Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koniec jesiennej tury spotkań z władzami miasta

  • Dodano: 2018-10-12 09:15

Wczoraj odbyło się ostatnie spotkanie władz miasta z mieszkańcami Rudy Śląskiej. Na koniec jesiennej tury przyglądano się problemom mieszkańców Bielszowic.

Jak zwykle na początku zaprezentowano ogólne informacje o zakończonych, realizowanych oraz planowanych inwestycjach na terenie miasta, a także na terenie dzielnicy Bielszowice.

Do większych inwestycji, jakie tego roku realizowane były w Bielszowicach należą:

  • budowa trasy N-S - odcinek od ul. Bukowej do ul. Kokota,
  • termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 13 i budowa kompleksu boisk na jej terenie,
  • budowa kanalizacji deszczowej w ul. ks. Hrubego - łącznik ul. Kingi i Na Piaski.

Aktualnie trwają prace przy dokumentacjach projektowych: ścieżki rowerowej przy ul. Głównej oraz części ul. Kokota oraz budowy dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości, ul. Górna oraz rozbudowa ul. Noblistów Śląskich, w przygotowywaniu jest też przetarg na rozbudowę ul. Kossaka.

W sali bankietowej bielszowickiego Domu Kultury później padły pytania mieszkańców dotyczące m.in. rozwoju parku Strzelnica czy radzenia sobie z problemem smogu. Niezmiennie, poruszone zostały też kwestie drogowe.

Pierwsze pytanie skierowane do prezydent Grażyny Dziedzic dotyczyło parku Strzelnica. Mieszkańcy chcieli uzyskać informację na temat unieważnionych przetargów na budowę kortu tenisowego i rolkowiska.

– Aktualnie 40% przetargów organizowanych przez miasto, ze względu na zbyt wysoką cenę lub brak ofert, jest unieważnianych. Firmom budowlanym brakuje rąk do pracy, w tym problem – przypomniała prezydent Grażyna Dziedzic. – Oczywiście rolkowisko i kort nadal będziemy chcieli wybudować w tym miejscu, jednak kolejne przetargi na te inwestycje ogłoszone zostaną na wiosnę - zapowiedziała.

Mieszkaniec pytał też o przyszłość drzew parkowych, które nadają się do usunięcia.

– Mamy zgodę na wycięcie 40 drzew, jednak będziemy to robić systematycznie, tak by nie pozostały puste miejsca – poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jest co raz zimniej, mieszkańcy zaczynają dogrzewać mieszkania dlatego pod dyskusję wywołany  został też temat smogu, z jakim borykają się m.in. mieszkańcy ul. Zielonej.

– Niestety, pomimo moich tłumaczeń w stolicy, odnoszących się do specyfiki Śląska, nie zostaliśmy uwzględnieni w opracowanym przez rząd programie walki z niską emisją. A to przez brak stacji pomiaru jakości powietrza w mieście, takiej jak ma m.in. Zabrze – przypomniał wiceprezydent Mejer. - Z naszej strony zapewniamy mieszkańcom 2,5 tys. zł dofinansowania do wymiany pieca. Ponadto zainstalowaliśmy 15 czujników pomiarowych w mieście, a każdy, kto zauważy, że jego sąsiad pali w piecu śmieciami, może swoje spostrzeżenie przekazać Straży Miejskiej – poinformował.

Z problemów drogowych, których nie zabrakło na ostatnim tego roku spotkaniu, poruszono temat ul. Powstańców Śląskich. Wzdłuż drogi usunięto drzewa, jednak firma, która miała uporządkować chodnik po wyfrezowaniu korzeni, nie dokończyła inwestycji. Mieszkańcy narzekali na fakt, iż drzewa zostały wycięte już dawno, jednak do tej pory, problem wystających korzeni nie został usunięty.

– W czasie porządkowania terenu okazało się, że korzenie drzew są wyfrezowane za płytko. Stąd wykonawca porządkujący teren musiał wstrzymać prace. Po usunięciu przeszkody teren zostanie doprowadzony do porządku – tłumaczył Tomasz Debernic z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Jedno z pytań dotyczyło też planowanej rozbudowy ul. Kossaka. Zwracano uwagę, że po modernizacji tej drogi może zwiększyć się ruch na ul. Obrońców Pokoju oraz proszono o umieszczenie w tym miejscu progów zwalniających. Mieszkańcy zostali zapewnieni, że sprawa zostanie poruszona na najbliższym posiedzeniu Komisji ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Blisko 400 osób wzięło udział w drugiej tego roku, a 15. w historii Rudy Śląskiej, turze spotkań prezydent miasta Grażyny Dziedzic z mieszkańcami.

Koniec jesiennej tury spotkań z władzami miasta

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również