Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kolejne instalacje OZE już działają

 • Dodano: 2018-02-09 06:45, aktualizacja: 2019-09-09 07:07

Ponad 130 nowych modułów fotowoltaicznych już produkuje ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Szacuje się, że inwestycja przyniesie ponad 20 tys. zł oszczędności rocznie oraz spowoduje zmniejszenie rocznej emisji CO2 do atmosfery o 27 ton. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 400 tys. zł. Większość tej kwoty zrefundowana zostanie z unijnego dofinansowania. W ciągu ostatnich trzech lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ok. 1000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ok. 200 MWh energii elektrycznej rocznie.

W Rudzie Śląskiej dużą wagę przykładamy do tego, aby nowe inwestycje generowały jak najmniejsze koszty, albo wręcz je obniżały – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Dlatego stawiamy na termomodernizację, wymieniamy oświetlenie na energooszczędne oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Dodatkowo dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych na te inwestycje ich koszt jest znacznie mniejszy. I tak instalacje fotowoltaiczne, które właśnie zrealizowaliśmy dla trzech miejskich budynków, powinny się „zwrócić” już po ok. 5 latach – dodaje. – Dodatkowo w budynkach urzędu miasta zakończyliśmy wymianę starego energochłonnego oświetlenia na nowe LED-owe. Dzięki tej operacji rachunki za energię elektryczną powinny się jeszcze dodatkowo zmniejszyć o ok. 30 tys. zł rocznie – zapowiada.

Zrealizowana właśnie nowa rudzka „ekoinwestycja” polegała na montażu łącznie 137 modułów fotowoltaicznych na trzech budynkach użyteczności publicznej: budynku Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II, budynku Urzędu Miasta przy ul. Niedurnego oraz budynku Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera.

Panele zostały zainstalowane na dachach budynków. Najwięcej, bo aż ponad 100, rozmieszczonych zostało na budynku głównym Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II. Wytworzona przez instalacje energia elektryczna w całości wykorzystana zostanie na potrzeby obiektów – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Szacuje się, że trzy nowe instalacje powinny w ciągu roku wyprodukować blisko 51 MWh energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić rocznie ponad 20 tys. zł. Nie można zapominać też o aspekcie ekologicznym. Dzięki trzem nowym instalacjom fotowoltaicznym o 27 ton rocznie zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery. Łączny koszt wykonania trzech instalacji fotowoltaicznych wyniósł nieco ponad 400 tys. zł. Co istotne, większość tej kwoty pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Dofinansowanie wyniesie 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych. W ciągu ostatnich trzech lat w mieście powstało kilka znaczących inwestycji w tym zakresie. W 2016 r. roku instalacje fotowoltaiczne powstały dla trzech obiektów sportowych - basenu krytego przy ul. Chryzantem w Rudzie, basenu krytego przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hali sportowej w Orzegowie. Inwestycje te również objęte zostały dofinansowaniem unijnym w wysokości ponad 400 tys. zł. Od 2015 r. natomiast instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje na terenie basenu letniego. Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu termomodernizowanych placówek oświatowych, a konkretnie Miejskiego Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 11. Moduły fotowoltaiczne zainstalowane zostały również w ramach termomodernizacji budynku przychodni rejonowej przy ul. Siekiela.

Szacujemy, że dzięki wszystkim tym inwestycjom jesteśmy w stanie zaoszczędzić rocznie ok 80-90 tys. zł na kosztach energii elektrycznej – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Jak zapowiadają władze miasta, to nie koniec inwestycji w odnawialne źródła energii. W tym roku instalacje fotowoltaiczne powstaną w ramach termomodernizacji budynków dwóch placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16 /budynek dawnego Gimnazjum nr 7/. Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostaną na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

Co ciekawe, w Rudzie Śląskiej działa również jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Mowa tu o elektrowni fotowoltaicznej o mocy 311 kW zainstalowanej na dachu zbiornika wody pitnej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. przy ul. Hallera 80. Obiekt ten zlokalizowany jest na jednym z najwyższych punktów topograficznych Wyżyny Śląskiej charakteryzujących się bardzo dobrymi warunkami nasłonecznienia.

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Ekologia po Rudzku to lokowanie kolejnych trefnych instalacji z nadzieją że wreszcie się uda i po 'ciężkiiej' pracy w Urzędzie pozostanie dobrze płatna posadka w zarządzie lub radzie nadzorczej np. SPALARNI 'KOMPOSTOWNI' ASFALCIARNI lub podobnego syfu. AVE naczelna EkoLoszka miasta i jej przi[...]asy!

 • Eneduelikefake

  W przypadku fotowoltaiki nie sposób pisać o budynkach, które będą emitowały mniej CO2, tak jak niektórym przyszło do głowy i temat smogu w naszym mieście też tu nie bardzo pasuje. W przypadku fotowoltaiki zmniejszenie emisji CO2, rozkłada się na cały system elektroenergtyczny, czyli w skrócie i uproszczeniu, na wszystkie elektrownie i elektrociepłownie opalane np. węglem kamiennym czy brunatnym. Nie ma raczej możliwości, żeby prądem z fotowoltaiki zastąpić grzanie w tych paleniskach, które smog tworzą w tym największym stopniu. Na fotowoltaice miasto zrobi kasę jako producent zielonej energii (w postaci oszczędności wynikającej z braku konieczności zakupu prądu z sieci w ilości takiej jaką uzyska z fotowoltaiki) ale do zmniejszenia niskiej emisji w.mieście to to się ma nijak. A gdyby tak np. miasto kasę, którą włożyło/włoży w fotowoltaikę włożyło np. w instalacje wewnętrzne c.o (piony, grzejniki itp.) bez których nie ma.możliwości podłączyć do sieci ciepłowniczej np. budynków widzianych z okien magistratu po drugiej stronie pl. Jana Pawła II, które smrodzą ile wlezie? To zmniejszyłaby się niską emisja w samym centrum pod nosem urzędników, czy nie, jeżeli ciepłownicy chcieliby przytulić te budynki? Ta fotowoltaiki to marketingowo ładnie brzmi ale wobec największego problemu naszego miasta-smogu jest mało sensowna.

 • Jo.

  Pytam władzę - czy ktoś kontroluje po czasie,tych którzy dostali dotację czym się ogrzewają.Po co na pewno wszyscy nadal ekologicznie się ogrzewają.

 • ratatuj

  "Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych." No ok, ale mając za oknem smog oczekiwałbym raczej inwestycji umożliwiającej podłączenia budynków do sieci CO. Co mi z tego że te parę budynków użyteczności publicznej generuje mniej co2 skoro te budynki i tak mało generowały. Ten artykuł "robi dobrze" władzy miejskiej, która prawdziwy problem olewa.

 • pracownik lutowy

  "Władze Rudy Śląskiej przywiązują dużą wagę do przedsięwzięć proekologicznych." Może wypadałoby oznaczyć artykuł jako artykuł sponsorowany przed wyborami samorządowymi? Jeśli tak nie jest to dziennikarz musiał wykazać się dużą ignorancją. Budowa spalarni śmieci w centrum miasta to wspaniała ekologiczna inicjatywa. Walka ze smogiem? Oczywiście, ale tylko za pieniądze Unii Europejskiej i osób prywatnych. Podłączenie do sieci ciepłowniczej kamienic na terenie Rudy Śląskiej? A po co to komu. Niech kupią piece piątej klasy po 10 tys. i problem z głowy. Ale zaraz, ktoś z urzędu miast zaraz powie "przecież większość zasobów kamienic należy do spółdzielni". Oczywiście, że tak, ale co miasto zrobiło żeby zmotywować tych leniwych snobów z władz spółdzielni do działania? Jedyne co robicie (władze miasta) to piszecie kolejne stosy pism i przerzucacie odpowiedzialność na mieszkańców. Chcecie tylko spijać śmietankę i chwalić się zasługami, które są mizerne, bo gdyby nie zmotywowani mieszkańcy, to moglibyście napisać, że nasze miasto to dziura. Sprawa dofinansowania paneli fotowoltaicznych też nie jest taka oczywista. Ostatnio okazało się, że w jednym z miast Urząd Skarbowy wydał interpretację o konieczności zapłaty podatku VAT, nie od 15% wkładu własnego, ale od 100% wartości inwestycji. Także podatniku i mieszkańcu, jak już sam sobie wszystko wywalczysz to jeszcze na koniec cię skontrolują i stosownie ukażą.

 • jakos takos

  Zakładając,że instalacja kosztuje netto: 50 000,00 zł ( 61 500,00 brutto zł) To muszę zapłacić: 15% od kwoty 61500,00 + 9225,00= 14145+11500=20725,00, czyli oszczędzam 40 775,00 to wg ciebie mało? Oczywiście jest możliwość, że vat wyniesie 8%, wtedy oszczędzam 43 355,00 zł.

 • papaja

  Czy na rynku działa kamera internetowa.pytajom turysci,czy jak?????.

 • pracownik lutowy

  Gdzie napisałem, że 85% dofinansowania to mało? Napisałem, że US posługuje się niejasnymi interpretacjami i zamiast iść na rękę osobom zdecydowanym na ekologiczne źródła energii i naliczać VAT za wkład własny, to nalicza podatek od całej kwoty.

 • jakos takos

  Najlepiej jakby wszystko dali za darmo - epoki ci się pomyliły. Zamiast cieszyć się z tego, że można dostać zwrot kosztów - chociażby częściowy, to nie - tylko narzekać. Niestety jako zarówno jako podatnik i mieszkaniec RŚl, mogę powiedzieć, że mam w głębokim poważaniu czy stać cię na ekologiczny piec czy też nie, masz ogrzewać się tak aby nie zatruwać innych. Dlaczego mam dopłacać do TWOJEGO sposobu ogrzewania. Także doceń czasami fakt, że miasto chce w jakiś tam sposób wspomóc,

 • pracownik lutowy

  Czytanie ze zrozumieniem to naprawdę taka trudna sztuka? Wytłumaczę trochę jak działa świat, bo to może być dla niektórych zbyt skomplikowane. To, że ktoś się ogrzewa węglem bo nie ma innej możliwości to nie jego wina. Pomijam sposoby rozpalania, jakość węgla itp. Chodzi o to, że również w twoim interesie jest to aby większość ludzi podłączona do miejskiego CO lub gazu bo rachunek za zdrowie płaci każdy z nas. Jak też napisałeś "miasto chce w jakiś sposób pomóc" i właśnie o słowo "jakiś" tu chodzi. Władze działają chaotycznie, byle jak, problem ze smogiem co roku ten sam. Jeśli oni nie czują się odpowiedzialni za to czym oddychamy to kto ma się czuć? Karanie niepokornych mandatami za palenie śmieciami, to tylko naklejanie plastra na złamaną nogę. Powinni zacząć od leczenia przyczyn i działać systemowo.

 • czujka czajka

  A myślenie tak boli? Najlepiej nie robić nic. Lepiej byś się poczuł jakby zarządzono obowiązkową wymianę pieców bez dopłat? Płacicie grosze na fundusz remontowy w starych kamienicach, to kto ma sfinansować wymianę ogrzewania?

 • pracownik lutowy

  Dyskusja jest strasznie męcząca jak zbaczasz z tematu i nie odnosisz się do argumentów, tylko swoich wyobrażeń na dany temat, dlatego odpowiem krótko. Myślenie boli tych, którzy są na tyle leniwi, że robią cokolwiek byle utrzymać pozory swojej pracy i nie są w stanie nawet przedstawić spójnej wizji działania lub walki z zanieczyszczeniem m.in. władze naszego miasta. A tobie polecam nie zaglądać ludziom do portfeli, bo każdy wypowie się za siebie, czy jest go stać na podłączenie do sieci, czy nie, lub ile może do tego dołożyć i ile płaci na fundusz remontowy. Ale co z tego jeśli miasto lub zarządca nie oferują takiej możliwości, nawet jeśli ludzie chcą partycypować w kosztach? Nie masz bladego pojęcia o tym jak to funkcjonuje i może na tym zakończmy dyskusje.

 • czytelnik

  Ktoś podpowie jaka jest zywotnosc takich instalacji? 20 tyś oszczędności rocznie za inwestycje 400 tyś. 20 lat. Te urządzenia tyle wytrzymają?

 • czytelnik

  a zamiast minusowania ktoś odpowie na pytanie o tą żywotność?

 • kolo

  85% dala UE. Czyli miasto dało15% to jest 60 tys. Po trzech latach się zwraca. Nie jest źle.

 • Ekolog

  Zauważ że będzie dofinansowanie, a efekt jest również ekologiczny. Niezaleznie od tego z prostego rachunku maz rację

 • Krzysztof

  Oczywiście że panele fotowoltaiczne to wielka ściema - służą tylko do nabijania kasy producentom i nic więcej . Taki panel nigdy Ci sie nie zwróci . To tak jak ze zmywarkami - kupujesz bo zużywa mało wody i energii a Ty masz wygodę ale nikt nie policzy ze wyprodukowanie tej zmywarki pochłania więcej energii i przynosi więcej szkody dla środowiska. Koszt jaki musisz ponieść przy zakupie nigdy nie zrekompensuje wydatków za energie i wodę jaką zaoszczędzisz. Wszystkie te nowinki to bełkot marketingowy na który dają się nabrać ludzie którzy uważają się za inteligentnych ale niestety nie umieją już policzyć

 • Zenobiusz

  Proponuję wyprowadzić się do jaskini albo popełnić samobójstwo wcześniej własnoręcznie wykopać sobie dół, to będą najbardziej ekologiczne rozwiązania z pańskiej strony. Nad tymi głupotami na temat zmywarki "myślał" pan sam czy kilku innych głupków pomagało?

 • kat.1

  Nie ma idealnych rozwiązań. Zenobiusz na prezydenta startuj. Pewnie dużo głupków zagłosuje na ciebie.

 • Krzysztof

  szanowny panie Zenobiuszu Dzięki ludziom myślącym w taki sposób jak pan mamy hołdy śmieci elektronicznych a o zatrutym środowisku nie wspomnę

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu