Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kradli maszyny z rudzkiej kopalni i sprzedawali do innej

 • Dodano: 2016-01-12 18:15
Katowicki oddział CBA zatrzymał cztery osoby związane ze sprawą kupowania kradzionych maszyn z rudzkiej kopalni i sprzedawania ich kopalni w Sosnowcu. Straty zakładu to około pół miliona złotych.
 
Czterem zatrzymanym działającym na szkodę kopalni postawiono w katowickiej prokuraturze zarzuty paserstwa i kradzieży. Według relacji CBA wszystkie osoby dostały poręczenia majątkowe, przez co wyszły na wolność. Jedna z nich została objęta dozorem policji. 
 
Scenariusz był prawdopodobnie taki, iż reprezentanci dwóch firm prywatnych odkupowali skradziony z kopalni sprzęt, po czym sprzedawali go do drugiego zakładu. Zorganizowana grupa wywoziła z kopalni należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego maszyny jako złom. Nieoficjalnie wiadomo, że sprzęt skradziono z KWK Wujek Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej, a sprzedawano do nieczynnej już KWK Kazimierz Juliusz w Sosnowcu. Wśród kradzionego sprzętu znalazły się stacje napędowe, pompy, silniki, roboty nawrotowe, rozdzielniki czy stacje przekaźnikowe.
 
W sprawę zamieszane są też inne osoby, którym prokuratura postawiła zarzuty już wcześniej. Miały one zajmować się legalizacją pochodzenia kradzionego sprzętu poprzez wystawianie fikcyjnych faktur, za co pobierały dla siebie opłatę.
 
Dostarczone do kopalni urządzenia i maszyny górnicze nie spełniały norm przydatności do działalności górniczej, nie mały także certyfikatu Wyższego Urzędu Górniczego. Jeden z przedsiębiorców nabył kradzione maszyny i urządzenia górnicze na kwotę przekraczającą 4 mln złotych, ponadto naraził na uszczuplenie podatek VAT na ponad 1,5 mln złotych - relacjonuje katowicki oddział CBA.
 
 

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • oplerek

  Czyli z KHW rudzka kopalnia to ruch "ŚLASK" ???

 • jo.

  nie tylko w związkach siedzią młodzi i pobierają szychty 1.8 bo znam też takich co siędzią jako planisty i szychty zabierają tym co w ścianie lub w komorach montażowych na dole ma ją mieć 1.8 a mają pisanie 1.5 bo nazwany jako planista robi dopiero nie całe 4 lata i fucha ma już i okrada tych co na dole ciężko robią a on sobie równe w kule leci.

 • donad

  Wy sami okrodocie te kopalnie zatruniacie ludzi po kursach co siedzą na kierowniczych stanowiskach i się mianują wielkimi ratownikami górniczymi byle wiedzą komu flacha postawić a po tym nażekocie

 • Małoważna

  Proponuje sprawdzić byłych już związkowców.Kopalni Kazimierz. PAN S.siedział na górze a pobierał ,,dołowę,, pieniądze co na to ZUS????co????

 • nauczycielka

  Nic pewnie nic nie wie nie było ZUSu ;-) hehe na tej lekcji

 • gorniol

  to nie gornicy okradaja to PO-wska mafia

 • szlaka

  Gruby zamykajom to co robic,????????????.

 • znawca

  Gruby zamykają bo sami do tego upadku dążyli , przez lata okradając własny zakład pracy.

 • Fizol

  No maosz racja POwcy wydojili tyla kasy że szok podsyłając co rok nowego prezesika i dając mu kontrakt że po paru miesiącach dubania w nosie milion odprawy sie należy.Jedyn pedzioł trupa niy do sie uratować biera bańka i spadom po niy calym roku roboty.I to take prezesiki menagere i inne spece doprowadzili do taki sytuaci.Kiedyś na grubie boł dyrektor i sztajgry i to stykło a tera jest prezes menager zastympca prezesa zastympca menagera dyrektor do spraw niypoczebnych zastympca dyrektora do sprawniypoczebnych wszzyscy mają asystyntow i kupa nadsztygarow parzy kaw i sekretarki to jak na to zarobić!I to właśnie te mordy robiom takie wały a nie te robole co roz wroku z strachym weżnie sie klocek bo nawet tera klocka fizolowi niy wolno wyniyść z gruby (kwk bielszowice).Stykło by niy tym fizolom klocka wyniyść zabroniać ino sie za te wały na wiyrchu wziąść i by sie w pierony oszczędności znalazło.

 • hajer

  I niby nikt nic nikt nie wiedział. Ręka rękę myje i jak widać sami górnicy rozkradają swoje miejsce pracy.

 • marko_fantasta

  hajer.Górnicy fedrują,fedrują.... a złodzieje kradną!w białych rękawiczkach .I bynajmniej nie są "skalane" węglową czernią.

 • 111

  A jak Elektrownia Halemba Tauron sprzedał za bezcen firmie BRAVET to nikt się nie zainteresował żadne CBA ,ABW ,NIK., nikt nawet prezes PIS który obiecywał nową ELEKTROWNIĘ

 • pinokio

  Teraz jest dobry czas, może Pis sie weźmie za sprzedaż za przysłowiową złotówkę, chyba że ktoś z nich w tym ręce maczał.

 • Norbilubi

  Nie mówiąc o Prezydentowej bo to miejski był interes ? Nie głosujemy na nikogo z obecnego zarządu miasta.

 • faja

  Norbilubi,na ciebie zagłosujemy ebul.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.