Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kobiety chcą wiedzieć, jakie mają prawa w ciąży

  • Dodano: 2016-03-07 14:00

Obchody Tygodnia Godnego Porodu zawitały także do Rudy Śląskiej. Organizowany jest on przez fundację "Rodzić po Ludzku" w ramach akcji "Rodzę - Mam prawa". To cykl spotkań lokalnych organizowanych w 70 miastach Polski. Przystąpiły do niego szpitale, doule, szkoły rodzenia, położne w całym kraju. W naszym mieście panie mogły spotkać się w przychodni przy ul. Sztolniowej w Bykowinie.

Jedną z koordynatorek spotkania była Ewa Juraszek, położna z Rudy Śląskiej. W ramach spotkania panie w ciąży, a także ich partnerzy mogli usłyszeć o swoich prawach zawartych w standardzie okołoporodowym, mówiło się także o badaniach przysługujących kobietom. 

Pracując wiele lat na sali porodowej w szpitalu w Rudzie Śląskiej nie zauważyłam, żeby zlecanie kobietom w ciąży potrzebnych badań nie było przez lekarzy praktykowane. Panie wykonują wszystkie potrzebne badania, lekarze pilnują terminów i rodzajów tych badań. Wszystko odbywa się sprawnie. Warto jednak o tym informować, aby kobieta także miała wszystko pod kontrolą - mówi Ewa Juraszek, ambasadorka akcji "Rodzę - Mam prawa" w naszym mieście.

Kolejne spotkanie odbędzie się jutro, tj. 8 marca o godzinie 11:00. Wtedy też chętne kobiety w ciąży bądź przygotowujące się do niej mogą przyjść na bezpłatne spotkanie. Zapraszani są także ojcowie, partnerzy lub osoby bliskie przyszłej matki.

Przedstawiamy paniom piękny film, który otrzymaliśmy od fundacji "Rodzić po Ludzku" - to "Poród w ekstazie". Na podstawie tego filmu omówimy z paniami pierwszy i drugi etap porodu, a także to, do czego mogą w trakcie porodu mieć dostęp i prawo. Chcemy, aby panie tym filmem się zainspirowały, uwierzyły w swoje ciało i w to, że potrafią same urodzić swoje dziecko, jeżeli tylko nie ma do tego medycznych przeciwskazań. Pokażemy też formy relaksacji w trakcie porodu, w tym nieznany jeszcze wśród społeczeństwa masaż chustą Rebozo - opisuje położna.

Czy kobiety w naszym otoczeniu wiedzą, do czego mają prawo podczas ciąży i porodu? Co im przysługuje? Na co mogą liczyć, a z czym się nie zgadzać?

Nie wszystkie panie mają dziś taką wiedzę. Widać pozytywne zmiany, znaczna część pań chodzi do szkół rodzenia, wgłębia się w tajniki zarówno porodu jak i praw przysługujących im w tym wyjątkowym momencie. Jednak wiele z nich trzeba jeszcze uświadamiać. Chcemy, aby dzięki tej akcji Panie wiedziały, na co mogą liczyć, na co nie muszą dawać przyzwolenia, a także żeby potrafiły spojrzeć wgłąb własnego ciała, zacząć słuchać swojego organizmu i urodzić z uśmiechem na twarzy. To naprawdę jest możliwe! - śmieje się Pani Ewa Juraszek, która na co dzień jest położną w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Działa także w stowarzyszeniu "Dobrze urodzeni", jest doradcą noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich "Akademii Noszenia Dzieci", prowadzi szkołę rodzenia "W zgodzie z naturą" w Rudzie Śląskiej.

Choć na dzisiejszym spotkaniu frekwencja była skromna, panie zachęcają do przyjścia na drugi dzień obchodów Tygodnia Godnego Porodu. Drugie z bezpłatnych spotkań w Rudzie Śląskiej odbędzie się jutro, 8 marca, o godzinie 11:00 w przychodni rejonowej w Bykowinie przy ul. Sztolniowej 6.

W wielu szpitalach prawa kobiet podczas porodu nie są respektowane często do momentu, w którym kobieta sama się ich nie domaga. Kampania ma na celu uświadomienie pań, że nie są same w tym trudnym czasie i mogą wyrazić swoje zdanie na przykład co do rodzaju czy okoliczności porodu. Jeżeli zdrowie mamy i dziecka na to pozwala, możliwe jest na przykład rodzenie w domu, o czym wiele kobiet dowiaduje się zbyt późno.

Kobiety chcą wiedzieć, jakie mają prawa w ciąży

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • bolek

    Liczyłem, że wpadną obrońcy życia poczętego z plakatami i zniczami...

  • hmmm

    Obrońcy życia poczętego - mężczyźni, babcie i księża?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.