Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jakość powietrza umiarkowana, pyły znowu powyżej normy

 • Dodano: 2018-01-12 09:00, aktualizacja: 2018-01-15 12:25

To nie jest najlepszy dzień na aktywność poza domem - co prawda jakość powietrza jest dziś w mieście umiarkowana, ale i tak normy PM10 są przekroczone.

Dziś (piątek 12.01) poziom pyłu zawieszonego PM10 wynosi w Rudzie Śląskiej niecałe 70 mikrogramów na metr sześcienny i cały czas rośnie. To powyżej normy, która wynosi 50 µg/m3, ale i tak dużo lepiej niż w czwartek, kiedy poziom tego niebezpiecznego pyłu wzrósł w mieście do 237 mikrogramów. To niemal 500 proc. normy! Z kolei stężenie PM 2,5 wynosi dziś 55 μg/m3 - to 220 proc. normy!

Dziś jakoś powietrza jest umiarkowana/ fot.map.airly.eu

Dokładnych danych dostarcza czujnik smogu, który został zainstalowany na placówce eurobanku przy ulicy Niedurnego 35 w Nowym Bytomiu. Sensor  mierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza. Rudzki czujnik jest elementem kampanii #BezSmogu, o której pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, pył PM10 może zawierać substancje toksyczne i metale ciężkie. Zawiera cząstki tak małe, że docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Z kolei pyły drobne PM2,5 mogą przenikać do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • n4u

  ten czujnik powinni na południowej dać, jeden komin od zabrza, dtś, a teraz i spalarnia osadów ściekowych i krematorium dla zwierząt - tylko oddychać i dostać raka

 • KWK Pokoj

  Mandaty dawać za palenie w piecu śmieciami a nie same pouczenia dot. to Straży Miejskiej

 • xxx

  Podobno Straż Miejska ma sprawdzać posesje czym kto pali a niestety u mnie jeszcze nikogo nie było to znaczy że chyba wcale nie chodzą a tym czasem u mnie na osiedlu palą czym chcą i mnie to nie dziwi. Mogę podpowiedzieć ośiedle przy byłej elektrowni.

 • Popmix

  Biedni ludzie palom plastikowe butelki z segregacji, wszystko co da się spalić,ja osobiście przeszedłem na ogrzewanie elektryczne C.O bo mi taniej wychodzi jak oszukany węgiel kamienny,lub workowany za 1000zł

 • gaga

  jaki masz kociol ile kw? jakk metraz i ile to wychodzi na rok? :)

 • Popmix

  Węgiel kamienny wychodzi 4000 + prąd elektryczny 2250zł w zeszłym roku taryfa G 11 cały rok wyszło 4800 na nowej taryfie taniej ale zależy od długości zimy w zeszłym roku kospel off od 15 Maja długa zima była.

 • Hajer

  Drogo płaciłeś i dużo zużywałeś węgla kamiennego. Przy moich 70m w kamienicy (nieocieplanej) wystarczą 2 tony (palenie od połowy października do połowy marca), centralne węglowe. W tym roku zapłaciłem za węgiel, przed podwyżkami, 1300 zł za 2 tony co przy Twoich 4 tys. złotych to ogromna różnica + ogrzewanie z pieca podgrzewa wodę w bojlerze.

 • Zaciekawiony

  No właśnie się zastanawiam nad dwufunkcyjnym kotłem elektrycznym kospel pod 3 fazy. Tylko ciężko znaleźć kogoś kto konkretnie rzuci ile płacił przed i ile płaci po za prąd. Mieszkam w ocieplonej kamienicy też 70 m.kw. na piętrze. Już wiem że ogrzenie wody użytkowej zarówno bojler jak i przepływowe podgrzewacze to koszt ok 80-100 zł. Jak miałbym za prąd zapłacić 200 zł więcej to wyszlaby kwota jak za miejskie CO, z tym że co płatne cały rok.

 • Popmix

  Kocioł firmy kospel centralnego ogrzewania full automatyka,na dzień dzisiejszy od 27.09.2017 do dnia dzisiejszego zużycie energii dzienna taryfa 1359=869.76zł,nocna taryfa + wekkend i święta=3730kwh x 0.30gr brutto 1119zł dzienna taryfa kosztuje 0.64gr brutto, kospel 1 fazowy moc max 4 kw ale po zagrzaniu instalacji co. Leci sobie na 2 kw. Sam sobie ustawia parametry techniczne w zależności od potrzeb,zaznaczam kamienica nie ocieplona gdy ocieplenie rachunki spadną.obecne zużycie energii to całe mieszkanie i ciepła woda.metraż 55.5 m2 taryfa G 12 W.

 • matka

  Prezydentem odpowiedzialnym za szkoły i przedszkola w mieście jest Krzysteczko. Więc mam pytanie do tej Pani: dlaczego w dni gdy jest największy smog miasto pozwala by przedszkola wyprowadzały nasze dzieci na spacery lub place zabaw!? Przecież to igranie z zdrowiem małych dzieci!!! Dyrektor przedszkola upomniana przeze mnie ze taki stan powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci zareagowała zdziwieniem i powiedziała: ze ustawa nakazuje by 25% czasu w przedszkolu dziecko było na powietrzu, i nikt nie patrzy ze stan tego powietrza woła o pomstę!!!!

 • mieszkanka

  Mam pytanie czy do sieci nie powinny nas przyłączyć spółdzielnie. Tylko co jeżeli spółdzielnie wolą budować nowe osiedla z mieszkaniem za pół miliona?

 • Kolega

  Hmm sieć to była kiedyś własność PEC czyli miasta, które sprzedało PEC i teraz ma to chyba weglokoks. Spółdzielnia jak już to zglasza, że chce dom podepnąć i wtedy ten co jest teraz jako PEC sprawdza czy ma blisko sieć, czy mu się opłaca i daje swoją cenę. Zazwyczaj za przylacze trzeba zapłacić w późniejszych rachunkach, tak samo jak za stworzenie całej instalacji w budynku. Wiem, że budynki co są blisko sieci i mają swoją wymiennikownie płacą ok. 3,30 za m.kw.

 • andrew

  Miasto ma gdzieś zdrowie obywateli. Myślą, że jak nabudują dróg w mieście, wydadzą zezwolenia na budowę marketów i betonowych parków to ludzie będą piali z wrażenia jak to pięknie, ładnie i super jest w Rudzie Śląskiej.

 • ratatuj

  Smutne jest to, że dzięki prywatnej inicjatywie dowiadujemy się o jakości powietrza! Inne miasta jakoś informują swoich mieszkańców o stanie powietrza, Tychy mają 19! Czujników w tym jeden z WIOŚ! A u nas Prezydent miasta przekonywała że jest dobrze. Otóż jest gorzej niż fatalnie, podobnie jak fatalne jest zachowanie włodarzy Miasta w tym temacie!!! W mieście nawet nie wiedzą które z domów tych na węgiel można by przyłączyć pod CO miejskie lub pod gaz, nie wiedzą bo nie było takiego rozeznania! Jest też kwestia poparcia u górników, którzy są przekonani ze smogu nie ma! Tak niestety tłuką im do głów "kochani" związkowcy! A że Dziedzic ma poparcie związków co przekłada się na górników to nawet jednego czujnika za swej kadencji nie zrobiła. Takie to nasze bagno. Przypomnę ze najtańszy czujnik kosztuje ok 4.000 zł najdroższy 40.000 zł. Można też zgłosić miasto do ogólnopolskiej akcji dotyczącej czystości powietrza, ale Miasto nie widzi w tym sensu. Choć nie, zapomniałem, że będziemy Smart City i wtedy czujniki będą ( pewnie drogie) póki co musimy opłacać pełnomocnika w tej sprawie ( też nie mała kasa)!!!

 • Hajer

  Władze naszego miasta zakłamują rzeczywistość. Myśleli, że dofinansowanie do tzw. eko pieców rozwiąże temat, tzn. niech ludzie sobie z tym poradzą, a my będziemy (czyli władze miasta) siedzieć na stołku i chwalić się przed wyborami ile to zrobiliśmy dla ekologi. Otóż nie, władze naszego, przez swoje zaniechanie, są odpowiedzialne za niski poziom i jakość powietrza w Rudzie Śląskiej, a co za tym idzie nasze zdrowie i życie. Zamiast negocjować z odpowiednimi firmami czy organizacjami i robić wszystko żeby podłączyć osiedla kamienic do CO miejskiego, a domy jednorodzinne do gazu, to pani prezydent nie widzi problemu (dosłownie, bo taki smog). Tak złego zarządzania nie ma chyba w żadnym innym śląskim mieście. Wyborcy, mam nadzieję, nie zapomną wam tego.

 • Siała baba

  Dobrze powiedziane Hajer! Chyba jeden z nielicznych hajerów co ten problem zauważył! A co do ekologicznych działań p. Dziedzic: mnie najbardziej przekonuje likwidacja tramwaju nr 18 i w zamian puszczenie kopcącego aż miło autobusu. Normalnie ekologia do potęgi! Ps. A te dofinansowania to ile domów dotyczyły? 30? Szkoda że drugie tyle nowych budynków kopci w brązach i innych żółciach aż miło!

 • merta

  Woda na księżycu,idzie lepszy luft.panowie buraczki.

 • Wyborca

  Dziedzic powinna za to beknac. Pierwszy oficjalny pomiar i juz widac ze ruda wcale nie lepsza niz inne miasta. Jest gorzej niz zabrzu zorach zywcu.Dziedzic klamala mowiac ze w rudzie jest dobre powietrze. Inwestowala w sciezki rowerowe z ktorych korzystac nie mozna bo grozi to utrata zdrowia w takim syfie a nie powietrzu.Ciekawe co zrobia ci co kupili domy i mieszkania w rudzie jak doe dowiedza ze zyja w truciznie. Szkody gornicze, haldy, zaklamywanie rzeczywistosci dziekijemy ci dziedzicowo. Zrezygnuj dla dobra miasta miej za grosz honoru i odejdz przed wyborami.

 • Dychacz

  Wszyscy jakoś piszą o PM10, a tak naprawdę to PM2,5 jest gorszy, bo dostaje się do krwioobiegu i łącz z krwią. Dodatkowo normy PM2,5 zawsze są bardziej przekroczone niż PM10.

 • Emeryt

  PM2,5 łączy się 300 razy szybciej z hemoglobiną krwi niź tlen bo to trujących związek tlenku węgla wytwarzany z spalania materiałów stałych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.