RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koniec z plastikowymi słomkami i sztućcami! Parlament Europejski podjął decyzję

 • Dodano: 2019-03-28 09:30

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie plastikowych słomek, sztućców i patyczków do uszu. Od 2021 roku mają znikać z rynku. Polska dostosuje się do tej decyzji.

Parlament Europejski zdecydował, że od 2021 roku jednorazowe plastikowe talerze, sztućce, czy słomki będą znikać z rynku. Ograniczone będzie też używanie plastikowych toreb i butelek.

Jak podaje RMF24.pl, najmniej problematyczne będzie wprowadzenie zakazu używania plastikowych sztućców, talerzy czy słomek. W 2021 roku zostaną one po prostu wyłączone ze sprzedaży.

Więcej trudności będzie z ograniczeniem używania plastikowych toreb. Bardzo możliwe, że opłaty za plastikowe torby wielorazowe zostaną podniesione.

W przypadku butelek plastikowych, może skończy się na pobieraniu od nich kaucji. Niewykluczone też, że powstaną skupy plastiku.


 

Śmierć pacjenta w męczarniach w Sosnowcu wstrząsnęła Polską!


Źródło: TVS

Komentarze (9)    dodaj »

 • kwiatowe

  W Niemczech od dawna nalicza sie kaucje na kazda butelke szklana, plastikowa i puszki. Sa specjalne automaty do skupu w prawie kazdym markecie. Skanuja kod kreskowy i po problemie. U nas jak zwykle sto lat za murzynami - trzeba najpierw sprawdzic czy butelka po piwie jest zwrotna, czesto zachowac rachunek i dopiero mozna wymienic.

 • Mieszkanka

  Szkoda, ze słomki i sztućce to 0,1 czy nawet 0,01% zanieczyszczeń plastikowych. No ale tak jak zawsze zabieranie się do problemu od [...]y strony brawo.

 • max

  improwizacja..jak zawsze, czemu tak pozno? czemu nie ma skupu butelek?zgubiłeś paragon zapomnij że oddasz butelkę po piwie,650ml wogole nie mozna, dlaczego? nie opłaca sie?? a mi się ma opłacać segregować?to tak jak walka o czyste powietrze,niby robią a rzeczywiście nic nie robią...aaa wycinaja drzewa.

 • Mieszkaniec

  Wrócić do szklanych butelek, środowisko na tym zdecydowanie zyska a my również bo nie będziemy się truć plastikiem, który dla organizmu człowieka jest szkodliwy.

 • hromani

  Każdy kij ma dwa końce. Zamiast naczyń jednorazowych pozostaną tradycyjne - to znowu będzie że zużywa się za dużo wody na mycie. Gdyby funkcjonowały skupy - sam chętnie bym zbierał plastik. Naświetlony jest tylko temat jednorazówek. Miałem kiedyś elementy z pralki to nawet na wysypisku nie chcieli tego przyjąć. Taki np. zbiornik - to jest dopiero masa tworzywa. Mądre głowy zajmują się jak zwykle nie do końca tym czym powinny.Na marginesie - kto mi powie gdzie zutylizować akumulatorki litowo - jonowe?Niezliczone ilości tego trafia do śmietników - a potem palą się wysypiska. To jest prawdziwa ekologia.Kto nie miał do czynienia z samozapłonem takiego ogniwa - ten nie wie jakie stwarza zagrożenie - nawet w domu.Pozdrawiam.

 • Iks

  Akumulatorki wrzucasz do pojemnika na małe elektrośmieci. W (prawie) każdym markecie jest...

 • adolf

  zamiast patyczków higienicznych powróci stara dobra wata nawinięta na zapałkę

 • asd

  "Trytytki" niech też zlikwidują cwaniaki

 • Elian

  Najwyższy czas! A dlaczego jest taki problem z kaucją za pozostałe opakowania, np. butelki? Po 1 zł za butelkę i zniknie problem ze śmieciami. Wszędzie można tylko nie u nas.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.