Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kulturalna jesień

  • Dodano: 2017-09-25 08:15, aktualizacja: 2017-09-25 07:34

Przez najbliższe trzy miesiące rudzian czeka artystyczna uczta. Koncerty, spektakle, kabareton, spotkania i projekcje filmowe – to propozycje tegorocznej Rudzkiej Jesieni Kulturalnej.

W Rudzie Śląskiej gościć będą m.in. Marcin Kydryński, Alicja Majewska, Blue Cafe, Pectus, Stare Dobre Małżeństwo, Viola Brzezińska oraz kabaret Ani Mru-Mru. Zaplanowano też spektakle z udziałem znanych ze szklanego ekranu postaci, wieczór z kulturą żydowską oraz kolejne edycje stałych punktów programu Rudzkiej Jesieni Kulturalnej.

Tradycyjnie już przygotowaliśmy bardzo różnorodny repertuar. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – podkreśla wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko.

Rudzką ucztę kulturalną rozpoczyna wystawa w Muzeum Miejskim pt. “Jak to za bajtla bywało”.

Na ekspozycji prezentowane są zabawki, ubranka, akcesoria pielęgnacyjne, wózki dziecięce, a także ciekawe pamiątki związane z ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka: chrztem, roczkiem czy I Komunią Świętą – wylicza Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego. - Walorem ekspozycji jest interesujący zbiór fotografii. Część z nich wykonano w atelier, ale najciekawsze powstały w plenerze podczas zabawy czy spaceru z rodzicami – dodaje.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

Stałym elementem Rudzkiej Jesieni Kulturalnej są organizowane przez Muzeum Miejskie konkursy „Mój Śląsk. Moje Miasto” oraz „Rudzka jesień”.

To już 50. edycja konkursu „Rudzka jesień”. W tym roku artyści rywalizują o laury w trzech kategoriach: malarstwo, grafika  rzeźba. Czekamy na zgłoszenia prac do 23 października, a na wernisaż wystawy zapraszamy 14 listopada – informuje dyrektor Gołąb.

Ciekawie zapowiada się też wystawa czasowa „Hej przeleciał ptaszek... Tradycyjne i autorskie motywy w wycinankach Doroty Kędzior, Zofii Tomeczek oraz Marka Wacława Judyckiego”, którą będzie można oglądać przez miesiąc, od 6 października.

Jeszcze we wrześniu /29.09, godz. 17.00/ zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus gościć będzie przedstawicieli rudzkiego Koła Pszczelarzy. Będzie można wysłuchać prelekcji i ciekawostek o życiu tych owadów, o ich wpływie na ochronę środowiska.

Na prelekcjach prezentujemy sprzęt pszczelarski oraz specjalny ubiór. Zapraszamy też w tym dniu na degustację i kiermasz – mówi Jerzy Cieśla, prezes rudzkiego koła.

Spotkanie ze śląską książką proponuje z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w ramach III Festu Literackiego „Kakuszale”.

To wydarzenie przyciąga nie tylko miłośników literatury, ale przede wszystkim śląskości. Będzie można spotkać się z wieloma cenionymi autorami, zakupić książki z autografem czy wysłuchać wystąpień pisarzy – wylicza Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

W części I, zaplanowanej na 4 października, w Filii nr 18 MBP w Halembie o godzinie 17.00 rozpocznie się biesiada literacka połączona z występem muzycznym Marka Makarona Motyki oraz wręczeniem „Tabulki”, corocznego wyróżnienia dla śląskiego autora.

Osoby chcące wziąć udział w biesiadzie literackiej proszone są o zgłoszenie telefoniczne do sekretariatu MBP (tel.: 32 2420 586 wew. 39) – zaznacza Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. W drugim dniu Festu od 12.00 do 18.00 śląscy wydawcy będą sprzedawać swe najnowsze książki. Ponadto będzie można zdobyć autografy i dedykacje autorów biorących udział w imprezie, bowiem równolegle będą odbywać się spotkania autorskie. - W tej części wśród zwiedzających rozlosujemy nagrody, a także zaprosimy na poczęstunek i degustację kakauszali – zaprasza dyrektor biblioteki.

Z kolei 6 października w halembskiej filii biblioteki o godz. 18:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim. Podróżnik swoje wrażenia i wspomnienia z pobytu na Czarnym Lądzie, uzupełnione wyjątkowymi zdjęciami, zawarł w książce pt. „Biel. Notatki z Afryki”.

Miejskie Centrum Kultury uraczy widzów koncertami Starego Dobrego Małżeństwa (7 października, godz. 18.00), Alicji Majewskiej (17 listopada, godz. 18.00), Blue Cafe (25 listopada, godz. 18.00) oraz komedią „Szach-Mat, czyli Dama bije króla” (21 października, godz. 17.00).

Spektakl z udziałem takich gwiazd jak m.in. Joanna Żółkowska, Marek Siudym i Maciej Damięcki to opowieść o starej przyjaźni, nowej fascynacji i drugiej młodości. W sztuce rozgrywa się partia szachów, ale o wiele ciekawsza i ważniejsza jest „gra”, która toczy się między głównymi postaciami komedii – zdradza Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

Ponadto 10 grudnia o godz. 18:00 w Miejskim Centrum Kultury będzie można obejrzeć „Dziadka do orzechów” - klasyczne widowisko baletowe w wykonaniu znamienitych artystów i luminarzy światowego IMPERIAL LVIV BALLET.

„Wieczór z kulturą żydowską” można znaleźć w ofercie Domu Kultury w dzielnicy Bielszowice.

14 października zapraszamy na kameralny wieczór, pełen humoru, muzyki i mądrości z pamięcią o tradycji i kulturze – mówi Lucyna Cerlak, dyrektor Domu Kultury.

W Bielszowicach zobaczymy też program kabaretowy w wykonaniu kabaretu Ani Mru-Mru (20 października, godz. 20.30), komedię nieprzewidywalną „Przebój sezonu” (10 listopada, godz. 19.00) oraz operetkę „Wiedeńska krew” (18 listopada, godz. 18.00). Ponadto w bielszowickiej placówce zaplanowano eliminacje do XXII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Gloria Dei”. 21 października o godz. 10:00 rozpoczną się przesłuchania uczestników. Dzień później, 22 października, o godz. 17.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu rozpocznie się koncert laureatów oraz gościa tegorocznej edycji festiwalu – Violi Brzezińskiej.

Ponadto w Bielszowicach, w ramach trasy akustycznej z okazji X-lecia zespołu, wystąpi PECTUS.

Publiczność, która przychodzi na koncert akustyczny jest bardziej wymagająca, oczekuje innych emocji niż na koncercie plenerowym, a my tym oczekiwaniom musimy sprostać – mówi gitarzysta zespołu Maciej Szczepanik.

Z pewnością jak zwykle dużym zainteresowaniem uczestników jak i widzów będzie cieszyć się VII już regionalny konkurs modeli kartonowych. Prace konkursowe będzie można oglądać 14 i 15 października w In-nY-m Domu Kultury w dzielnicy Kochłowice.

W dniach 17 - 19 listopada zaplanowano XII już edycję festiwalu Spotkania Górskie „Lawiny”. To trzy dni pełne górskich opowieści, filmów i muzyki.

Podczas Rudzkiej Jesieni Kulturalnej nie zabraknie konkursów muzycznych, literackich i plastycznych. Laureatów będzie można posłuchać i zobaczyć ich prace w Młodzieżowym Domu Kultury w dzielnicy Ruda, 22 listopada.

Kulturalna uczta potrwa do końca grudnia br. Rudzka Jesień Kulturalna organizowana jest od 1991 roku. W jej ramach na rudzkich scenach pojawiło się wiele gwiazd, teatrów, prelegentów czy kabaretów. Szczegółowy program Rudzkiej Jesieni Kulturalnej znajduje się na www.rudaslaska.pl oraz na stronach internetowych organizatorów poszczególnych wydarzeń.

Kulturalna jesień

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.