Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kalendarz wyborczy

 • Dodano: 2014-04-08 13:45
Listopad 2014 roku to termin wyborów samorządowych. 
 
 
Oznacza to, że dokonywać będziemy wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz nowych radnych. Informacja ważna. Do kiedy komitety powinny się zgłosić, kiedy poznamy kształt list wyborczych? I czy wiemy już kto będzie startował w Rudzie Śląskiej w walce o fotel prezydenta?
 
 
Na temat proroctw kto będzie w listopadzie walczył o najważniejsze samorządowe stanowisko mówiliśmy w marcu. Ugrupowania polityczne, które swoich kandydatów chcą wystawić nie odkrywają wszystkich kart. Przysłowiową „kawę na ławę” wyłożyła już Platforma Obywatelska i jako kandydata na prezydenta miasta zgłosiła Aleksandrę Skowronek, która kilka tygodni temu objęła nowe stanowisko wicemarszałka województwa śląskiego.
 
 
Rada Powiatu wytypowała mnie jako swojego kandydata, jest to też dla mnie duże wyróżnienie – mówi Aleksandra Skowronek
 
 
O reelekcję ubiegać się będzie także obecna prezydent Grażyna Dziedzic, a informację ta naszej redakcji przekazał rzecznik prasowy Urzędu Adam Nowak.
 
 
Jest to naturalna kolej rzeczy, że prezydent podda się ocenie mieszkańców, bo to jest najlepszy dowód na to jak wykonuje swoje obowiązki. Grażyna Dziedzic zamierza wystartować w najbliższych wyborach
 
 
Pozostali, zalotnie puszczają oczko tłumacząc że jest sporo czasu by oficjalnego kandydata ogłosić.
 
 
Sporo czyli ile?
 
Zaczynamy od wyborów do Rad Gmin. Listy wyborcze zgłaszać można najpóźniej na 30 dni przed ogłoszoną datą wyborów. Każda lista (w konkretnym przypadku Rudy Ślaskiej) musi zostać podparta podpisami co najmniej 150 mieszkańców.
 
 
Kandydatów na fotel prezydenta zgłaszać można zgodnie z ordynacją wyborczą najpóźniej na 25 dni przed planowanymi wyborami. Tu podpisów poparcia mieszkańców potrzeba zdecydowanie więcej – bo 3 tysiące.
 
 
Rok 2014 to także rok zmian. Te co prawda nie obejmują miast na prawach powiatu, ale w gminach zmieniona zostanie ordynacja wyborcza. We wszystkich gminach, niebędących miastami na prawach powiatu mieszkańcy wybierać będą radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych, przy zastosowaniu zasady większości względnej.
 
 
Choć do wyborów ponad pół roku ponad 84 procent przebadanych przez portal glosujteraz.pl deklaruje udział w wyborach.
 

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • y...

  Pani i panom z PO już dziekujemy

 • hend.

  A gdzie wy tu macie nachalną propagandę? Prosta informacja o kalendarzu wyborczym i zgłoszonych kandydatach. Nauczcie się czytać ze zrozumieniem!Wiem, że wypłata z UM i kasa z MOPSU was zaślepia ale nie każdy ma takie skrzywione widzenie świata!

 • Analityk Apolityczny AA

  Panią Skowronek czeka w listopadzie niemiła niespodzianka . Ludziom tak już obrzydła Platforma i jej rządy że prędzej na Myszkę Miki zagłosują niż na kogoś z PO. Poza tym do listopada jej kandydatura zużyje się z powodu "efektu Cimoszewicza" Cimoszewicz też był forowany przez media, mając poparcie w kupionych sondażach a jak skończył to pamiętamy. Ktoś tu napisał, p. Skowronek jest "gwarantem" zmian w Rudzie Śląskiej (?!) To chyba prosto z działu propagandy PO. Jedyne co nam kandydatka z PO może zagwarantować to to, że wszystkie stanowiska zostaną obsadzone platformersami. I proszę mnie nie wyzywać od pisowców czy miłośników p. Dziedzic bo do nich też mi daleko.

  • Analityk Apolityczny AA
   2014-04-09 08:59
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • kajetan

  Kim ona jest,że poucza nas o kalendarzu wyborczym.Śmiechu warte!!!!!!!!

 • nauczyciel

  Czytać potrafisz? Mam wątpliwości....

 • sowa

  Otwierasz lodówkę wylatuje skowronek. Rzygać się chce.

 • Patt Garett

  Pani G D już dziękujemy, wystarczy.

 • FRANCA

  WSZYSCY PRÓCZ PO ,BO NAPRAWDĘ BĘDZIECIE ŻAŁOWAĆ.ONI JUŻ DOŚĆ NAROBILI SZKÓD.

 • obserwator

  Znowu pracownik sfery Arkadiusz Wieczorek promują te kobietę na łamach już nie tylko sfery ale również portalu rudaslaskacom. Z tego powodu ludzie już nie chcą oglądać Sfery. Czyżby nadprzychylność zarzadu Taka stacyjka a próbuje manipulować mieszkańcami . Przejedziecie się wszyscy.Powiązania PO i szeregu osób z władz Sfery współpracujące z PO poruszymy w odpowiednim terminie. Życzymy udanych wywiadów i jednostronne promowania kandydata PO jak oceniają mieszkańcy.

 • straznik_teksasu

  A na stronie Sfery podpisany kto inny? Czyj to tekst?

 • ja

  No właśnie, Sfera nawet nie ukrywa swoich sympatii do PO i antypatii do p. Prezydent. Manipulują informacją jak za komuny! Ja wrzuciłem komentarz pod takim samym artykułem w na stronie Sfery i... nie umieścili go. A je tylko zapytałem, czy to fotka sponsora artykułu, czy przedstawiciela sponsora Sfery?

 • rudzianin

  Zastanawiam się dlaczego jej zdjęcie i dlaczego ona sie wypowiada,Chańba

 • Mr. Ironia

  A co tu jest grane? Z każdego okienka wylatuje skowronek :-) Dlaczego Pani Skowronek nie kandyduje w Świętochłowicach? Tam była 4 lata wiceprezydentem i doprowadziła Świętochłowice do rozkwitu :-)Powinna tam kontynuować swoje wielkie dzieło.

 • nadzieja

  Prosta sprawa, to w naszym mieście potrzebne są zmiany. Zdecydowana większość na nie czeka. A Pani Skowronek jest ich gwarantem.

 • rudzianka

  Pani juz dziekujemy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.