Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mam jeszcze 2 lata, by przekonać nieprzekonanych - rozmowa z Grażyną Dziedzic

 • Dodano: 2012-06-26 08:45, aktualizacja: 2016-08-25 14:28
Rozmawiam z prezydent Rudy Śląskiej Grażyną Dziedzic
 
 
Odetchnęła Pani z ulgą po zapoznaniu się z wynikami referendum? Jest Pani zadowolona z poparcia mieszkańców? 
 
Nie ukrywam, że odetchnęłam i to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że mieszkańcy, uznali, że nic tak złego w mieście się nie dzieje, by odwoływać władze miasta. A po drugie teraz będę mogła skoncentrować się na tworzeniu nowej strategii rozwoju miasta. Obecna, opracowana jeszcze przez prezydenta Edmunda Srokę, kończy się w 2015 roku. Nowa strategia będzie nam potrzebna m.in. w pozyskiwaniu pieniędzy z programów unijnych, które ruszą wraz z nowym budżetem unijnym, opracowywanym w tej chwili na lata 2014- 2020. 
 
 
Czego Panią nauczyło to doświadczenie? 
 
Przede wszystkim szacunku do demokracji. Każdy prezydent, burmistrz, czy też wójt, a więc osoby wybrane w wyborach bezpośrednich, muszą się liczyć z takimi inicjatywami. Poza tym to doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że warto spotykać się z mieszkańcami i wyjaśniać im motywy podejmowanych decyzji oraz konsultować z nimi szereg spraw. W ostatnich tygodniach odbyłam dziesiątki takich dużych i małych spotkań. Rozmawiałam z mieszkańcami Rudy Śląskiej o wielu sprawach mniej, lub bardziej ważnych dla miasta. Jestem przekonana, że to dzięki nim wielu wyborców uznało, że sprawy w mieście idą w dobrym kierunku. A skoro tak, to nie ma powodu skracać kadencji obecnych władz miasta.
 

Czy ma Pani plan, by takich sytuacji w mieście uniknąć? 
 
Plan może być tylko jeden. Musimy zmieniać nasze miasto, rozbudowywać je i rozwijać tak, by w Rudzie żyło się jeszcze lepiej. I zapewniam, że będziemy konsekwentnie dążyć do tego celu.  
Ale proszę pamiętać, że "takie sytuacje", jak Pani to ujęła, mogą się powtórzyć, bo jest to narzędzie, po które zawsze ktoś może sięgnąć. Mam nadzieję, że przez kolejne dwa lata, jakie mi zostały do końca kadencji, swoją pracą i jej efektami przekonam nieprzekonanych, a przekonanych utwierdzę w tym przekonaniu.
 
 
Teraz Rudzie Śląskiej potrzeba z jednej strony spokoju, a z drugiej dobrych pomysłów na przyszłość. Jakie są plany na najbliższy czas dla miasta?
 
Tych planów jest oczywiście sporo. Przede wszystkim zamierzam zająć się opracowaniem nowej strategii rozwoju miasta. Ale również skoncentrować się na realizacji zaplanowanych na ten rok inwestycji. Moim przysłowiowym oczkiem w głowie jest również planowana budowa mieszkań i domów komunalnych. Jeżeli wymyślona przez nas koncepcja się sprawdzi, to rozszerzymy ją. Będziemy się również starać przyciągać do Rudy Śląskiej kolejnych nowych inwestorów. Strategia rozwoju miasta niewątpliwie nam w tym pomoże. 
 
 
A Pani plany na najbliższą przyszłość. Jakiś urlop, odpoczynek? 
 
Planuję w lipcu więcej czasu spędzić z rodziną i odpocząć nad polskim morzem. Za Państwa pośrednictwem życzę wspaniałych wakacji wszystkim uczniom rudzkich szkół oraz wychowawcom i rodzicom. 
 

Dziękuję za rozmowę. 

 

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • zyg.k zyklo

  Nie ukrywam, że jestem zadowolony z referendum i Gratuluje Pani Prezydent. Oczywiście podsuwam pani pomysł. A ponieważ przyszedł czas na rozliczenia i przekonania nieprzekonanych to proszę rozpocząć ścieżkę pokrycia kosztów przez organizatorów referendum, którzy wszczęli tą rozróbę. Niech to będzie sfinansowanie lub renowacja chodników w mieście. Takich miejsc jest bardzo dużo. Z tabliczko obok (Marnotrawstwo publicznych pieniędzy Nieudane Referendum). Proszę do tego grona dołączyć również pana w osobie poprzedniego prezydenta. Poprzedni pan S. ukrywał się za drzewem i wyczekiwał, kiedy panią Dziedzic wyrzucą z zajmowanego stanowiska. A jak już jestem przy głosie chciałbym się przypomnieć pani prezydent odnośnie Cmentarza na Bykowinie. Jeśli chodzi o wypełnianie swoich obowiązków i przekonanie nieprzekonanych do siebie to nie będzie to sprawa dość łatwa dla pani i rządzących naszym Miastem. Chyba, że ma pani jakieś względy w PO u Tuska i koalicji rządzących. A dlaczego tak twierdze to odsyłam panią i wszystkich tych, co mają jakieś wątpliwości do mojej wypowiedzi a mianowicie do wywiadu w radiu eM, jakie miało miejsce po referendum w Bytomiu, czyli tydzień przed referendum w naszym Mieście. W jaki to nonszalancki sposób wypowiadał się poseł PO i co czeka gminy, w których nie rządzi lub nie będą rządzić ludzie z PO.Pyzatym życzę udanego odpoczynku w gronie rodzinnym i dobrych pomysłów w pełnieniu odpowiedzialnej funkcji zrozumienia wszystkich współpracujących grup i partii z Panią dla dobra mieszkańców i miasta a satysfakcji wypełnianiu misji dla Pani.

 • albinkukułka

  gdzie jest dotacja z EKOLOGII DLA osób które zmieniły ogrzewanie węglowe na ekologiczne ? nie ma Pani prezydent zlikwidowała ! wszystkie ościenne miasta wypłacają częściową rekompensatę 20 % poniesionych kosztów ! dlacze wszystko polikwidowała ????????//a ja tu mieszkam i tu pracuję i tu płacę podatki i mam prawo czegoś oczekiwać w zamian !

 • mieszkaniec Rudy

  Bardzo fajna i ciekawa ta ankieta:"Czy jesteś zadowolony z wyniku referendum?" 54 głosów na NIE, a 44 na TAK. Czyli Ci co tak teraz szczekają w tej ankiecie jak by poszli do referendum to była by nadzieja na lepsze jutro, a tak to niech siedzą w tych swojich norach i niech dalej szczekają.

 • wera

  no jasne socjalne, dawajcie wszystko dalej nierobolom i alkoholikom

 • lecho

  to jeszcze dwa lata mam czekać żeby zrobić porządek z pochylonymi drzewami i dziurawymi alejkami na małym cmentarzu na n.bytomiu

 • johan

  Gratulacje za referendum i powodzenia w dalszym rządzeniu naszą ukochaną Rudą Śląską.Zabrze dało przykład że kobieta prezydent to tylko same plusy.Komu się nie podoba niech wraca na swoją wieś,tam będzie mu dobrze.Miasto staneło na nogi i będzie tylko lepiej!!

 • lecho

  jo niy jest ze wsi to chyba ty mosz słoma we gumofilcach a we łebie siano

 • zaniepokojony

  powiało grozą... W innej epoce historycznej kolega Johan pewnie optowałby za wysyłką przeciwników politycznych na Sybir...

 • Sylwia

  Ja jestem w szoku jesli chodzi o nabor do Urzędu Miejskiego. Zabrze , Gliwice , Chorzów , Bytom co chwilę są konkursy , a u nas ? Był - owszem ,ale szanowna Pani dzien przed zakonczeniem wycofała oferte pracy. Ilu ludziom dała nadzieje ???? To obrzydliwe i wcale nie będzie lepiej za jej rządów. A osoby , ktore nie były na referendum a psy na niej wiesząją niech sie nie wypowiadają. WSTYD RUDZIANIE :( Ale narzekajce dalej na Dziedzicową , narzekajcie ,a g.....robice ,zeby to zmienic

 • yoyo

  Te słowa znanego i modnego ostatnio refrenu niech nie usypia czujności sprawujących władze .Zostało 2-lata, można jeszcze 1-referendum zafundować tym "nic nie rozumiejącym" mieszkańcom miasta,wprowadzić kolejne zamieszanie, kolejne wyrwane pieniądze z kasy miasta i kolejne wywiady w prasie przez osoby które chcą już budować "kapitał" na nadchodzące wybory. Więc Popaprańcy do boju-nic się nie stało

 • Marek

  Mamy już 3 baseny zamknięte na Goduli zasypany na Orzegowie tez prawie zasypany i jeszcze Zdebel i chyba też go nie odnowią może wszystko sprzedacie w tym mieście np.OPEC jeszcze kopalnie sprzedajcie

 • realista

  Trzy baseny w mieście, buduje się kolejny a wy tylko o tym zdeblu ?Przecież ta ruina to jest taka od czasów Stani a Dziedzicowa dba o to żeby wasze dzieci głów sobie tam nie porozwalały. Opamiętajcie się i nie wciskajcie kitu.Czemu poprzednik zostawił wam taką ruinę, co ?!Zapomnieliście? Jego pytajcie! Właśnie JEGO !!!

 • Rudzianka

  Ja już raz to gdzieś pisałam - niech robi długi, niech nie robi nic, niech robi co chce, ale niech chociaż dogodzi w jakiś sposób nam - mieszkańcom, może przywróciłaby zdebel? Kogo stać na wypad nad morze, tego stać, a my biedniejsi mamy co? Z dziećmi na glinianki, by się potopiły? Albo na nowy bytom do tego piekarnika???

 • bezdomny

  jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził

 • Świadomy wyborca

  NIEGŁOSUJĄCY GŁOSU NIE MAJĄ więc tylko fartem zostały uratowane te stołki .

 • kochlowice

  wszystkie chwyty dozwolone. Nawet te, poniżej wszelkich norm i zasad.Ja też słyszałem o panice na ogródkach działkowych w niedziele. " lećcie szybko głosować bo Dziedzicowa zabiera wam ogródki!! Oszuści.To tajemnica tych nagle pączkujących głosów!!Wstyd.

 • DK

  Powiem tak pani prezydent wiem że się pani stara ale musi pani zdobyć jakoś nasze poparcie pani się dziwi dlaczego ludzie robią referndum robią je bo nic nie ma np: z trwającym euro 2012. Kiedy był Andrzej Stania on właśnie coś takiego robił. Też jestem politykiem i troche wiem że miano prezydenta to trudna praca.

 • pl

  możesz pisać jaśniej? Nie bardzo wiem o co Ci chodzi...

 • malibu

  Mała frekwencja szkoda, narzeka wielu ale jak przyjdzie co do czego to chowają głowę w piasek i udają że nic złego się w mieście nie dzieje.

 • mamba

  Zapomniałam dodać,że z tym nabijaniem kieszeni, to każdy sądzi po sobie.Proszę porównać sobie " kieszenie" wielkich tego miasta i wejść na BIP URZĘDU MIASTA. A co do rozliczania Pani Prezydent za te 1,5 roku to ja się pytam : kto rozliczył poprzednika? Kto się rozliczył za ten ponad milion który się rozpłynął? Bardzo się spieszono ,żeby zwolnić Panią Prezydent i pozamiatać pod dywan ten cały zaległy SYF!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.