Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolędy i muzyka cerkiewna na Ficinusie

  • Dodano: 2018-01-12 06:45, aktualizacja: 2018-01-12 07:18

19 stycznia, w piątek, o godz. 17:00 w kościele ewangelicko-augsburskim w dzielnicy Wirek wystąpi Prawosławny Kameralny Chór Męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Koncert kolęd i muzyki cerkiewnej zainauguruje tegoroczny cykl „Twórczych piątków na Ficinusie”.

W piątkowy wieczór rudzianie będą mieli okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu.

Tradycyjnie w styczniu odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W naszym mieście regularnie, co roku, odbywają się nabożeństwa ekumeniczne w naszym kościele i kościele pw. św. Wawrzyńca. Myślę, że ten koncert wpisuje się również w program ekumenicznego tygodnia, a także Wirku jako dzielnicy tolerancji – wielu kultur i tradycji. Jest też zaproszeniem do poznania wspaniałej muzyki i duchowości prawosławia – mówi ks. Marcin Brzóska, proboszcz wireckiej parafii. – Wstęp na koncert jest bezpłatny – dodaje.

Koncert został podzielony na dwie części: liturgiczną i kolędową. W części liturgicznej będzie można usłyszeć m.in. „Hymn Maryjny”, „Uwielbienie do św. Onufrego” w wykonaniu barytona Łukasza Hajduczeni, czy Magnificat na melodię starobułgarską w wykonaniu tenora Bogdana Kuźmiuka. Nie zabraknie też przepięknych kolęd i pastorałek, takich jak „Cicha noc”, „Bracia patrzcie jeno” czy „Dzisiaj w Betlejem”.

Będą tradycyjne polskie kolędy, ale wykonamy też rumuńską kolędę „La Betlejem”. „Cichą noc” zaśpiewamy po polsku i słowiańsku – zdradza dyrygent prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk.

Chór męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie istnieje od czasu powołania w 1954 roku tej ekumenicznej uczelni. Posiada w swym dorobku artystycznym liczne nagrody (I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce) oraz własne wydawnictwa fonograficzne. Chórzyści koncertują w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Białorusi, Ukrainie). Z zespołem współpracują soliści: Bogdan Kuźmiuk - tenor i Łukasz Hajduczenia - baryton, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Od 1990 roku chórem dyryguje pracownik sekcji prawosławnej teologii praktycznej prof. zw. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk - muzyk, dyrygent, specjalista w zakresie śpiewu cerkiewnego, języka cerkiewnosłowiańskiego i prawosławnej teologii praktycznej, który jest nauczycielem akademickim Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. „Twórcze piątki” odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku lub w tamtejszym kościele. Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również