RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedyś w niemal każdej dzielnicy działał basen letni. Pamiętacie je jeszcze?

 • Dodano: 2022-07-01 10:00, aktualizacja: 2022-07-01 12:45

Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy bawili się na basenach letnich. Pamiętacie je jeszcze?

Warto przypomnieć, że kiedyś w niemal każdej dzielnicy naszego miasta działał basen letni. Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek, Ruda, Halemba czy Bykowina - w tych dzielnicach kiedyś mieszkańcy chętnie korzystali z wszystkich atrakcji kąpielisk. Pamiętacie je jeszcze? Zachęcamy do zobaczenia galerii zdjęć, które znajdują się w zasobach Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Poniżej przedstawiamy historię kilku basenów, które dawniej działały na terenie Rudy Śląskiej:Basen na GoduliBasen na Goduli dobrze pamiętają starsi mieszkańcy. Na terenach zielonych przy ogródkach działkowych przy ul. Karola Goduli istniał kompleks basenowy z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze kilka lat temu można było dostrzec elementy niecek basenów. Dziś teren mocno zarośnięty nie ujawnia najmniejszych śladów istnienia tego wspaniałego letniego kompleksu, na którym czas spędzały dzieci, całe rodziny i pracownicy, którzy w czynie społecznym budowali basen.

Kompleks zaczął upadać, kiedy połączono zakłady górnicze. W kąpielisko nie miał kto inwestować i o nie dbać. W latach 80. basen podupadł. W połowie lat 90. próbowano go "reanimować", jednak i to nie przyniosło zamierzonego efektu. Szybko został zamknięty. Na zawsze. Dziś ciężko dostać się w to miejsce z powodu bujnej roślinności porastającej teren.


Basen na Orzegowie
 Nieopodal, bo kilometr dalej, istniał kolejny letni basen. Był to ośrodek sportów wodnych na Orzegowie. Swój najlepszy okres przeżywał od lat 60. do lat 80. Później z podobnych powodów do tych, które dotyczą zamknięcia kompleksu na Goduli, miejsce podupadało. W latach 90. wydzierżawił basen, już w okrojonej wersji, prywatny przedsiębiorca, jednak i jemu nie udało się uratować kompleksu. Pod koniec lat 90. basen zamknięto.


Basen na Bielszowicach
Bielszowice także miały swój basen letni. W Parku Strzelnica ośrodek rekreacyjny powstał na początku lat 50. Zakończono budowę basenu, który mieścił się na dzisiejszym boisku, postawiono drewnianą muszlę koncertową. Później w latach 60. w czynie społecznym załoga kopalni wzniosła tu murowaną muszlę koncertową, powstało lodowisko, tor saneczkowy, wyciąg narciarski i kawiarnia - jej odpowiednik istnieje tam do dziś. Stoi także muszla koncertowa. Po reszcie nie ma śladu.


Basen na Bykowinie
Na Bykowinie mieszkańcy również mieli własny basen letni, został on oddany do użytku w 1962 roku. Był otoczony terenem rekreacyjnym bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i wykorzystywanym także do organizacji festynów osiedlowych. Na początku lat 90. basen został zlikwidowany, a teren rekreacyjny odstraszał mieszkańców swoim wyglądem. Dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach rewitalizacji, budowie siłowni pod chmurką oraz placu zabaw miejsce to na nowo tętni życiem.


Zdebel - Wirek
Decyzję o budowie ośrodka "Zdebel” podjęto ponad 50 lat temu, w 1963 roku. Utworzono wówczas Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdebel przy kopalni "Wanda-Lech". W jego skład weszli przedstawiciele wszystkich rudzkich kopalń, Huty Pokój, Elektrowni Halemba oraz PSS Społem.

Historia tego letniego kompleksu także była zawiła. Przez wiele lat był to ośrodek KWK "Pokój". Później basen przejęło miasto. Zaczęły się problemy - szkody górnicze, przebiegająca autostrada, która zmniejszyła teren kompleksu, mijająca młodość basenu i brak pieniędzy na remonty. W roku 2011 basen po raz ostatni cieszył mieszkańców miasta. Później został zamknięty. Dziś miejsce to jest w rękach prywatnego właściciela, który wzdłuż działki postawił domy w zabudowie szeregowej.
Pamiętacie jeszcze inne letnie ośrodki rekreacyjne w Rudzie Śląskiej, gdzie można było się ochłodzić w ciepłe dni?

Autor: redakcja
Źródło: fot. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj »

 • kajakowo wiosłowy

  Proste bo oludzi sie dbało,toi wygody były,no a obecnie ładnie słonko swieci.

 • Henk

  O ludzi się dbało ? za komuny ? chyba o takich jak ty co to przyjechali z wiochy do roboty na kopalni i się zapisywali do PZPR a zaraz potem dostawali mieszkania i talony na auta. Dla ludzi którzy gardzili komuną i gardzą do dzisiaj takimi czerwonymi komuchami jak ty nie było niczego.

 • boluś

  No a terozki już prawie w kożdyj dzielni basynu NIY MA ! Poradzom rządzić ! A ludzi pora razy wiyncyj !

 • Marek

  Nie ma się co dziwić , że zaczęły się problemy jak przejęło miasto bo była u sterów władza dla której nic nie się opłacało a doradzały tej władzy osoby, które w latach 90 były odpowiedzialne za zamknięcie basenu w Bielszowicach i tym sposobem zostaliśmy z jednym basenem otwartym który nie umywa się do tego co było. Nowa władza będzie miała sporo do zrobienia w tym mieście.

 • Karlus Jan Johhann

  Stokrotne dziyńki tymu co Nom to pokozoł i przipomnioł.Ja, ja to boły czasy.

 • rudziol

  Jeszcze był basen na Kużnicy.

 • Bombon

  Na Halembie przydałby się taki otwarty letni basen bez żodnego wypasu pora prysznicow wc brodzik i wielki basen bo akładrom to poraszka i drogo a taki zwykły basen byłby 10 razy lepszy. No ale władze miasta wolom dować kasa na niepotrzebne ławki po 100 tys za sztuka

 • andre

  A o basenie na Halembie już nikt nie pamięta?

 • Andrzej

  Nie pamiętam basenu na Halembie. Dwa brodziki to tak. Jeden przy ulicy miodowej, drugi w okolicach muszli koncertowej.

 • Hynio

  Przy Miodowej był brodzik, kaj, bo nie pamiętam a mam 57 lat i całe życie mieszkam na Halembie. Wytłumacz w kerym miejscu to było. Chyba że to było za Adolfa.

 • Elver

  Te, łon chyba myśloł o tym brodziku na rogu miodowy kaj sprzedajom karpie na wilijo, ale jo nie widzioł żeby się tam bajtle kompali ha ha ha

 • Mario

  A teraz basen na frynie to śmiechu warte. Totalna porażka.

 • Iks

  Dlaczego?

 • Gosia

  Bo jest 1 odkryty na calo Ruda,dlatego!Poplywac nie mozna bo człowiek jeden przy drugim!

 • Ola

  Pamietam zdebel na Wirku. Na schodach prowadzących do basenu ktoś zrobił kupę. I tak cały dzień sobie tam była. Nigdy więcej nie byłam juz na tym basenie.

 • Krzysztof S

  Cały dzień obserwowałaś ta kupa na schodach ?

 • Nurek

  Na Zdeblu za komuny zawsze pływały opiekane a woda w połowie lipca była już brązowo i co z tego, a ty nie być tako delikatno bo sama na pewno cedziyłaś do wody jak kożdy.

 • Szambonurek

  Opiekane haha smacznego nurek

 • Adi

  Coś kiepski artykuł bo basen był jeszcze na rudzie przy slavi, na karmańskim tam gdzie jest obecnie przedszkole na astrów, kochłowicka przystań, w lesie za kopalnią śląsk.

 • riko friko

  Ja tam to jest gnojok.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.