Wiadomości z Rudy Śląskiej

MCK zostaje zliwkidowane, w Rudzie Śląśkiej pojawi się teatr - ale to będzie kosztowało

  • Dodano: 2019-06-28 11:00

Rada Miasta podjęła decyzję - Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zostanie zlikwidowane, w jego miejsce powstanie Śląski Teatr Impresaryjny - ale to będzie kosztowało.

Jaką instytucją będzie Śląski Teatr Impresaryjny?

Jak argumentowała dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty, Katarzyna Furmaniuk, taki teatr miałby być nie tylko instytucją kultury zaspokajającą potrzeby mieszkańców, ale miałby być również wizytówką Rudy Śląskiej.

Rozwój miasta i społeczności mierzy się również rozwojem i poziomem jej kultury - tego dotyczy dzisiejsza uchwałą. Planujemy bowiem utworzenie instytucji artystycznej pod nazwą Śląski Teatr Impresaryjny, która nie tylko będzie prowadzić działalność impresaryjną oraz działalność z zakresu amatorskiego ruchu artystycznego. Nowoczesna instytucja kultury będzie łączyć w sobie cechy profesjonalnego teatru oraz centrum animacji kulturalnej. Instytucja taka powinna prowadzić działalność artystyczną poprzez prezentowanie wartościowych przedstawień gościnnych, tworzenie własnych produkcji w systemie projektowym oraz intensywną działalność z zakresu edukacji kulturalnej, a także organizować projekty społeczne, służące aktywizacji społeczne, służące aktywizacji mieszkańców oraz adresowane do wszystkich grup społecznych, w tym do grup defaworyzowanych. Przewidywana jest także organizacja cyklicznego festiwalu sztuki - mówiła o Śląskim Teatrze Impresaryjnym dyrektor MCK Katarzyna Furmaniuk.

W myśl tej idei teatr nie będzie posiadał stałego zespołu aktorskiego, lecz ma wystawiać przede wszystkim spektakle przygotowywane przez podmioty zewnętrzne, ale posiadający również własną linię producencką.

Najważniejsze formy działalności, o których wspominała dyrektor Furmaniuk, to:

  • prezentacja spektakli gościnnych
  • tworzenie własnych produkcji artystycznych
  • realizacja projektów społecznych skierowanych do środowisk defaworyzowanych
  • realizacja projektów edukacyjnych dla dzieci młodzieży i seniorów
  • powołanie cyklicznego festiwalu sztuki
  • współpraca z innymi instytucjami kulturalnym z regionu

Flagowym projektem ma być tak zwana "Scena Mistrzów", zakładający prezentację spektakli z udziałem takich gości jak Anna Dymna, Krystyn Janda, Katarzyna Figura, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr i inni.

Podczas prezentacji dyrektor MCK, a teraz już Śląskiego Teatru Impresaryjnego, powiedziała, że zakłada pozyskiwanie środków z wielu źródeł - z fundacji bankowych i korporacyjnych, z tytułu sponsoringu komercyjnego, ze środków Unii Europejskiej, z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z dochodów własnych, oraz - co budzi największy niepokój radnych - z budżetu gminy.

Czy powołanie teatru to dobry pomysł? Część radnych wyraziła swoje obawy

Swoje obawy na temat powstania Śląskiego Teatru Impresaryjnego wyraziła między innymi radna Dorota Tobiszowska:

Pytam o środki z ministerstwa, z UE, środki własne i środki, które daje miasta. Czy jest jakaś różnica między MCK a teatrem - pytała o sposoby i wysokość finansowania teatru - Czy ambitne pomysły artystyczne nie były do tej pory realizowane? Albo do tej pory nie były na tyle ambitne? - mówiła radna Dorota Tobiszowska - jeżeli ma być teraz wysoka kultura, z którą ja się zgadzam i jestem zdecydowanie za, to czy nie będą wyeliminowane jednostki, osoby, szkoły i inne grupy, które by chciały skorzystać, a z teatru być może nie skorzystają.

Już teraz miasto planuje w przyszłym roku przeznaczyć na Śląski Teatr Impresyjny 300 tysięcy złotych więcej. MCK jest, albo raczej był, placówką w pełni podlegającą miastu, nie inaczej będzie w przypadku teatru - technicznie zatem zmieni się nazwa i zwiększy się finansowanie, natomiast odpowiedzialność za funkcjonowanie nadal ciąży na władzach Rudy Śląskiej, które - jeżeli planowane źródła finansowania okażą się nie tak szczodre - będą musiały wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni, albo zawiesić lub okroić działalność placówki.

O tym aspekcie przekształcenia MCK w teatr mówił również radny Marek Wesoły:

Właścicielem tego teatru będzie w pełni, w 100 procentach, miasto Ruda Śląska. Dzisiaj mówimy o 300 tysiącach więcej na tą instytucję - pytanie jest takie, czy nie stanie się tak, że po pół roku będzie wniosek o dotację, bo się okażę, że np. koszty wzrosły, bo się okażę, że jednak tą sztukę trzeba dokończyć, przygotować, bo zabrakło, bo coś się wali. Przy tworzeniu takiego teatru musimy od razu pomyśleć, czy mamy zapas budżetowy, gdyby się coś powinęło, żebyśmy byli w stanie dalej finansować - mówił wiceprzewodniczący RM Marek Wesoły.

Radny odniósł się również do sprawy stanu budynku MCK, który wymaga remontu, więc zadał pytanie, czy nie lepiej byłoby najpierw doprowadzić obiekt do odpowiednich standardów.

Czy dofinansowywanie teatru nie uszczupli możliwości finansowania innych instytucji kulturalnych?

Trzeba też pamiętać o tym, że przeznaczenie większych środków na jedną instytucję kultury może uszczuplić środki, jakie mogłyby być przeznaczone na finansowanie innych aktywności kulturalnych w mieście, o czym wspomniała radna Wioletta Tkocz, wskazując, że wiele małych, niedrogich projektów jest odrzucanych przez miasto, a wyprodukowanie jednego spektaklu ma w 2020 roku kosztować 50 tysięcy złotych. Czy ta kwota jest uzasadniona? Jakiej wartości to będzie spektakl? Czy przyciągnie widzów na widownię? Skoro aktorzy, którzy w nim wystąpią mają otrzymać gażę w wysokości 4 tysięcy złotych, to raczej nie będą to rozpoznawalne nazwiska. Czy taki spektakl zarobi na siebie?

Nie mam wątpliwości co do nazwy - jeżeli miałoby to przynieść splendor instytucji, jeżeli za tym miałyby iść dodatkowe środki, ale ja uważam, że żadnych dodatkowych pieniędzy na teatr przeznaczać nie możemy - mówiła radna Wioletta Tkocz.

Śląski Teatr Impresaryjny powstanie, ale nadal pod patronatem Henryka Bisty

Radni zwrócili również uwagę, że MCK jako instytucja kulturalna ma patronat pochodzącego z Rudy Śląskiej aktora Henryka Bisty, więc dobrze byłoby, aby również teatr nosił jego imię. Do tej prośby przychyliły się władze miasta - Anna Krzysteczko wniosła autopoprawkę, wedle której pełna nazwa nowej placówki to Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty.

Komentarze (27)    dodaj »

  • SEBAzKafałzu

    Może będziecie mnie tu wyzywać od najgorszych, ale mając na uwadze jak miernie i mizernie jest w rudzkich instytucjach, jak mierny poziom prezentują ich pracownicy (słabe zarobki powodują, że doświadczeni i dobrzy uciekają) zwyczajnie nie tędy droga. Zamiast dbać o to co mamy, co chwila dokłada się do budżetu nowości, kosztem czego zaniedbuje miasto to co było, przykładem jest parę parków, czy baseny inne niż te na Frynie. Żeby park był fajny nie dba się o niego ale buduje z kasy UE w innym miejscu. Ok te nowe fajne potrzebne, ale dlaczego kosztem tamtych?

  • Erich

    Wy lepi kupcie kosiarki do trowy i koście bo całe miasto je zarośnięte chaszczami i porządek robcie a niy teater

  • Mieszkaniec

    Zróbcie głosowanie nad tym projektem to zobaczycie jakie bedzoe poparcie tego pomysłu, już sama ta ankieta powinna naszym władzą miejskim dać do myślenia ale widocznie upały przyszły i co niektórzy gorzej się poczuli.

  • Ziga

    Masz rację nie sprowadzajmy obcych zróbmy referendum .Makula ,Wesoły a Janek Wyżgoł przedsiębiorcy Jakubiec i Kuś do bo nie będziemy u Was kupować do roboty.Bista jest śląski nie od napływowych.

  • n4u

    Tylko kasę by chcieli, mck se był to niech będzie dalej - kto chodził to chodził kto nie to nie. Na co komu teatr ... Albo najlepiej niech to w ogóle zlikwidują, powinni walczyć z smogiem, sadzić dzrzewka a nie ukulturalniać ludzi na siłę.

  • Poinformowany

    Rudzianie doskonale wiadomo że u nas wystarczy biedronka i brico marche, lecz teatr ten będzie dla Was tylko dla zaspokojenia aktorskich ambicji córki Pani Katarzyny

  • Ziga

    W śląskim środowisku aktorzy którzy nienawidzą Ślązaków.Przegonić tych doradców.

  • Ziga

    W śląskim środowisku będą występować aktorzy którzy nienawidzą Śląska.Przegonić tych doradców.

  • xy

    świetny pomysł. brawo

  • Rudzianin

    Pokręciło do reszty pierdzistołków z Urzędu.Hity pomysł.

  • Kora

    "Teatr" to my mamy w mieście od paru jak nie od ...nastu lat, tylko aktorzy którzy się w nim występują nie zawsze odgrywają poprawnie swoje role.

  • Obserwator

    Ciekawe dla jakich znajomych z PO szykują stanowiska. Pani Prezydent ma złych doradców. I co może będzie promować LGBT? Mówię na to Nie zgadzam się jako rudzianin u wykształcony człowiek.

  • Giz

    @ObserwatorA jakie jest Twoje wykształcenie? Ludzie nie kompromitujcie Siebie i tego miasta!! Człowiek negujący powstanie teatru jest bezdusznym idiotą. Niestety taka jest prawda.

  • aloes69

    Wykształcenie, nie to na papierze ale to umysłowe, to otwartość, empatia, wiedza, tolerancja - nie mylić z akceptacją wszystkiego . Brak wykształcenia to zaściankowość, ograniczenie umysłowe, trzymanie się prostych skojarzeń i podatność na wpływy - najczęściej na tytuły prasowe. A kompleksy najczęściej uwidaczniają się poprzez akcentowanie swoje wykształcenia. Ludzie wykształceni nie maja potrzeby tym epatować. Tak pod rozwagę ;)

  • Qq

    Święta prawda.

  • Twój stary

    W kierej hilfce żeś sie tak kształcił?

  • Andrzej

    Mamy swoją Kulturę i nie potrzebujemy " kultury" reprezentującej przez tych tzw. Sceny Mistrzów i tych pseudo artystów.

  • Jo

    Teraz jest w MCK-u Orkiestra Dęta KWK Pokój i nie ma pieniędzy na finansowanie żeby jak kiedyś uczyć dzieci których nie stac na szkołe muzyczną i promować miasto

  • Sprawiedliwy

    W Rudzie Śląskiej jest kilka orkiestr dętych, kilka chórów, kilka zespołów młodzieżowych i dziecięcych, no i ponad setka innych stowarzyszeń i fundacji, które chcą być finansowane przez miasto. Każdy członek tych 150 organizacji ma jedyne i genialne pomysły jak naprawić rudzkie społeczeństwo, ma genialne pomysły i tylko jeden malutki problem - nie ma na realizację tych pomysłów pieniędzy... A miasto to normalnie ma własną mennicę i powinno te genialne plany realizować ! SUPER :-) Jak prywatny przedsiębiorca chce coś zrobić, to robi to na własny koszt, a nie wyciąga wiecznie łap po kasę innych, jak mu się udaje - osiąga sukces, jeśli mu się nie udaje - zamyka firmę. To samo powinno obowiązywać stowarzyszenia; nie radzisz sobie, a jedynym źródłem finansowania jest miasto - likwidujesz nierentowne stowarzyszenie i kropka.

  • Serio?

    Zdaje się, że totalnie nie rozumie Pan 3 sektora, czyli po co są Stowarzyszenia. Podobnie jest z rozumieniem przez Pana kultury. Zestawianie prywatnego biznesu z działalnością gospodarczą jest po prostu błędne logicznie. Kultura ma ogromny związek z gospodarką, ale niekoniecznie odpowiednim miernikiem jest rentowność...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również