoba wykonująca poszczególne zadanie musi mieć zarówno bogatą wiedzę, jak i doświadczenie praktyczne. Musi wiedzieć, co oznaczają konkretne parametry skrawania - a ważna jest np. docelowa chropowatość powierzchni - i w jaki sposób je uzyskać. Dlatego proces nauki jest zazwyczaj długi i wymaga wielu ćwiczeń.

Obróbka skrawaniem - jak się jej nauczyć?

Najbardziej tradycyjną drogą nauki metod i technik związanych z obróbką skrawaniem jest wybranie dobrej szkoły, która pozwala zdobyć zawód tokarza lub podobne. Może to być np. technikum lub szkoła branżowa o takim profilu. To jednak rozwiązanie przeznaczone głównie dla uczniów, którzy jeszcze nie rozpoczęli kariery zawodowej.

Co jednak mogą zrobić dorośli, którzy chcą zdobyć fach? Opcji jest co najmniej kilka.

  • Po pierwsze, mogą oni uczestniczyć w zajęciach w szkołach wieczorowych – są organizowane przez centra kształcenia ustawicznego w całej Polsce i przeznaczone dla osób, które uzyskały minimum wykształcenie gimnazjalne lub ukończyły VIII klasę szkoły podstawowej.

  • Po drugie, poszerza się lista placówek prowadzących kursy, których przedmiotem jest właśnie obróbka skrawaniem. Wśród nich znajdują się zarówno te uczące technik toczenia, frezowania czy szlifowania od podstaw, jak i przeznaczone dla osób zaawansowanych, które dobrze znają już podstawowe parametry skrawania.

  • Trzecia droga to samodzielna edukacja. Jeśli dana osoba ma podstawową wiedzę techniczną – przede wszystkim umie czytać rysunki techniczne oraz rozumie pojęcia typu chropowatość powierzchni, może skorzystać z różnego rodzaju źródeł książkowych oraz internetowych. Powstaje coraz więcej kanałów, na których obróbka skrawaniem jest prezentowana w praktyce.

Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek drogi, która pozwoli na osiągnięcie perfekcji podczas wykonywania prac związanych z obrabianiem metali.

Praktyka czyni mistrza

Proces uczenia się obróbki skrawaniem w praktyce przebiega wieloetapowo. Eksperci z firm takich jak np. Womet podkreślają, jak ważne jest stopniowe zdobywanie wiedzy – od podstaw. Wbrew pozorom, nie można (a przynajmniej nie powinno się) zasiadać do zaawansowanego urządzenia CNC, nie mając wiedzy bazowej o tym, jak wygląda standardowy proces obróbki.

Osoba, która uczy się tego fachu, zaczyna zazwyczaj od prostych zadań związanych z przygotowaniem konkretnego elementu, np. jego wyszlifowaniu tak, aby chropowatość powierzchni była jak najmniejsza. Najczęściej zadania wykonuje pod okiem fachowca, stopniowo zwiększając ich trudność.

Tylko najlepsi, którzy posiedli i wiedzę, i umiejętności praktyczne, mogą zajmować się profesjonalną obróbką CNC – wykonywaną na zlecenie klientów. Przy wykonywaniu takich prac nie ma bowiem miejsca na najmniejsze odstępstwa od wymagań technicznych zawartych w specyfikacji produktu docelowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.