Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kupa wstydu. Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

  • Dodano: 2021-03-03 12:00

Ostatnio pogoda w naszym regionie jest niezwykle wiosenna. W związku z wyższymi temperaturami stopniał śnieg. Niestety, jak co roku, oczom rudzian ukazał się nieprzyjemny widok - psie kupy na chodnikach i skwerach. Pomimo wielu akcji zachęcających właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach, "śmierdzący problem" wciąż występuje na rudzkich ulicach. 

- Moje osiedle wygląda po zimie jak pole minowe. Nie rozumiem postępowania właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości miejsc publicznych. Chodzi również o zdrowie innych ludzi oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, czy larwy licznych pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy - mówi pani Anna z Bielszowic.


Sprzątanie po psie - obowiązek czy wolny wybór?

Niektórzy właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że nie sprzątając po swoim pupilu, postępują niewłaściwie. Często słyszy się tłumaczenia, "mały pies - mała szkoda", nie ma gdzie wyrzucać torebek z odchodami albo że skoro właściciele psów płacą za nie podatek, sprzątaniem powinny zająć się specjalne służby.

Lekceważące podejście właścicieli do sprzątania po swoich czworonogach to przede wszystkim skutek braku powszechnie obowiązujących przepisów regulujących tę kwestię. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminy obowiązek ustalenia indywidualnych zasad na ich terenie, a więc to, czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe, czy nie, zależy od stosownej uchwały rady gminy. W naszym mieście jest odpowiednia uchwała regulująca tę sprawę!

Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Ruda Śląska w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, zieleńcach, skwerach i w parkach. Postanowienie to nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów asystujących.


261 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt w Rudzie Śląskiej

– W 2020 r. odnotowano 261 interwencji podejmowanych wobec właścicieli zwierząt, w tym dotyczących niesprzątania nieczystości po zwierzętach w miejscach publicznych. W wyniku ww. interwencji nałożono 162 mandaty karne, skierowano 12 wniosków o ukaranie i udzielono 87 pouczeń – napisał Zbigniew Dzwinczyk, Kierownik Referatu Obsługi Administracyjnej Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. 

Za nieuprzątnięcie zanieczyszczeń pozostawionych przez swojego pupila grozi nam mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

- Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe uregulowane są m.in. w Rozdziale 10 Uchwały Nr PR.0007.121.2020 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 22.10.2020 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska. W związku z ww. uchwałą, na podstawie art.10 ust.2a Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, strażnik może nałożyć grzywnę w postaci mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł - poinformował Zbigniew Dzwinczyk.

Przypomnijmy, że miasto co roku zakupuje biodegradowalne worki na psie odchody, które za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, gabinetów weterynaryjnych oraz urzędu miasta przekazywane są bezpłatnie mieszkańcom Rudy Śląskiej. Psie odchody zawinięte w woreczek można wrzucać do każdego z przyulicznych koszy.

Komentarze (29)    dodaj »

  • Anna

    Kiedy zwróciłam młodej dziewczynie z 3 psami notabene, wynajmującej z mamą mieszkanie przy Krasińskiego 5A, aby zabrała psa z przed mojego okna ponieważ nie sprząta po swoich pupilach...odp. przecież nie musi !!Problem jest w tym, że Panie z 3 psami wychodzą kilkakrotnie w ciągu dnia, a nie są to jedyne psy w bloku....najlepiej się sra pod cudzymi oknami i na chodnikachWięc jak się to ma do: Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Ruda Śląska w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska, osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do niezwłocznego usunięcia pozostawionych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub w innych pomieszczeniach budynków służących do użytku publicznego, a także na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, przejściach podziemnych, zieleńcach, skwerach i w parkach

  • fajerberga

    Koniec ul. Solidarności, nowe szeregowce (przypominające koszary, no ale to mi akurat zwisa). Osiedle nowobogackich Januszy, niektórych z psami. Co robią owi nowobogaccy Janusze? Przecież to proste - nie będą psy s.r.a.ć na terenie koszar, no bo co powiedzą sąsiedzi? To wyłażą z tymi kundlami przed koszary i kundle s.r.a.j.ą na trawnikach po przeciwnej stronie drogi, gdzie stoją garaże. Gwoli sprawiedliwości - pan Mejer ze swoim pupilkiem wychodzi z koszar w lewo, w stronę zalesionej hałdy (nie, żebym się interesował, ale widzę to i owo). Reszta? No cóż.. wezmę łopatę i im te g.ó.w.n.a wrzucę przez płot, to może cokolwiek do nich dotrze, chociaż szczerze wątpię... albo inaczej: wrzucę zużyty olej silnikowy wraz z filtrami - tak dla równowagi, chamy, prostaki i buraki cebulaki. W końcu mój bolid też musi się gdzieś "załatwić", a nie ma specjalnych koszy na zużyty olej i filtry.

  • Maria

    Zasadniczo za dużo psów. Ktoś powinien kontrolować ilość zwierząt w budynkach. Powinna być zgoda zarządcy na posiadanie psa, tak jak w krajach cywilizowanych.

  • Miki

    Zbieram po psie kupy bo nie wyobrażam sobie inaczej również nie widzę problemu z tym żeby wyrzucić do kosza nawet dalej stojącego . Wyszukiwanie problemów żeby czegoś nie robić to domena Polaków niestety

  • Polak

    Ten Pies i ta KUPA jest 100 razy lepsza dla przyrody i otoczenia niż ci co zatruwają świat i zajmują się Psią KUPĄ.Niech spojrzą na siebie jak zaśmiecają lasy i zalewają [...]em nasze rzeki itp.To jest dopiero problem.A przyroda za tą KUPĘ nam tylko podziękuję bo po takim naturalnym nawozie będzie wszystko lepiej rosło.

  • viwet

    W naszym kraju jak nikt nie kara to 90% właściciel nie sprząta. To tylko zawsze mrzonki urzędników "oj właściciele nie sprzątaj dlatego jest brudno". Niestety taka mentalność naszych rodaków "nie będę sprzątał bo po co jak i tak nikt się nie czepia, zaczną sprawdzać będę robił" (podobnie jest z segregacją śmieci "i tak zrobią podwyżkę to po co będę segregował, sąsiad tez nie segreguje").Sprzątam po swoich psach od ponad 20lat, chyba jako jedyna na moim osiedlu. Dwa razy zwróciłam uwagę w naszym mieście raz Policji innym razem SM (podczas imprezy organizowanej przez UM przy samym rynku) kiedy pod ich nosem właściciel zostawił odchody psa. Od policji usłyszałam, że to nie ich działka od SM zaś, że nie mają teraz czasu, więc skoro nikt nie egzekwuje przepisu to właściciele go ignorują. Podatek za psa jaki i obowiązkowe szczepienie również nie są sprawdzane, a co poniektórzy nawet się tym szczycą ze udaje im się uchylać od podatku.

  • oa

    Powinni sprzątać wszędzie kupy

  • Pani Bobika

    płacę podatek za psa podatek wiec ta kasa idzie do miasta, niech zatruddnia za to sprzatajacych, ludzie beda mieli zarobki

  • Xyz

    Czyli jak place niemale pieniądze za wywóz smieci to moge wyrzucic je przez okno? Obojętnie skad je pozbierają, czy spod bloku czy ze śmietnka

  • tfu

    uważaj bo sąsiad kiedyś zostawi ci niespodziankę na wycieraczce to się nauczysz sprzątać

  • boluś

    Dzielni Strażnicy Psich Kup' do boju ! Kiej łodpoczyliście po trudach odśnieżania, pora na psie kupy ! Psiej 'recydywie' korkować komisyjnie zadki! A może Miasto weżnie sie po prostu za sprzątanie? to" psi" obowiązek Miasta za podatki kiere bulymy !

  • Kris

    Czynsz też płacisz to może spółdzielnia po tobie też ma sprzątać? Ochryda.

  • waso

    Nie chce się wam sprzątać po psie to załóżcie swoim pupilom pampersa i nie będzie problemu.Każdemu właścicielowi psa od dnia zakupu wiadomo chyba,że pies się załatwia ,więc biorąc psa powinno się wiedzieć ,że będzie i taki obowiązek.Tłumaczenie brakiem koszy jest śmieszne .

  • Rudzianka

    Czy niektórzy czytają teksty zanim zaczną sie wypowiadać?Napisane jest,ze woreczki sa biodegradowalne wiec kupę po psie mozesz wrzucić do zwykłego kosza, których na ulicy jest wystarczająco dużo. NIE TLUMACZCIE SIĘ, ZE NIE MA GDZIE WYRZUCAC! POPROSTU MOZE CIEZKO SIE SCHYLIC CO?I BRZYDZI WAS TO ZE TO CIEPŁE.MOZE SPECJALNA ŁOPATKA DO TEGO.

  • Xxx

    Kupa wstydu dla Rudy.Sl.To jest ale na ul.Stalowej.Prywatne wysypisko śmieci.A nie na trawniku odchody psa.

  • boluś

    Je sposób 'poszerzyć zakres obowiązków spacerowiczów ze Straszy Miejskiej o sprzątanie po "psich przestępcach" kierych niy chycili.! Poprawi sie wykrywalność i czystość na chodnikach" no cuś bydom robić pożytecznego!

  • zuza

    Polak wyjeżdzając za granicę świetnie się dostosowuje. Zbiera kupy, nie rzuca petów ani papierków na ulicę, zachowuje się jak idealny obywatel, wracając do kraju wychodzi z niego pełen pogardy dla innych gbur. I te opowieści o czystości , tolerancji, i kulturze, aż w d...e szczypi.

  • anty

    261 interwencji na 365 dni w roku na dziesiątki tysięcy psów? Co robią te służby? To jakaś kpina. Masz psa to się nim zajmuj. Nie ma gdzie wrzucić odchodów? A gdzie swoje odchody umieszczasz? Podatek za psa powinien być rozdzielany między lokatorów, którzy muszą znosić szczekanie, wycie (zwłaszcza jak właściciel jest w pracy) czy obsikane klatki. Niestety tylko niewielki odsetek właścicieli psów jest opowiedzianymi osobami (jakoś nie mają problemu z posprzątaniem). Większość to nadal prymityw czego efektem jest wygląd naszych ulic i skwerów.

  • *****  ***

    Pies się wy[...] to fajnie ale po co sprzątać jak i tak wleziesz w [...]o a jak się komuś zwróci uwagę żeby posprzątał to wielkie oburzenie i litania przekleństw

  • Mimi

    Dokładnie tak. Niech zbueraja wszyscy

12

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również