RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kościół zniszczony, a proboszcz bezradny...

 • Dodano: 2016-07-06 14:45, aktualizacja: 2017-10-04 09:56

Fragment elewacji kościoła Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach po weekendowej burzy został zniszczony. Na kościelny plac spadły kamienie z wieży. Proboszcz parafii interweniuje w tej sprawie, ale bezskutecznie.

Na placu kościelnym Parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach przy ul. Tunkla leży sterta kamieni, które oderwały się z budowli podczas nawałnicy w nocy z soboty na niedzielę. Spadające kamienie zniszczyły metalową tablicę ogłoszeń stojącą przy wejściu. Teren jest zagrodzony, a obok wisi tablica z informacją, że msze święte odbywają się w pobliskim sanktuarium. 

Dla bezpieczeństwa zagrodziliśmy teren, msze przenieśliśmy do sanktuarium na rynku. Powodem tej sytuacji w dużej mierze są szkody górnicze. Konstrukcja jest poluźniona, przez to w czasie burzy wiatr zdołał wyrwać głazy z wieży. - mówi nam Ksiądz Prałat Jerzy Lisczyk, proboszcz Parafii w Kochłowicach.

Na ile katastrofa ta zagraża konstrukcji kościoła, tego nie wiadomo. Pewne jest, że przebywanie na placu kościoła może być teraz bardzo niebezpieczne ze względu na możliwość dalszego odrywania się elementów elewacji.

Miejsce na moje polecenie zostało zagrodzone, ponieważ nikt inny się tym nie interesuje. Od razu po zdarzeniu, w niedzielę wezwałem straż pożarną - ta ze zwyżki pousuwała części, które mogłyby jeszcze spaść. W poniedziałek poinformowałem wszystkie stosowne służby, łącznie z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a także kopalnią Halemba-Wirek, która także z powodu nadmiernej eksploatacji na tym terenie może być za to odpowiedzialna. Na razie nic się jednak w tym temacie nie dzieje. - mówi ze zmartwieniem ks. Lisczyk.

Proboszcz obawia się, że to nie koniec postępujących zniszczeń. 114-letni kościół miał już w swojej historii wiele nieciekawych przygód związanych ze szkodami górniczymi. W roku 2005 przez ponad pół roku świątynia nie mogła być udostępniona wiernym z tego właśnie powodu. Czy piękny zabytkowy kościół wykonany z piaskowca znowu czekają ciężkie chwile? Parafianie mają nadzieję, że służby szybko zajmą się powstałymi szkodami i zabezpieczeniem przed kolejnymi, aby budowla jeszcze bardziej nie ucierpiała.

Kościół zniszczony, a proboszcz bezradny...

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj »

 • Rafał S.

  Jeden z najpiekniejszych kościołów na Sląsku. Przykład pięknej architektury i sztuki. Niestety jak elewacja nie zostanie wyczyszczona, to reszta się też rozpadnie. Deszcz wraz ze spalinami robią swoje.

 • KOLA

  SODOMIA I GOMORIA CO SIE TO TERAZ WYROBIO NA TYM SWIECIE TO SIE FIZJOLOGOM NIESNILO.

 • znawca

  Jak bydymy zykac dziennie to sie same zrobi jo mom tako nadzieja

 • lol

  Kaczyński nich wom do kasa pierońskie mietlorze za mało żykocie

 • hanka bielicko

  Od kiedy tylko pamiętam to kościół w Kochłowicach miał problemy ze szkodami górniczymi. W Rudzie są starsze kościoły jak i w podobnym wieku ale stoją w lepszych miejscach i aż takiego problemu nie ma.Mam nadzieję,że znajdą się pieniądze na renowacje kościoła. I uważam iż ludzie nie powinni patrzeć w takiej sprawie na to jako na Kościół(ludzi itp) lecz jako na piękną historyczną budowlę,która niszczeje,a warto by było żeby przetrwała,ponieważ jest co podziwiać.

 • Jaga

  Kościół piękny, wspaniała budowla, ale wielka szkoda, że w środku jest tak kiczowato pomalowany w jakieś idiotyczne wzorki. To psuje cały jego majestat

 • 0la

  oj biedne te farorze, jak myszki tfu- kościelne.

 • Młody wikary

  Niech Rydzyk odda dwa koła z Maybacha to bydzie na wszystko

 • Jacek

  Tobiszawski załatwi kaskę z góry spadnie jak kasza manna. Gdyby był rok wyborczy to pewnie wszyscy radni by tam pilnowali sprzątania a tak to trudno.

 • komendant

  Konserwator Zabytkow sie klania i fundusze miasta TORUNIA tam poszlo 26 min pl

 • kochlowiczanka

  Po pierwsze farorz już wziął kasę od kw i to niemała.. Już wierni zapomnieli jak kościół był zamknięty 7 miesięcy bo szkody górnicze były robione. Ile jeszcze razy będzie to zwalal na kopalnie? Jak ludziom domy pękają to się nie należy Ale kolejna kasa na kościół pod którym się już nie fedruje to tak.. a co do opatrznośći Bożej która czuwała.. błagam to co jakby komuś na łeb spadło to byście powiedzieli, że Bóg tak chciał..?? A może to cud??

 • polunia

  bloki na lukasiewicza placa kosiolowi od mieszkanca 5 zl co miesiac za dzierzawe terenu to co z tymi pieniedzmi sie dzieje ?????

 • adam

  tylko daj daj daj a kosciol nie ma !!!

 • zaradny wikary

  Niechaj księża sprzedają swoje samochody. W tedy by mieli na remont kościoła.

 • kochlowiczanka

  Amen.

 • mr hepik

  Zakładając,ż mieszkasz w swoim domu a nie w bloku...gdyby cos podziało sie podobnego z twoja chałupą za swoje bys remontował,nie próbując szukac kasy od kopalni?

 • pani s

  Mam swój dom .. popekany szkody górnicze.. Ale odszkodowanie się nie należy..

 • ...

  Ale od kopani, nie od miasta czy innych instytucji. To jest prywatny budynek i właściciel powinien sam dochodzić swoich praw od KW, ewentualnie za pomocą kancelarii prawnych, a nie wyciągać ręce po pieniądze to gminy itp.

 • giekar

  Wyrządzenie lub też nagminne wyrządzanie szkód przez kopalnie powinno być ścigane z urzędu !!!.

 • giekar

  Taaak ??? To dlaczego miasto daje zgody na rabunkową gospodarkę kopalń, nie pytając właścicieli o zdanie ani zgodę ? wydobycie węgla na zawał grozi zawaleniem tego miasta.Miasto dało zgodę to teraz nich miasto płaci ! Może wreszcie pójdą po rozum do głowy jak kasy zabraknie, a prokurator będzie na karku. Ludzie nie dajcie się zwodzić ! Miasto też za to odpowiada !!!.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.