RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Metropolia przejmie udziały gmin w spółce Tramwaje Śląskie? To już przesądzone

  • Dodano: 2022-01-17 09:15, aktualizacja: 2022-01-19 09:58

Od miesięcy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii toczą się rozmowy dotyczące przejęcia udziałów w Tramwajach Śląskich. Większość miast GZM zapowiedziała, że je przekaże. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo.

Negocjacje w sprawie przejęcia udziałów w TŚ trwają

Przypomnijmy, że w 2008 roku Skarb Państwa, za pośrednictwem KZK GOP, przekazał miastom akcje spółki Tramwaje Śląskie, a te w różny sposób angażowały się finansowo w działania Spółki. Katowice przeznaczyły na rozwój spółki o 568% więcej środków niż wszystkie inne gminy. Mają więc dodatkowo „własne akcje”, o wartości 46,6 mln zł. Teraz akcje przejęłaby metropolia. Niedawno mowa była o tym, że stolica województwa domaga się zapewnienia tzw. „złotej akcji”.

Katowice bowiem posiadają najwięcej udziałów w spółce (47,05 proc.). Różnica jest znaczna bowiem inne miasta posiadają zdecydowanie mniej udziałów: Sosnowiec (11,55 proc.), Bytom (9,54 proc.), Chorzów (8,45 proc.), Zabrze (8,32 proc.), Dąbrowa Górnicza (3,8 proc.), Świętochłowice (3,49 proc.), Ruda Śląska 3,3 proc.), Gliwice (2,92 proc.), Mysłowice (0,63 proc.), Czeladź (0,57 proc.) oraz Siemianowice Śląskie (0,4 proc.).

Teraz udziałowcem ma stać się Metropolia. Kiedy to nastąpi? Termin nie został uzgodniony. Wiadomo jednak, że samorządowcy z 9 gmin złożyli GZM ofertę kupna ich akcji w Tramwajach Śląskich. Na ten krok miały nie zgodzić się władze Katowic, Zabrza i Siemianowic Śląskich.

Podczas ostatniego wywiadu w Radiu Piekary wiceprezydent Krzysztof Mejer potwierdził, że kwestia przejęcia akcji w spółce wciąż jest negocjowana.

- Mieliśmy spotkanie w tej sprawie i wydaje mi się, że posunęliśmy się o krok do przodu – mówił Krzysztof Mejer. – Katowice mają swoje stanowisko w tej sprawie. Ich głównym interesem jest to, żeby powstała nowa linia tramwajowa łącząca centrum z południowymi dzielnicami, i rozumiem to – dodał.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej potwierdził też, że doszło do rozmów mających na celu finalizację przejęcia udziałów gmin w spółce Tramwaje Śląskie.

- Uzgodniliśmy, że przekazujemy nasze udziały mniejszościowe Metropolii. Metropolia stanie się współwłaścicielem Tramwajów Śląskich i równolegle będzie negocjować z Katowicami zakres zmian statutowych w spółce – dodał Krzysztof Mejer.

To długotrwały proces. Jak podkreśla wiceprezydent Rudy Śląskiej, trzeba dokładnie wycenić udziały, dochować wymogów, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansowej czy działania na niekorzyść gmin. Podkreślił też, że Katowicom nie została jeszcze przedstawiona oferta pierwokupu.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • boluś

    A KORYTA W RADZIE NADZORCZEJ ? Te w GZM zrekompensójom tyn Ubytek?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.