Wiadomości z Rudy Śląskiej

L... jak nauka jazdy - porady ekspertów

 • Dodano: 2011-07-22 16:00, aktualizacja: 2011-07-24 21:53

Egzamin teoretyczny, praktyczny, wiedza z zakresu pierwszej pomocy oraz technicznego funkcjonowania auta to etapy, które przybliżają Cię do posiadania wymarzonego dokumentu. Którą szkołę wybrać? Czym się kierować? Przeczytaj wypowiedzi ekspertów z rudzkich szkół jazdy, to być może ułatwi Ci wybór.

 

Na terenie miasta działa kilkadziesiąt szkół jazdy. Ich oferty są bogate i zróżnicowane, w związku z czym łatwo jest odszukać dogodny dla każdego termin, jak i miejsce. Czym się kierować podczas wyboru? Może ceną, może korzystnym dopasowaniem warunków, może poleceniami danego ośrodka, korzystnymi opiniami o instruktorach.

 

Wiadomo, że uzyskanie uprawnień kierowcy, wiąże się z kosztami - najpierw opłacenie kursu (ok. 1000 zł), wykonanie badań lekarskich, opłata w WORD-ie za przystąpienie do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego (w przypadku kat. B - 112 zł) oraz opłata w UM za wydanie dokumentu (84 zł).

 

Równie ważną sprawą jest podejście instruktora, który powinien cechować się cierpliwością, wyrozumiałością oraz umiejętnością przekazania wiedzy. Sprawdzenie nabytych umiejętności odbędzie się na egzaminie. Każdy ma swoje metody jak opanować stres i pomyślnie zaliczyć egzamin. Czy są na to jakieś uniwersalne rady?

 

W 2010 roku Wydział Komunikacji UM Rudy Śląskiej wydał 5 143 prawa jazdy. 

 

Z pomocą naszego portalu możesz zaoszczędzić czas i w jednym miejscu znaleźć wzory dokumentów, niezbędnych do uzyskania prawa jazdy.


 


Kliknij aby powiększyć!Bogdan Leśnik
"LEŚnik" Ośrodek Szkolenia Kierowców


Uzyskanie prawa jazdy to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Jednak zanim uzyskamy wymarzone prawo jazdy czeka nas jeszcze egzamin państwowy w WORD. Często egzamin ten związany jest ze stresem, a mogę Państwa zapewnić, że gwarancją sukcesu jest opanowanie i spokojne podejście do całej sprawy.

Równie ważne jest przystąpienie do kursu w profesjonalnym ośrodku szkolenia, gdzie instruktorzy zapoznają Państwa z zasadami ruchu drogowego oraz odpowiednio przygotują do egzaminu.

Wybierając konkretny ośrodek najlepiej zasięgnąć opinii znajomych, zdecydowanie nie należy sugerować się ceną. Natomiast warto zwrócić uwagę na:

 • wielkość grupy przystępującej do kursu prawa jazdy (grupy 10 – 12 os.)
 • częstotliwość kursów
 • sposób i termin płatności (nasz ośrodek oferuje np. spłatę kursu w nieoprocentowanych ratach do końca jego trwania)

Warto również sprawdzić, czy osoba przeprowadzająca zajęcia z udzielania I pomocy przedmedycznej ma odpowiednie uprawnienia do organizowania tego typu szkoleń.

Z drugiej strony dobrze, gdy terminy i godziny zajęć dopasowane są do grafiku kursantów uczęszczających na zajęcia. Np. nasz ośrodek daje możliwość zrobienia kursu w trybie przyśpieszonym, a równolegle prowadzony jest kurs z grupą w trybie zwykłym. Dla osób pracujących i uczących się organizowane są też zajęcia weekendowe. Zdecydowanie należy unikać ośrodków szkolenia, które nie przeprowadzają pełnego wymiaru godzin szkolenia teoretycznego, gdyż teoria jest dla Państwa podstawą do zdobycia umiejętności praktycznych! Co więcej, jest to niezgodne z przepisami prawa i może zakończyć się postępowanie karnym, a w następstwie odebraniem prawa jazdy.

Dodatkowym atutem ośrodka są specjalne promocje, m.in. dodatkowe godziny czy zniżki np. Rudzka Karta Rabatowa. Ponadto zawsze proponuję zapytać o możliwość wykupienia jazd dodatkowych i uzupełniających, jak również sprawdzić czy typowany przez Państwa ośrodek przeprowadza dodatkowe i uzupełniające kursy teoretyczne. Decydując się na konkretny ośrodek szkolenia zawsze należy pamiętać, że do kursu na prawo jazdy kat. B można przystąpić na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia za pisemną zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszą oferta, informując jednocześnie, że najbliższy kurs rozpoczynamy już 1 sierpnia 2011r.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Kasia Wrana
Dobra Szkoła LOK


W dzisiejszych czasach, kiedy niezależność komunikacyjna jest tak ważna, jak umiejętność pisania, czytania czy posługiwania się komputerem, posiadanie prawa jazdy jest rzeczą niezbędną, jednak dla wielu przejście całego kursu, a przede wszystkim zdanie egzaminu państwowego, to droga przez mękę. Dlatego, aby egzamin nie był tak stresujący, tak ważnym jest wybór odpowiedniej szkoły jazdy.

Często czynnikiem decydującym o wyborze szkoły jest niska cena. Należy sobie zadać pytanie czy w czasach kiedy szkoły jazdy powstają jak grzyby po deszczu niska cena idzie w parze z jakością. Oszczędzając na ośrodku może zdarzyć się tak, iż kadra kształcąca oraz zaplecze motoryzacyjne nie będą z najwyższej półki, w związku z czym możliwości zdania egzaminu też będą nikłe.
Kierując się takimi elementami jak:

 

 • opinie innych
 • odpowiednia renoma szkoły
 • długi staż funkcjonowania
możemy być pewni, iż dobrze wybierzemy.

Dobra Szkoła Lok gwarantuje wysoki poziom kształcenia, a co za tym idzie - wysoką zdawalność egzaminu państwowego za pierwszym razem. Ośrodek dysponuje nowymi samochodami marki Toyota Yaris, bo i takimi pojazdami zdaje się egzamin państwowy, co dla przyszłego kierowcy jest bardzo ważne. Nasz ośrodek posiada wspaniale wyposażoną salę w najnowsze środki dydaktyczno-multimedialne, które pomagają opanować przepisy ruchu drogowego.

Przede wszystkim jednak przy wyborze szkoły powinniśmy zwracać uwagę na kadrę instruktorską. U nas instruktorzy to specjaliści w swym zawodzie, szkolenie młodych kierowców to dla nich pasja, a nie przykry obowiązek, pewnie dlatego też są oni gwarantem nabycia odpowiednich umiejętności potrzebnych do uzyskania wymarzonego dokumentu.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Marek Paliga
OSK KA "L" MAR


Cena kursu prawa jazdy kat. B utrzymuje się na poziomie 1 150 złotych. Istnieje kilka możliwości płatności:

 • kwota płatna w całości,
 • raty ustalane indywidualnie z kursantem,
 • za pośrednictwem banku (do 12 miesięcznych rat).


W kwocie tej kursant ma zagwarantowane:
 • badania lekarskie (promocja wprowadzona od lipca br.),
 • szkolenie teoretyczne – 30 godzin wykładów, w tym 4 godz. zajęć z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej,
 • szkolenie praktyczne – 30 godzin praktycznej nauki jazdy ( szkolenie na samochodach Toyota Yaris, samochody są identyczne jak te, które są używane w czasie jazdy egzaminacyjnej w WORD),
 • materiały dydaktyczne ("Super Teka" wydawnictwa IMAGE zawierające doskonały podręcznik kierowcy "B", książkę "Dobre rady", książkę "Znaki drogowe", pytania testowe, zarówno w formie pisanej, jak i elektronicznej-program komputerowy, który ponadto zawiera programy znaki drogowe oraz pierwszeństwa przejazdu),
 • dodatkowe ubezpieczenie na okoliczność nieszczęśliwych wypadków "Bezpieczny kursant".


Kursy organizowane są raz w miesiącu, zajęcia teoretyczne odbywają się wówczas 2 razy w tygodniu, jednakże wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych osób, organizujemy kursy dodatkowe, dostosowując się do potrzeb osób szkolonych. Terminy zajęć ustalamy wówczas indywidualnie, zdarza się, że również w weekendy.

Sukces na egzaminie może zagwarantować profesjonalne wyszkolenie, na co składa się:
 • wykwalifikowana kadra,
 • przyjazna atmosfera podczas szkolenia,
 • praktyczna nauka jazdy prowadzona na nowych samochodach,
 • jazdy prowadzone w miastach, w których kursant planuje zdawać egzamin państwowy, zgodne z trasami egzaminowania,
 • możliwość dodatkowych zajęć zarówno teoretycznych jak i praktycznych,
 • pełne wykorzystanie godzin przeznaczonych na szkolenie praktyczne poprzez dopasowywanie godzin jazd do możliwości kursanta, instruktorzy przyjeżdżają po kursantów na wcześniej umówione miejsca,
 • zajęcia teoretyczne prowadzone z użyciem nowoczesnych metod dydaktycznych, np. z użyciem sprzętu audiowizualnego, programów komputerowych wspomagających proces nauczania itp.


Nie ulega wątpliwości, że tak jak w każdym egzaminie niezbędny jest również łut szczęścia, czego Państwu i przyszłym kursantom serdecznie życzę.

 

 


Kliknij aby powiększyć!Tomasz Jarosz
"ELKA" - Ośrodek Szkolenia Kierowców


Zdobycie prawa jazdy, to nie tylko inwestycja pieniężna, poświęcony czas czy też ogrom włożonej pracy i wysiłku w naukę, to również inwestycja w twoje bezpieczeństwo. Inwestujesz w poczucie bezpieczeństwa nie tylko podczas prowadzenia pojazdu w trakcie kursu, ale przede wszystkim po uzyskaniu prawa jazdy.

Wybór szkoły jazdy powinien być dokładnie przemyślany, a decyzję o rozpoczęciu kursu w danym ośrodku warto poprzedzić kilkoma czynnościami. Należy sprawdzić jakie szkoły oferują naukę jazdy na terenie miasta, poszukać informacji na ich temat, dowiedzieć się jakimi modelami samochodów jeżdżą, ilu mają instruktorów i oczywiście porównać ceny. Trzeba dowiedzieć się, co za daną cenę kursu otrzymujemy i jakie ponosimy dodatkowe koszty.

Na pewno warto zapytać znajomych, którzy mają już doświadczenia z nauką jazdy i są w stanie polecić dobrą szkołę, bądź dobrego instruktora, a także przedstawić sposób przeprowadzania zajęć teoretycznych i praktycznych. Ważnym czynnikiem, który warto brać pod uwagę jest lokalizacja sal szkoleniowych oraz placów manewrowych. Dodatkowo można zorientować się jaka jest zdawalność egzaminów państwowych w określonych OSK - informacji tych udziela Wydział Komunikacji Urzędu Miasta.

Kilka prostych rad na zdanie egzaminu państwowego:

 • bądź wyspany i wypoczęty w dniu egzaminu
 • przypomnij sobie krok po kroku przygotowanie do jazdy i czynności kontrolno-obsługowe
 • staraj się sztywno nie myśleć, że to egzamin, to pogłębia stres
 • słuchaj dokładnie egzaminatora
 • podczas jazdy staraj się patrzeć jak najdalej i przewiduj co się może wydarzyć na drodze
 • bądź skupiony do samego końca, mnóstwo błędów popełnia się w drodze powrotnej
 • bądź optymistą i wierz w siebie


W naszym ośrodku przeprowadzamy kursy na kat. A, B, C. Staramy się nie tylko dobrze przygotować kursantów do zdania egzaminu państwowego, ale przede wszystkim nauczyć ich bezpiecznego i rozsądnego korzystania z przyjemności jaka jest jazda samochodem. Szerokiej Drogi!

 

 

Każdy z ekspertów podkreślił, by nie wybierać szkoły jazdy w sposób pochopny. Wybór sprawdzonej firmy, która przygotuje nas do egzaminu i do późniejszej samodzielnej jazdy za kierownicą to gwarancja, że zostanie przekazany nam odpowiedni zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej. Na wynik egzaminu ma wpływ zarówno to, jak zostaliśmy przygotowani przez instruktora, jak i nasze podejście, zaangażowania oraz odporność na stres. Wybór dobrej szkoły jazdy może zaoszczędzić nam również dodatkowych kosztów, z którymi trzeba się liczyć w przypadku niezdanego egzaminu.

 

Jakie są wasze doświadczenia z kursów jazdy? Co możecie poradzić osobom, które chcą wkrótce zapisać się na taki kurs? Co można poradzić osobom, które nie potrafią poradzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zachęcamy do zamieszczania swoich opinii w komentarzach!!

Komentarze (50)    dodaj komentarz »

 • Małgosia

  Koniecznie KA L MAR :) Absolutnie WSZYSTKO na najwyższym poziomie! :D

 • iza z lipin

  Witam prawo jazdy robiłam 5 lat temu w Częstochowie w OSK WILK juz kolejna kategorię C robiłam 2 lata temu w LOK DOBRA SZKOŁA i teraz robię kat A również w LOK bardzo ich polecam ponieważ instruktorzy są profesjonalni i bardzo mili. Pani Kasia i Pan Piotr odpowiedzą na każde pytanie zawsze doradzą i pomogą! Jak dla mnie rewelacja i szkoda że nie robia wiecej kategorii aż szkoda sie z nimi rozstawać! 100%profesjonalizm

 • Marta

  Witam.Wszystkim przyszłym kierowcom polecam Szkołę Nauki Jazdy KALMAR.Instruktorzy naprawdę super.Nie tylko się od nich dużo nauczycie ale będziecie z niecierpliwością czekać na kolejne wykłady bądź jazdy.Super atmosfera instruktorzy wyrozumiali, cierpliwi, wszystko dokładnie wytłumaczą pokażą itp.A do tego wszyscy z super poczuciem humoru.Nie polecam wam tej firmy dlatego tylko ze tam uczyłam się jeździć ale dlatego ze dzięki tym instruktorom 2 marca 2012 zdałam państwowy egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem i to tylko i wyłącznie im zawdzięczam swój sukces gdyż dzięki nim pokazałam ze umie jeździć i własnie im zawdzięczam to ze nie spanikowalam na egzaminie.Super podejście do kursanta pełen profesjonalizm a przygotowanie do egzaminu państwowego na najwyższym poziomie.I tu pozwolę sobie podziękować panu Markowi za naprawdę dobre przygotowanie jeżeli chodzi o teorie, z ogromną przyjemnością chodziłam na pańskie wykłady (0 błędów na egzaminie teoretycznym :) ),Grażynce dzięki której nauczyłam się jeździć tak samo jak i Grzesiowi bardzo wam dziekuje za cierpliwość i za wszystkie dobre słowa i rady bo to dzięki wam stres na egzaminie byl praktycznie zerowy. Dziękuję wszystkim bez wyjatku bo mój zdany egzamin zawdzięczam tylko i wyłącznie wam :).Będzie mi was naprawdę brakowało. NAPRAWDĘ POLECAM WAM TE SZKOLE BO JEŻELI NAPRAWDĘ CHCECIE SIĘ NAUCZYĆ JEŹDZIĆ I ZDAĆ EGZAMIN ZA PIERWSZYM PODEJŚCIEM ONI WAM W TYM NAPRAWDĘ POMOGĄ

 • Jola...

  W INNYCH OŚRODKACH NIE BYŁAM WIĘC SIĘ NIE WYPOWIADAM NA ICH TEMAT ALE KALMAR JEST SUPER!!!! SZKOLIŁAM SIĘ TAM I ZDAŁAM ZA PIERWSZYM RAZEM A TERAZ TĘSKNIE ZA MOIMI JAZDAMI, ZA MOIMI INSTRUKTORAMI TRZECH FACETÓW KAŻDY Z NICH INNY I ONA KOCHANA GRAŻYNKA ALE JEDEN MAJĄ CEL NAUCZYĆ KURSANTA ,MIAŁO BYĆ 30 GODZIN I BYŁO A NAWET PRAWIE ZA KAŻDYM RAZEM KILKA MINUT WIĘCEJ POD KONIEC KAŻDEJ JAZDY MÓWILI NAD CZYM TRZEBA POPRACOWAĆ A CO JEST OK. TO NAPRAWDĘ POMAGA (PRZYNAJMNIEJ MI POMOGŁO)DZIĘKUJĘ BARDZO KOCHANI ZA TO ŻE DZIĘKI WAM ZDAŁAM I ZA TE SUPER CHWILE SPĘDZONE Z WAMI!!!NIE MOGŁAM WYBRAĆ LEPIEJ :) POZDRAWIAM .PRZYSZŁY KURSANCIE NIE WIESZ KTÓRY OŚRODEK WYBRAĆ??? *KALMAR* NA PEWNO NIE POŻAŁUJESZ ILE MASZ MIEĆ GODZIN TO BĘDZIESZ MIEĆ ILE WIADOMOŚCI TRZEBA PRZEKAZAĆ TO CI PRZEKAŻĄ .PO KURSIE NA PEWNO BĘDZIESZ WSPOMINAĆ CAŁĄ CZWÓRKĘ Z UŚMIECHEM NA TWARZY . A NOWYM I DOŚWIADCZONYM KIEROWCĄ ŻYCZĘ SZEROKIEJ DROGI!!!!!

 • Ania

  Jesli nauka jazdy to tylko KA"L"MAR.Pozdrawiam instruktorow;)

 • Karolina

  "ELKA" - z czystym sumieniem polecam wszystkim tę szkołę.Nie wiem czy jest najlepsza... ręcze,że jest na tyle świetna iż nikt nie będzie czuł potrzeby zmiany szkoły ,a kurs zdecydowanie ukończy zadowolony.Chciałam tutaj ogromnie podziękować za pełen profesjonalizm i zaangażowanie.Panu Tomkowi Parzonce ,za wykłady prowadzone z pasją,za przekazanie wiedzy w sposób wyczerpujący i obrazowy oraz za to,że prócz suchych zasad i wiedzy,starał sie Pan uświadomić nam ,że ten kurs to nie zabawa,ale bardzo poważna decyzja.Dziękuję również Jackowi za ogromną cierpliwość,zaangażowanie,wsparcie na jazdach i za to,że potrafisz tak wpłynąć na człowieka,żeby zapomniał o wszystkich problemach i skupił sie tylko na nauce.A przede wszystkim za to ,że po całym dniu pracy ,wsiadasz do samochodu z kursantem tak,jakbyś dopiero zaczynał dzień i nie czekasz,aż minie kolejna godzina,ale starasz sie,aby każda była maksymalnie wykorzystana.Podziękowania należą sie również Panu Tomkowi Jaroszowi.Dzięki Panu istnieje ELKA,a my mamy ogromne szczęście:)Zwłaszcza ja;)Serdecznie pozdrawiam wszystkich Instruktorów ELKI.

 • NINA

  NAJLEPSZY EKSPERT TO " JARO" I NIE MA LEPSZEGO

 • kursantka

  Polecam ośrodek szkolenia Ka"L"mar, sama jestem bardzo zadowolona z wykupionych przeze mnie lekcji, nauczyłam się dzięki tym instruktorom naprawdę bardzo wiele, miła sympatyczna atmosfera, bez stresu, można się pośmiać i dużo nauczyć. Bardzo żałuję, że sama nie chodziłam tam na kurs. Jednak przez wykupione przeze mnie godziny przed egzaminem, nauczyłam się o wiele więcej niż na swoim kursie. Bardzo polecam przyszłym kursantom zapisać się właśnie tam na kurs!. ;)

 • ola

  Szkoda że nie byłam taka mądra jak Ty... Teraz czuję się tak jakby mi ktoś z portfela wyciągnął ze 100 zł a ja się przy tym uśmiechałam od ucha do ucha... Teraz nie popełniłabym tego samego błędu.

 • kursantka

  Osobiście uważam, iż dobrym wyborem jest Ośrodek Szkolenia Kierowców "JARO". Posiada wszystkie cechy, które powinien. Począwszy od teorii a skończywszy na właściwej jeździe samochodem. Instruktor jest cierpliwy, wiedzę przekazuje w bardzo trafny sposób, opanowany. Godziny jazdy są dostosowane do obu stron, możliwość zapłaty w ratach. Bardzo polecam tym, którzy chcą zdobyć prawo jazdy i wiele się nauczyć :)

 • prawko zdane

  Z czystym sumieniem mogę polecić naukę jazdy Daria, podejście do kursanta rewelacyjne, stoicki spokój i cierpliwość, zdałam za pierwszym razem ,dziękuję

 • Dominika

  A ja sobie chwale LOK na Goduli: instruktorzy przesympatyczni i profesjonalni , własny plac, własna superowa sala wykładowa, jazdy poszły mi ekspresowo ( 3 tyg ) i w super atmosferze :) Zdałam za 1 razem :) Myślę nad kategorią A jeszcze w tym roku może uda mi się zapisać oczywiście do LOK-u !!!!!

 • Kenttaki

  Tylko do 31 lipca można głosować na www.100latnivea.pl (tam reszta szczegółów). Naszym dzieciakom przydadzą się place zabaw (są 4 propozycje dla Rudy Śl.). Można głosować raz dziennie do 31 lipca. Zwieramy szeregi i do dzieła! Pozdrawiam serdecznie!

 • tima

  I tak najlepsza szkoła nauki jazdy to JAROpolecam.:)

 • Mecenas

  Szczerze polecam szkołę jazdy "Daria". Dawno nie spotkałem tak świetnych osób jakimi są Daria oraz Ireneusz Januszkiewicz. Wspaniali ludzie oraz świetni nauczyciele. Jeżeli ktoś chce zapisać się na kurs to jedynie w tej szkole. Pozdrawiam

 • mats

  bardzo sie ciesze ze trafiłem do kalmara ! Pelen profesjonalizm, ciekawe wykłady z p. Markiem, a jazda to sama przyjemnosc - po trasach egzaminacyjnych. Dzieki kalmarowi uwazam się za dobrego kierowce, no i oczywiscie zdałem za 1szym razem. Polecam !

 • synek

  pani Daria jest najlepszym instruktorem .

 • oburzony

  ludzie piszecie, że czekacie na instruktora pod domem, na stacji, załatwiacie inne ich prywatne sprawy... czy Wy nie potraficie powiedzieć, że płacicie i chcecie wykorzystać w pełni godziny za które płacicie? ludzie nie pozwólcie na to instruktorom!!! ja dałem się tak tylko raz potem zacząłem mierzyć czas jaki instruktor poświęca na swoje sprawy i na koniec uzbierało się 70 minut!!! które kazałem sobie oddać w jazdach... oczywiście nie miał wyjścia i musiał tą sprawę załatwić po mojej myśli po interwencji u szefa OSK... życzę wszystkim powodzenia

 • wdzieczny kursant

  Ja na prawko chodzilem do OSK Les i nie wspominam mile tego czasu. Jazdy z P. Adamem i P.Bogdanem to jeden wielki stres. Pare razy nie zdalem i zrobilem sobie przerwe. Dopiero po jazdach w Bolidzie zdalem za pierwszym razem i bardzo sobie chwale P. Romka. To prawdziwy instruktor ,nie to co wczesniej.

 • kierowniczka

  Zgadzam się w 100% z "rozczarowaną" jakbym siebie słyszała. Galpol-to totalna porażka.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.