Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Łańcuch światła" dotarł pod rudzki sąd

 • Dodano: 2017-07-22 09:15, aktualizacja: 2017-07-22 10:47

W piątkowy wieczór pod rudzkim sądem zgromadzili się mieszkańcy sprzeciwiający się zmianom wprowadzanym przez partię rządzącą w kraju. Palili znicze i dzielili się swoimi refleksjami.

Wszystko odbyło się w spokojnej atmosferze. Grupa około 70-100 osób przybyła pod Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej o godzinie 21:00. Byli to w większości mieszkańcy Rudy Śląskiej, choć wśród zgromadzonych znalazły się też osoby, które mieszkały tutaj kiedyś lub pracują w naszym mieście. Spotkanie zorganizowała Pani Anna, która w naszym mieście mieszkała ponad 20 lat, a teraz mieszka w Mikołowie.

Jestem z Rudą Śląską silnie związana emocjonalnie. Mam tutaj wielu znajomych, przyjaciół. Wiem, że Ruda Śląska także czekała na tego typu spotkanie osób niezadowolonych z decyzji rządu. Nie spodziewałam się, że na moje zaproszenie odpowie tyle osób. Dziękuję za to. Widzę, że nie jestem sama w swoich przekonaniach. - mówiła Pani Anna, organizatorka protestu.

Mieszkańcy gromadzący się pod sądem mieli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej. Niektórzy dzierżyli w dłoniach tabliczki z napisami "wolne sądy", "3xNIE", ułożyli też napis "veto" ze świeczek. Większość zapaliła białe świece i znicze, jednocząc się tym samym z innymi miastami Polski, gdzie także organizuje się tzw. "Łańcuchy Światła".

"Wolne sądy!", "Przywrócimy!" - wykrzykiwali raz po raz zgromadzeni. Niektórzy z nich zechcieli podzielić się swoimi poglądami i przemyśleniami na forum, wychodząc przed tłum i przemawiając do mikrofonu.

Dziękuję wszystkim, którzy się tutaj zgromadzili. My, rudzianie, jesteśmy wyjątkowi. Wielu z nas mieszka tutaj od kilku pokoleń. Ja także mieszkam w Rudzie Śląskiej, moje dzieci i wnuki także tutaj zostały. Chcemy, żeby nasza Ruda Śląska była wolna i wspaniała. Mając takich mieszkańców, na pewno się to uda - mówiła Urszula Koszutska, radna Sejmiku Wojewódzkiego, rudzianka obecna na pikiecie.

Większości zgromadzonych nie podoba się zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym. Według mieszkańców obecnych pod sądem to zamach na demokrację i wolność. Niektórzy też sprzeciwiają się ogólnej polityce PiS, a także czują się urażeni traktowaniem Polaków przez władzę.

Szanowni Państwo, moi przyjaciele, bo chyba tak mogę o Was powiedzieć. Jestem rudzianinem, jestem też Polakiem, czuję się też obywatelem Europy. Pierwsze ćwierćwiecze przeżyłem w tzw. Polsce socjalistycznej. Kolejne w wolnej Polsce - i spodobało mi się w tym wolnym kraju, dlatego tu dzisiaj jestem. Jan Nowak Jeziorański, Profesor Zbigniew Brzeziński, Profesor Bartoszewski - wszystkie te autorytety przestrzegały przed tym, że demokrację bardzo łatwo utracić, dlatego trzeba ją pielęgnować i strzec. Chyba nie do końca nam się to w kraju udało - mówił Pan Jarosław, który także przyszedł pod sąd w Czarnym Lesie.

Na koniec wybrzmiała piosenka "Psalm stojących w kolejce". Mieszkańcy śpiewając "Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną", podnosili zapalone świece. Wyśpiewano też hymn Polski. Zgromadzeni podczas powrotu do domów ułożyli od bramy sądu do ulicy 1 Maja szpaler świec i światełek.

Dzisiaj (sobota) wieczorem (godz. 21;00) mieszkańcy także zaplanowali swoją obecność pod rudzkim sądem. Jak mówią, nie ustąpią. 

"Łańcuch światła" dotarł pod rudzki sąd

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (53)    dodaj komentarz »

 • Do protestantów

  Nie lyjcie sie żurem!

 • henry

  walka o koryto czyli fuchy do platfusów

 • Ratatuj

  No i brawo! 70-100 osób już po dwóch vetach PAD z poczuciem słusznej sprawy. Tym co bezmyślnie sączą jad powinno to dać do myślenia ( choć nawet się nie łudzę, że ich to zastanowi).

 • olo

  Polska nie dla fanatyków toruńskiego państwa pislamskiego

 • Lolek

  70-dziesięciu? To tyle samo co na wyspie Utoya.

 • mgr.

  "Człowieku" czy ty zajesz sobie sprawę z tego co napisałeś ? . Naprawdę myślisz że ludzie zapomnieli o Breviku. Jeżeli na pis głosują tacy jak ty to należy tą partię natychmiast rozwiązać, a pamięć o niej okryć wieczną hańbą.

 • esa

  wstyd stax w jednym szeregu z tymi ludzmi ble

 • Klaudia

  z tym minusowaniem to faktycznie porazkapropaganda jak w tvpis-czyzby dotarla az tu? rozum ludziom odbieracie?a teraz lapa w dol...

 • Marek

  Zdziwicie się jak za parę miesięcy zablokują internet, ten kto ma oszczędności będzie się musiał podzielić z państwem, i gdzie wtedy pójdziecie na skargę? do sądu, do trybunału? Wszystko będzie w jednych rękach.

 • Anna

  Nie jestem za Po ani za PiS ale jedno wiem że Polska zmierza w bardzo złym kierunku tj wyjścia z UE. Jestem mamą trzyletniego syna i obawiam się że jeśli PiS dalej tak będzie rządzić to mój syn nie będzie miał lekko. My teraz nie mamy łatwo a co jak z UE wyjdziemy? Skończą się dotacje i co wtedy. Skąd rząd będzie brał na to wszystko?? Gkupi lud dostał 500zł i teraz będziemy mieli przez PiS o wiele wieksze problemy bo będą niż z SN. Ludzie opamietajcie się i weźmy w swoje ręce spraw by w przyszłości nasze dzieci miały się dobrze..

 • ...

  Jesteś przewrażliwiona...

 • Axel

  Dla typowego Janusha i Grażyny zmiany nie wniosą absolutnie NIC. W demokracji nie ważne, kto głosuje, tylko kto liczy głosy - przypominam. Furia, walka, kłótnia o interesy małej grupy ludzi, którzy mają dostęp do "tortu" to na prawdę nie warta zachodu i nerwów gra paru polityków. Ludzi, którzy chcą wciągnąć masy w walkę o swoje wpływy. Zdrówka życzę jednej i drugiej stronie nie ich konfliktu. Chillout - Ruda, chillout.

 • KOZA

  No proszę widać jak PiS manipuluje danymi spójrzcie na minusy. Oni się poszywają po wszystkich, po prostu manipulacja PiS, to jest karalne !

 • BOGDAN KRZYKAWSKI

  HEJ TCHÓRZE WSTAWCIE WASZE FOTOGRAFIE I NAZWISKA!!! TEJ WOJNY OSĄDY PIS NIE WYGRA.

 • davidrld

  Po zdjeciach widac ze większość to stare dziady oderwane od koryta i rodziny sędziów ktorzy boja sie o stołki w dojnej POlsce

 • Ratatuj

  Co za prostak z Ciebie! Wstyd! A podobno mamy demokrację...

 • n4u

  te nabijanie minusow już mogliście se pisiory darować

 • Halymbianin

  Dobrze że uwczesna władza rozlicza tą specjalną kaste.Chcą dożywotnie siedzieć na stołkach i trzymać sie koryta.No i oczywiście sami nic z prawa sobie nie robia bo chroni ich imunitet.Demokracja to ustrój w którym wszyscy są rowni.Nareszcie się za nich zabrali.Co do protestu to w Naszym Mieście nie powinno to mieć miejsca ponieważ Rudzcy Ślązoki niy dają się na to nabrać.

 • liczykrupa

  Mam kilka pytań:1. Co to za słowo "uwczesna"?2. Jak rozumiesz zwrot ówczesna?3. Czy, w kontekście tego co napisałeś, widzisz różnicę pomiędzy znaczeniem słów: ówczesna a obecna?Pozdrawiam :)

 • Halymbianin i Wiyrkorz

  Panie "uwczesny"!!! a nie ówczesny ani współczesny. Zasady Naszej Konstytucji i Dekalogu nie kolidują i nie należy ich łamać pod żadnym pozorem.

  • Halymbianin i Wiyrkorz
   2017-07-23 16:04
  • Ocena:
  • odpowiedz

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.