Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lekkoatletyczna perełka

 • Dodano: 2017-08-11 06:30, aktualizacja: 2017-08-11 06:46

Nowoczesny stadion lekkoatletyczny przy ul. Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej jest już prawie ukończony! Teraz czas na ostatnie prace wykończeniowe, poprawki, odbiory techniczne i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to z obiektu będzie można korzystać już na początku września. Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł, 800 tys. zł miasto wydało na niezbędny sprzęt sportowy. Oficjalne otwarcie stadionu planowane jest na połowę września br.

To kolejny wspaniały obiekt sportowy na mapie Rudy Śląskiej. Nasi lekkoatleci z pewnością na taki zasługują – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Ubiegamy się teraz o certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu kategorii IV A, pozwalający na organizację imprez nawet rangi mistrzostw Polski. Mamy już niezbędne do tego dokumenty – podkreśla.

Jedną z najważniejszych części stadionu jest sześciotorowa 400-metrowa bieżnia z nawierzchni poliuretanowej.

Na prostej bieżnia posiada 8 torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. Dodatkowo wybudowany został rów z wodą do biegów z przeszkodami – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Bieżnia otacza boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, umożliwiające przeprowadzanie konkurencji rzutowych /rzut młotem, oszczepem, dyskiem/.

Stadion wyposażony jest także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstały również rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem.

Inwestycja objęła również budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza, mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu, parkingu, chodników, kanalizacji, a także nowego ogrodzenia całego terenu – zaznacza Piotr Janik.

Budowa stadionu kosztowała ponad 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł wart jest niezbędny, certyfikowany sprzęt sportowy, jak m.in. płotki, młoty, kule, dyski czy oszczepy. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe, związane m.in. z pielęgnacją trawy. Jeżeli procedury odbiorowe będą przebiegać zgodnie z planem, to pod koniec sierpnia stadion powinien dostać pozwolenie na użytkowanie. Natomiast oficjalne otwarcie planowane jest w połowie września.

Budowę stadionu władze miasta współfinansują ze środków pozyskanych z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Miasto ubiega się też o dofinansowanie inwestycji ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej.

Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w kwocie 1,5 mln zł, dostępnej dla obiektów certyfikowanych. Co istotne, wnioski można było składać także dla obiektów będących w trakcie realizacji. Teraz czekamy na decyzję ministerstwa – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

W budżecie miasta na 2017 rok na obiekty sportowe przeznaczono prawie 11,5 mln zł. Największa inwestycja to budowa stadionu lekkoatletycznego Prawie 1 mln zł zarezerwowano na dalszą rewitalizację ośrodka sportowo rekreacyjnego Burloch Arena, gdzie na ten rok zaplanowano budowę zaplecza technicznego dla lodowiska, górki saneczkowej dla dzieci oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku gastronomicznego.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Adi

  Czy wiadomo kiedy mozna bedzie korzystać z bieżni?

 • Piter z Bielszowic

  Najważniejsze że krzesełka są niebiesko-białe (dwukolorowe a nie rosyjskie trójkolorowe ... be). Zatem potwierdza się, że RUDA ŚLĄSKA jest NIEBIESKA ... tak trzymać. STOP zarazie bolszewicko-gorolsko-żabskiej.

 • ZErO SMrODU

  Odezwał się zakompleksiony fan klubiku z Chorzowa. Idź na skansen na Cichą, przy Czarnoleśnej będziesz się czuł nieswojo, to nie ten poziom. Niebieski poziom to zawsze mniej niż zero !

 • sebastian coe

  Teraz potrzebny dobry gospodarz (zarządca ) tego obiektu .Jednak mimo wszystko jego funkcja i użytkowanie musi polegać na zupełnie innych zasadach niż na Burlochu .Tam jest to obiekt ogólnodostępny , co ma dobre ale i złe niestety strony.Rugbyści póki co jakoś sobie radzą i też raczej wszyscy się im podporządkowują jeżeli chodzi o korzystanie z boiska w trakcie treningu ,Gorzej już jest w czasie meczy , kiedy to mimo obowiązującego zakazu korzystania z toru rolkarskiego , nie wszyscy rolkarze się do tego stosują .Poza tym codzienne obrazki to wylegiwanie sie na murawie grup nastolatków , no i niestety śmiecenie .W Nowym Bytomiu zasady korzystania z boiska i bieżni powinny być a sądzę ,że będą zupełnie inne.Na pewno bezwzględny priorytet powinna mieć sekcja lekkoatletyczna Pogoni .I to właśnie Pogoń w porozumieniu z Mosirem , szkołami czy Miastem powinna opracować harmonogram korzystania z tego obiektu .Bo też trudno sobie wyobrazić by stadion był wyłącznie na użytek klubu lekkoatletycznego .Ale też choćby ze względu na sprzęt lekkoatletyczny np.zeskoki wzwyż czy tyczki raczej na boisku nie powinny się znajdować osoby przypadkowe .Tu też chodzi o bezpieczeństwo .W trakcie treningów nie może się zdarzyć sytuacja ,że ktoś np. wyjdzie niespodziewanie na bieżnię a nie daj Boże znajdzie się na lini rzutu dyskiem czy oszczepem. Na tym obiekcie z pewnością ukaże się z głową opracowany regulamin , którego trzeba będzie przestrzegać .Apel ! Nie zamykajmy nikomu dostępu do tego obiektu , a jednocześnie miejmy wszyscy na względzie to że to sekcja lekkoatletyczna musi tu być najbardziej uprzywilejowana.Poza tym już na początku miejmy baczność na tych , którzy nie potrafią w takim miejscu się właściwie zachowywać lub utrzymać należytego porządku .

 • Hela

  Obiekt powstał dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej a nie dla kilkudziesięciu zawodników Pogoni. Mam nadzieję, że bez problemu będę mógł zabrać rodzinę na stadion i sobie pobiegać na bieżni. Nie może być tak, że Miasto wywaliło kupę pieniędzy a teraz podaruje stadion jakiemuś klubowi...

 • max

  Super inwestycja ! Tylko żeby szkoły wyłapywali takie sportowe perełki i zachęcali do uprawniania lekkiej atletyki !!!

 • Co za ulga

  No to teraz nareszcie biegaczom ulicznym mówimy: do widzenia !!!

 • Rudzianka

  No ale ja lubię biegać po mieście :)

 • Axel

  trawa do wymiany

 • Zenobiusz

  Będzie monitoring? Ile kamer?

 • hanys

  fajnie może doczekomy sie jakiś ilimpijczykówino nie wiym czy jest sekcja lekkoatletyczna na Pogoni

 • xx

  trzeba przyznać że dobrze to wygląda ....mam pytanie czy obiekt bedzie ogólno dostepny w wydzielonych godzinach żeby można było po biegać?

 • Matka boska

  Może gruby tomuś zrobi coś ze swoim kołdunem? Jest okazja.

 • hehe

  Który to? ]:>

 • Taomasz

  Jeszcze nie otwarty A już trawa do D....y masakra

 • bert

  Czy obiekt bedzie dostepny dla zwyklych mieszkancow, np.zeby pobiegac wieczorem?

 • mo farah

  Nareszcie porządna bieżnia do biegania. Brawo.

 • Przodowy

  Już bych poskokoł do tyj piaskownicy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.