Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Ku pamięci grodu" - wielki obóz rycerski przy kochłowickim gródku

 • Dodano: 2015-08-30 13:00, aktualizacja: 2015-10-29 08:04

Już po raz trzeci stowarzyszenie "Genius Loci" zaprosiło mieszkańców na wielkie święto średniowiecznego grodu. Były rycerskie walki, rzemieślnicy i mnóstwo atrakcji.

Przez dwa dni wokół średniowiecznego grodu stożkowego odbywała się impreza historyczna, podczas której grupy rekonstrukcyjne zabrały widzów w podróż do XIV wieku. Odwiedzający mogli strzelać z łuku, nauczyć się techniki garncarstwa i wykuwania, zobaczyć, jak dawniej tkano materiały. Atrakcją dla najmłodszych były rozgrywane pojedynki pomiędzy rycerzami w prawdziwych zbrojach oraz możliwość pojedynkowania się dzieci z rycerzami. Nieco starsi mogli po raz kolejny poznać historię kochłowickiego grodu podczas cogodzinnych krótkich spacerów z przewodnikiem.

Trzecia już impreza pt. "Ku pamięci grodu" była jeszcze bogatsza w atrakcje niż w roku ubiegłym. Miejsce odwiedziło wielu gości z zaprzyjaźnionych bractw rycerskich stowarzyszenia "Genius Loci", którzy wprowadzali mieszkańców w klimat średniowiecza. Na grodzie można było skosztować także potraw przygotowywanych według tamtejszych receptur, a także zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane przedmioty przypominające te sprzed kilku wieków. Pasjonaci szycia czy garncarstwa prezentowali swoje wyroby takie jak bukłaki na wino obszyte skórą, łuki i ceramikę.

Dla zwiedzających przygotowaliśmy małe polowe muzeum, w którym przewodnicy prezentują zbiory eksponatów pochodzących z wykopalisk. Badania na gródku trwały trzy lata i w tym roku się zakończyły. Pokazujemy takie ciekawe przedmioty jak kawałki naczyń, gwoździe, a nawet elementy kafli z pieca pochodzące najprawdopodobniej z istniejącego tu grodu. Dziś są z nami reprezentanci różnych średniowiecznych zawodów - kowal, garncarz czy odlewnik. Mamy łuczników i rycerzy. Myślę, że nikt z widzów się nie nudzi - mówił Przemysław Noparlik, współorganizator wydarzenia ze stowarzyszenia Genius Loci.

Trzecie spotkanie na grodzie mogło się odbyć dzięki dużemu zaangażowaniu stowarzyszenia "Genius Loci - Duch Miejsca" oraz wsparciu Miasta Ruda Śląska. Organizatorzy mają nadzieję, że za rok rycerze znów przyjadą na kochłowicki gród.

Zobaczcie film z  krótkiego pojedynku rycerzy, których w ten weekend przy gródku rozegrało się wiele. 

"Ku pamięci grodu" - wielki obóz rycerski przy kochłowickim gródku

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • nie dla błędów Pilocik

  Bukłak jest wykonany ze skóry, a nie obszyty nią, panno Pilocik.

  • nie dla błędów Pilocik
   2015-08-30 20:52
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.