Wiadomości z Rudy Śląskiej

Lex TVN przegłosowane. Na Sali Posiedzeń w Sejmie zabrakło posła Marka Wesołego

 • Dodano: 2021-08-12 07:30, aktualizacja: 2021-08-12 08:50

"Lex TVN" przegłosowane. Wczorajsze obrady Sejmu były burzliwe, a sytuacja na sali sejmowej napięta. Losy nowelizacji ustawy medialnej ważyły się przez wiele godzin. W głosowaniu nie uczestniczył poseł Marek Wesoły, reprezentujący Rudę Śląską.

We wtorek, 10 sierpnia, w 93 miastach polski odbyły się protesty w obronie wolnych mediów i przeciwko nowelizacji ustawy medialnej o radiofonii i telewizji, określanej jako „lex TVN”, forsowanej przez PiS, a wicepremier Jarosław Gowin został zdymisjonowany. Z kolei w środę, 11 sierpnia, posłowie głosowali nad jej wprowadzeniem. 

Głosowanie nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji

Przypomnijmy, że nowelizacja zakłada m.in. że koncesji nie otrzymają nadawcy kontrolowani przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku Grupy TVN właścicielem jest spółka Polish Television Holding BV, która zarejestrowana jest w Holandii, a należy do amerykańskiego Discovery. Zważywszy na fakt, że koncesja TVN niebawem wygasa, istnieje realne ryzyko, że nie zostanie przedłużona. Aczkolwiek podmioty te zgodnie z projektem miałyby sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy na dostosowanie struktury właścicielskiej do obowiązujących wymagań.

Poseł Marek Wesoły z Rudy Śląskiej nie uczestniczył w obradach

Wpłynął wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu. Głosowanie było burzliwe, a zakończyło się zaskakująco. Stosunkiem 229 do 227 głosów zdecydowano o przesunięciu daty procedowania nowelizacji, co stało się nie po myśli partii rządzącej. Okazuje się, że PiS był o krok od zwycięstwa, ale na losach decyzji zaważyła nieobecność dwójki posłów PiS - Violetty Porowskiej i Marka Wesołego, który prawdopodobnie przebywa za granicą.

Za odroczeniem głosowania byli Stanisław Bukowiec, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Iwona Michałek i Jarosław Gowin, wszyscy (126) posłowie z KO, Lewicy (47), PSL (24), koła poselskiego Polska 250 (7) i koła poselskiego Polskie Sprawy (4) czy posłowie z Kukiz’15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka oraz Stanisław Żuk i posłowie Konfederacji (9).

Reasumpcja i przyjęcie "lex TVN"

Po przerwie marszałek Sejmu Elżbieta Witek po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów i opinii prawników zarządziła reasumpcję głosowania o odroczenie obrad Sejmu. Szymon Hołownia mówił w Sejmie, że wniosek o reasumpcję to zamach stanu. Opozycja twierdzi, że to złamanie prawa. Podczas powtórzonego głosowania odrzucono wniosek o odroczenie głosowania. Późnym wieczorem Sejm ostatecznie przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Za jej wprowadzeniem głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa zostanie skierowana do Senatu.

Po przegłosowaniu ustawy "anty TVN" zarząd stacji telewizyjnej wydał oświadczenie w tej sprawie, które brzmi następująco:

- Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery. Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach. Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów.

Zarząd TVN

Wieczorem Polsat News zapowiedział też, że we wrześniu powstanie nowy kanał informacyjny w telewizji Polsat. To Wydarzenia 24. Kanał zostanie utworzony we współpracy Polsat News, z Wydarzeniami i serwisem internetowym Interia.

 

Zobacz także

Komentarze (67)    dodaj komentarz »

 • observer

  Oj, miesza sobie chłopina u Jarka...

 • Zibi

  A to pech, tego posła " czegoś tu nie rozumiem" nie było?

 • rado

  Nie jestem ani za PiS, ani za PO, ale co mnie obchodzi TVN? Niech się likwidują wzajemnie dla dobra wszystkich normalnych ludzi.

 • cenzura

  Dwa razy grzecznie się już tu zapytałem o to, co skłoniło redakcję tego portalu do zamieszczenia tu facebookowego wpisu Posłanki Moniki Rosy .Dwa razy mój wpis pominięto .Czy tak trudno się wam z tego wytłumaczyć?

 • boluś

  MARECZKU WRÓĆ ! Bez Ciebie żodno "KICHA" niy bydzie już tako samo !

 • zniesmaczony

  Czy szanowna redakcja może odpowiedzieć co w tym artykule robi screen z fb rozhisteryzowanej Moniki Rosy.To co ona uprawia na swoim profilu to jej sprawa , ale po co wy chcecie nas uszczęśliwiać jej wypocinami.Pomijam fakt ,że to nie takimi sprawami powinien się zajmować portal Rudzki.

 • The_Truth

  Napiszcie też, że przegłosowali podwyżki dla radnych. O 60%!!!

 • fafik

  Jakie wolne media? Mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami (albo Ślązakami) a musimy czytać gazety niemieckie i oglądać telewizję amerykanką, choć taka naprawdę ona nawet amerykańska nie jest, ale gdybym napisał jaka, to by mnie nie puścili. Traktuje się nas jak bantustan, jak kolonię, a kiedy chcemy się uniezależniać, toi WRZASK !!!

 • Ola

  Bo w polskiej telewizji nie ma nic ciekawego. Co mam oglądać? Tureckie seriale? Zenka Martyniuka? Chcę mieć wybór!!!

 • Ja

  Ci którzy tak walczą o wolne media,zaciekle walczą też o likwidację TVP Info .Hipokryzja jak się patrzy.

 • "Czegoś tu nie rozumiem"

  Zabrakło go ale jakby był to by zagłosował jak kolega śpiewak...bo to ten sam typ człowieka

  • "Czegoś tu nie rozumiem"
   2021-08-13 08:51
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ala

  Ciesze sie ze nie place haraczu radiowo- telewizyjnego od wielu lat. Gorąco Polecam i zachęcam

 • Mejerkan

  Jak w…..lom? Pana Mejera z miasta to nie będzie tematu o TVN.I tyle aż tyle

 • boluś

  CHAM NIY PAN !

 • Ism

  Róż Pan Marek wiedział kiedy na wczasy pojechać ;-)

 • no to co?

  Jak Trzaskowski i PO zapowiadało likwidację TVPinfo to elektorat PO klaskał razem z TVN. A tu nikt niczego nie będzie likwidował. Po za tym od przegranych wyborów przez PO w faktach nigdy nie słyszałem krytykujących informacji o PO. Czemu w tvn nie powiedzieli że Sławek miliony miał schowane za szafą z łapówek?

 • Ola

  Mówili. Przegapiłeś :)

 • gargamel

  Bezczelnie kłamiesz kłamczucho

 • PiSarz

  Sam k£amiesz

 • PRLpis

  Bo TVP to nie telewizja Polska lub publicxna tylko partyjna. Partia sobie przywłaszczyła tv i lansuje się za publiczne pieniądze.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.