Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kakauszale po raz trzeci - festiwal wrasta w tradycję miasta

  • Dodano: 2017-10-11 08:00, aktualizacja: 2017-10-11 15:10

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zaprosiła nas na trzeci fest literacki "Kakauszale". Można było porozmawiać ze śląskimi wydawcami, kupić książkę, a nawet... wypić kakauszale!

Kto na Śląsku nie zna tego popularnego niegdyś kakaowego napoju? Kakauszale wśród starszych mieszkańców przywodzą na myśl zapachy z dzieciństwa, wśród młodych zaś wiążą się z ciekawymi historiami z przeszłości. Ale nie to było w feście najważniejsze. Literackie wydarzenie organizowane w dawnym pałacyku Donnersmarcków już po raz trzeci to uczta dla czytelników i miłośników Śląska. Swoją formą dwudniowa impreza przypomina targi książki, tematyką obejmuje jednak publikacje śląskich autorów. Połączona jest z autorskimi prezentacjami pisarzy oraz uroczystością wręczenia nagrody - Tabulki. W tym roku trafiła ona do profesora Zbigniewa Kadłubka.

Pierwszą tabulkę w 2015 roku, czyli tytuł Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXV otrzymał Henryk Waniek, kolejną ks. Jerzy Szymik. W tym roku trafiła ona do utytułowanego Zbigniewa Kadłubka. Tabulki wykonane są z granitowej płyty. W nieodległej przyszłości zostaną one wmurowane w chodnik przed budującą się Stacją Biblioteka w Chebziu, tworząc szlak literacki do rudzkiej książnicy - mówił nam Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Do Rudy Śląskiej przyjechali wydawcy z całego Śląska - m.in. Silesia Progress, Jamakasz, Marek Szołtysek, Śląski Klub Fantastyki czy Biblioteka Śląska. Nie zabrakło też organizacji z Rudy Śląskiej, które prezentowały swoje publikacje - Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, Polskiego Związku Filatelistów Koła Ruda Śląska czy Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew. Swoje wykłady poprowadzili znani w regionie autorzy, m.in. Krzysztof Karwat, Jerzy Ciurlok, Mirosław Syniawa czy Remigiusz Rączka.

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Ślonzoki to są bardzo fajne ludzie. Ino ciężko ich wyciągnąć z domu. Szczególnie w tako rzadno pogoda jak ta. Niych żałują ci, co nie przyszli. Spotkomy się za rok. Jo byda tu czekoł - powiedział nam Marek Szołtysek, znany i lubiany śląski pisarz, historyk, felietonista.

Na spotkanie ze śląską książką przyszło wielu mieszkańców w wieku dojrzałym. Jak zgodnie twierdzą autorzy i wydawcy obecni na feście, ta grupa jest obecnie najmocniejszą rzeszą czytelników. Młodzież również pojawiła się na literackim wydarzeniu, jednak było to podyktowane grupowym wyjściem z klasą. 

Biblioteka zapowiada, że z roku na rok Fest będzie się powiększał. Do zobaczenia za rok w filii nr 18 w Halembie!

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.