Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lex TVN przegłosowane. Na Sali Posiedzeń w Sejmie zabrakło posła Marka Wesołego

 • Dodano: 2021-08-12 07:30, aktualizacja: 2021-09-30 20:04

"Lex TVN" przegłosowane. Wczorajsze obrady Sejmu były burzliwe, a sytuacja na sali sejmowej napięta. Losy nowelizacji ustawy medialnej ważyły się przez wiele godzin. W głosowaniu nie uczestniczył poseł Marek Wesoły, reprezentujący Rudę Śląską.

We wtorek, 10 sierpnia, w 93 miastach polski odbyły się protesty w obronie wolnych mediów i przeciwko nowelizacji ustawy medialnej o radiofonii i telewizji, określanej jako „lex TVN”, forsowanej przez PiS, a wicepremier Jarosław Gowin został zdymisjonowany. Z kolei w środę, 11 sierpnia, posłowie głosowali nad jej wprowadzeniem. 

Głosowanie nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji

Przypomnijmy, że nowelizacja zakłada m.in. że koncesji nie otrzymają nadawcy kontrolowani przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku Grupy TVN właścicielem jest spółka Polish Television Holding BV, która zarejestrowana jest w Holandii, a należy do amerykańskiego Discovery. Zważywszy na fakt, że koncesja TVN niebawem wygasa, istnieje realne ryzyko, że nie zostanie przedłużona. Aczkolwiek podmioty te zgodnie z projektem miałyby sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy na dostosowanie struktury właścicielskiej do obowiązujących wymagań.

Poseł Marek Wesoły z Rudy Śląskiej nie uczestniczył w obradach

Wpłynął wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu. Głosowanie było burzliwe, a zakończyło się zaskakująco. Stosunkiem 229 do 227 głosów zdecydowano o przesunięciu daty procedowania nowelizacji, co stało się nie po myśli partii rządzącej. Okazuje się, że PiS był o krok od zwycięstwa, ale na losach decyzji zaważyła nieobecność dwójki posłów PiS - Violetty Porowskiej i Marka Wesołego, który prawdopodobnie przebywa za granicą.

Za odroczeniem głosowania byli Stanisław Bukowiec, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Iwona Michałek i Jarosław Gowin, wszyscy (126) posłowie z KO, Lewicy (47), PSL (24), koła poselskiego Polska 250 (7) i koła poselskiego Polskie Sprawy (4) czy posłowie z Kukiz’15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka oraz Stanisław Żuk i posłowie Konfederacji (9).

Reasumpcja i przyjęcie "lex TVN"

Po przerwie marszałek Sejmu Elżbieta Witek po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów i opinii prawników zarządziła reasumpcję głosowania o odroczenie obrad Sejmu. Szymon Hołownia mówił w Sejmie, że wniosek o reasumpcję to zamach stanu. Opozycja twierdzi, że to złamanie prawa. Podczas powtórzonego głosowania odrzucono wniosek o odroczenie głosowania. Późnym wieczorem Sejm ostatecznie przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za jej wprowadzeniem głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.

Po przegłosowaniu ustawy "anty TVN" zarząd stacji telewizyjnej wydał oświadczenie w tej sprawie, które brzmi następująco:

- Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery. Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach. Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

Zarząd TVN

Wieczorem Polsat News zapowiedział też, że we wrześniu powstanie nowy kanał informacyjny w telewizji Polsat. To Wydarzenia 24. Kanał zostanie utworzony we współpracy Polsat News, z Wydarzeniami i serwisem internetowym Interia.

 


Źródło: Sejm

Komentarze (67)    dodaj »

 • observer

  Oj, miesza sobie chłopina u Jarka...

 • Zibi

  A to pech, tego posła " czegoś tu nie rozumiem" nie było?

 • rado

  Nie jestem ani za PiS, ani za PO, ale co mnie obchodzi TVN? Niech się likwidują wzajemnie dla dobra wszystkich normalnych ludzi.

 • cenzura

  Dwa razy grzecznie się już tu zapytałem o to, co skłoniło redakcję tego portalu do zamieszczenia tu facebookowego wpisu Posłanki Moniki Rosy .Dwa razy mój wpis pominięto .Czy tak trudno się wam z tego wytłumaczyć?

 • boluś

  MARECZKU WRÓĆ ! Bez Ciebie żodno "KICHA" niy bydzie już tako samo !

 • zniesmaczony

  Czy szanowna redakcja może odpowiedzieć co w tym artykule robi screen z fb rozhisteryzowanej Moniki Rosy.To co ona uprawia na swoim profilu to jej sprawa , ale po co wy chcecie nas uszczęśliwiać jej wypocinami.Pomijam fakt ,że to nie takimi sprawami powinien się zajmować portal Rudzki.

 • The_Truth

  Napiszcie też, że przegłosowali podwyżki dla radnych. O 60%!!!

 • fafik

  Jakie wolne media? Mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami (albo Ślązakami) a musimy czytać gazety niemieckie i oglądać telewizję amerykanką, choć taka naprawdę ona nawet amerykańska nie jest, ale gdybym napisał jaka, to by mnie nie puścili. Traktuje się nas jak bantustan, jak kolonię, a kiedy chcemy się uniezależniać, toi WRZASK !!!

 • Ola

  Bo w polskiej telewizji nie ma nic ciekawego. Co mam oglądać? Tureckie seriale? Zenka Martyniuka? Chcę mieć wybór!!!

 • Ja

  Ci którzy tak walczą o wolne media,zaciekle walczą też o likwidację TVP Info .Hipokryzja jak się patrzy.

 • "Czegoś tu nie rozumiem"

  Zabrakło go ale jakby był to by zagłosował jak kolega śpiewak...bo to ten sam typ człowieka

 • Ala

  Ciesze sie ze nie place haraczu radiowo- telewizyjnego od wielu lat. Gorąco Polecam i zachęcam

 • Mejerkan

  Jak w…..lom? Pana Mejera z miasta to nie będzie tematu o TVN.I tyle aż tyle

 • boluś

  CHAM NIY PAN !

 • Ism

  Róż Pan Marek wiedział kiedy na wczasy pojechać ;-)

 • no to co?

  Jak Trzaskowski i PO zapowiadało likwidację TVPinfo to elektorat PO klaskał razem z TVN. A tu nikt niczego nie będzie likwidował. Po za tym od przegranych wyborów przez PO w faktach nigdy nie słyszałem krytykujących informacji o PO. Czemu w tvn nie powiedzieli że Sławek miliony miał schowane za szafą z łapówek?

 • Ola

  Mówili. Przegapiłeś :)

 • gargamel

  Bezczelnie kłamiesz kłamczucho

 • PiSarz

  Sam k£amiesz

 • PRLpis

  Bo TVP to nie telewizja Polska lub publicxna tylko partyjna. Partia sobie przywłaszczyła tv i lansuje się za publiczne pieniądze.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również