Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Łańcuch światła" dotarł pod rudzki sąd

 • Dodano: 2017-07-22 09:15, aktualizacja: 2017-07-22 10:47

W piątkowy wieczór pod rudzkim sądem zgromadzili się mieszkańcy sprzeciwiający się zmianom wprowadzanym przez partię rządzącą w kraju. Palili znicze i dzielili się swoimi refleksjami.

Wszystko odbyło się w spokojnej atmosferze. Grupa około 70-100 osób przybyła pod Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej o godzinie 21:00. Byli to w większości mieszkańcy Rudy Śląskiej, choć wśród zgromadzonych znalazły się też osoby, które mieszkały tutaj kiedyś lub pracują w naszym mieście. Spotkanie zorganizowała Pani Anna, która w naszym mieście mieszkała ponad 20 lat, a teraz mieszka w Mikołowie.

Jestem z Rudą Śląską silnie związana emocjonalnie. Mam tutaj wielu znajomych, przyjaciół. Wiem, że Ruda Śląska także czekała na tego typu spotkanie osób niezadowolonych z decyzji rządu. Nie spodziewałam się, że na moje zaproszenie odpowie tyle osób. Dziękuję za to. Widzę, że nie jestem sama w swoich przekonaniach. - mówiła Pani Anna, organizatorka protestu.

Mieszkańcy gromadzący się pod sądem mieli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej. Niektórzy dzierżyli w dłoniach tabliczki z napisami "wolne sądy", "3xNIE", ułożyli też napis "veto" ze świeczek. Większość zapaliła białe świece i znicze, jednocząc się tym samym z innymi miastami Polski, gdzie także organizuje się tzw. "Łańcuchy Światła".

"Wolne sądy!", "Przywrócimy!" - wykrzykiwali raz po raz zgromadzeni. Niektórzy z nich zechcieli podzielić się swoimi poglądami i przemyśleniami na forum, wychodząc przed tłum i przemawiając do mikrofonu.

Dziękuję wszystkim, którzy się tutaj zgromadzili. My, rudzianie, jesteśmy wyjątkowi. Wielu z nas mieszka tutaj od kilku pokoleń. Ja także mieszkam w Rudzie Śląskiej, moje dzieci i wnuki także tutaj zostały. Chcemy, żeby nasza Ruda Śląska była wolna i wspaniała. Mając takich mieszkańców, na pewno się to uda - mówiła Urszula Koszutska, radna Sejmiku Wojewódzkiego, rudzianka obecna na pikiecie.

Większości zgromadzonych nie podoba się zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym. Według mieszkańców obecnych pod sądem to zamach na demokrację i wolność. Niektórzy też sprzeciwiają się ogólnej polityce PiS, a także czują się urażeni traktowaniem Polaków przez władzę.

Szanowni Państwo, moi przyjaciele, bo chyba tak mogę o Was powiedzieć. Jestem rudzianinem, jestem też Polakiem, czuję się też obywatelem Europy. Pierwsze ćwierćwiecze przeżyłem w tzw. Polsce socjalistycznej. Kolejne w wolnej Polsce - i spodobało mi się w tym wolnym kraju, dlatego tu dzisiaj jestem. Jan Nowak Jeziorański, Profesor Zbigniew Brzeziński, Profesor Bartoszewski - wszystkie te autorytety przestrzegały przed tym, że demokrację bardzo łatwo utracić, dlatego trzeba ją pielęgnować i strzec. Chyba nie do końca nam się to w kraju udało - mówił Pan Jarosław, który także przyszedł pod sąd w Czarnym Lesie.

Na koniec wybrzmiała piosenka "Psalm stojących w kolejce". Mieszkańcy śpiewając "Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną", podnosili zapalone świece. Wyśpiewano też hymn Polski. Zgromadzeni podczas powrotu do domów ułożyli od bramy sądu do ulicy 1 Maja szpaler świec i światełek.

Dzisiaj (sobota) wieczorem (godz. 21;00) mieszkańcy także zaplanowali swoją obecność pod rudzkim sądem. Jak mówią, nie ustąpią. 

"Łańcuch światła" dotarł pod rudzki sąd

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (55)    dodaj komentarz »

 • Do protestantów

  Nie lyjcie sie żurem!

 • henry

  walka o koryto czyli fuchy do platfusów

 • Ratatuj

  No i brawo! 70-100 osób już po dwóch vetach PAD z poczuciem słusznej sprawy. Tym co bezmyślnie sączą jad powinno to dać do myślenia ( choć nawet się nie łudzę, że ich to zastanowi).

 • olo

  Polska nie dla fanatyków toruńskiego państwa pislamskiego

 • Lolek

  70-dziesięciu? To tyle samo co na wyspie Utoya.

 • mgr.

  "Człowieku" czy ty zajesz sobie sprawę z tego co napisałeś ? . Naprawdę myślisz że ludzie zapomnieli o Breviku. Jeżeli na pis głosują tacy jak ty to należy tą partię natychmiast rozwiązać, a pamięć o niej okryć wieczną hańbą.

 • esa

  wstyd stax w jednym szeregu z tymi ludzmi ble

 • Klaudia

  z tym minusowaniem to faktycznie porazkapropaganda jak w tvpis-czyzby dotarla az tu? rozum ludziom odbieracie?a teraz lapa w dol...

 • Marek

  Zdziwicie się jak za parę miesięcy zablokują internet, ten kto ma oszczędności będzie się musiał podzielić z państwem, i gdzie wtedy pójdziecie na skargę? do sądu, do trybunału? Wszystko będzie w jednych rękach.

 • Anna

  Nie jestem za Po ani za PiS ale jedno wiem że Polska zmierza w bardzo złym kierunku tj wyjścia z UE. Jestem mamą trzyletniego syna i obawiam się że jeśli PiS dalej tak będzie rządzić to mój syn nie będzie miał lekko. My teraz nie mamy łatwo a co jak z UE wyjdziemy? Skończą się dotacje i co wtedy. Skąd rząd będzie brał na to wszystko?? Gkupi lud dostał 500zł i teraz będziemy mieli przez PiS o wiele wieksze problemy bo będą niż z SN. Ludzie opamietajcie się i weźmy w swoje ręce spraw by w przyszłości nasze dzieci miały się dobrze..

 • Rex

  no właśnie mój syn napisałaś ,więc rozumiem ,że masz jedno dziecko i pewnie ci zarobek przekroczył i żal ci[...]ę ściska ,bo 500+przeszło ci koło ......,ale uwierz mi ,że nie sâ ,to kolosalne sumy,ale zawsze jakieś wsparcie jest ,jeśli zaś chodzi o opamiętanie ,to zacznij od siebie ,.Ja nie jestem za wyjściem z Unii ,ale musimy być tam traktowani jak inne państwa bez wchodzenia w d....ę

 • ...

  Jesteś przewrażliwiona...

 • Axel

  Dla typowego Janusha i Grażyny zmiany nie wniosą absolutnie NIC. W demokracji nie ważne, kto głosuje, tylko kto liczy głosy - przypominam. Furia, walka, kłótnia o interesy małej grupy ludzi, którzy mają dostęp do "tortu" to na prawdę nie warta zachodu i nerwów gra paru polityków. Ludzi, którzy chcą wciągnąć masy w walkę o swoje wpływy. Zdrówka życzę jednej i drugiej stronie nie ich konfliktu. Chillout - Ruda, chillout.

 • KOZA

  No proszę widać jak PiS manipuluje danymi spójrzcie na minusy. Oni się poszywają po wszystkich, po prostu manipulacja PiS, to jest karalne !

 • BOGDAN KRZYKAWSKI

  HEJ TCHÓRZE WSTAWCIE WASZE FOTOGRAFIE I NAZWISKA!!! TEJ WOJNY OSĄDY PIS NIE WYGRA.

 • davidrld

  Po zdjeciach widac ze większość to stare dziady oderwane od koryta i rodziny sędziów ktorzy boja sie o stołki w dojnej POlsce

 • Ratatuj

  Co za prostak z Ciebie! Wstyd! A podobno mamy demokrację...

 • n4u

  te nabijanie minusow już mogliście se pisiory darować

 • jo

  Przecież doskonale wiemy kto to minusuje. To ci co mają na dresach napisy prawdziwi patrioci lub żołnierze wyklęci nie wiedząc o co chodzi.Ci co wczoraj na meczu Górnik-Piast próbowali walczyć o miano lepszych patriotów.Ci co pobili grajków Legi i nic im nie grozi- obronią ich panowie bylejaki i zero.

 • Halymbianin

  Dobrze że uwczesna władza rozlicza tą specjalną kaste.Chcą dożywotnie siedzieć na stołkach i trzymać sie koryta.No i oczywiście sami nic z prawa sobie nie robia bo chroni ich imunitet.Demokracja to ustrój w którym wszyscy są rowni.Nareszcie się za nich zabrali.Co do protestu to w Naszym Mieście nie powinno to mieć miejsca ponieważ Rudzcy Ślązoki niy dają się na to nabrać.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.