Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto kupi wielki piec - powstanie tam taras widokowy

 • Dodano: 2016-02-09 14:00, aktualizacja: 2016-02-16 14:56
Ruda Śląska chce kupić zabytkowy wielki piec wraz z terenem wokół niego należącym niegdyś do Huty Pokój. Co powstanie w tym miejscu? Ma to być atrakcja turystyczna miasta.
 
O planach magistratu mówi rzecznik prasowy urzędu, Adam Nowak:
 
Barbara Pilocik: Na jakim etapie są rozmowy z właścicielem?
 
Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska: Rozmowy trwają. Jesteśmy dobrej myśli, gdyż obecny właściciel wielkiego pieca jest do nas przychylnie nastawiony. Mamy nadzieję na szybkie porozumienie. Niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie podziału działek i dopiero po podziale będzie możliwe sfinalizowanie transakcji. 
 
Ile kosztować będzie miasto ta transakcja?
 
Na chwilę obecną jesteśmy zgodni co do przekazania nam wielkiego pieca za przysłowiową złotówkę, natomiast swoją cenę będzie miał teren wokół obiektu. 
 
Przyp. red. - Według nieoficjalnych informacji cena terenu waha się w okolicach 250-300 tysięcy złotych. 
 
Jakie pomysły ma miasto Ruda Śląska na wykorzystanie obiektu? Jakie propozycje są rozważane?
 
Chcemy, aby obiekt ten stał się atrakcją turystyczną. Nie ma drugiej takiej budowli na Śląsku. Planujemy udostępnić zwiedzającym taras widokowy. Chcemy też by tam powstała restauracja, a wokół parking. 
 
Kiedy możemy spodziewać się efektu w postaci kupna, a kiedy wielki piec stanie się już atrakcją dla samych mieszkańców?
 
Chcemy część tych prac wykonać z udziałem pieniędzy unijnych, więc wiele będzie zależało nie tylko od nas, ale jesteśmy dobrej myśli i wokół pomysłu skupia się coraz więcej entuzjastów i pasjonatów. Kiedy obiekt będzie już nasz, na pewno nie będziemy zwlekać z jego przystosowaniem dla potrzeb zwiedzających. 
 
Dziękuję za odpowiedź.
 
Dziękuję.
 
Wielki piec został uruchomiony przez Hutę Pokój w 1968 roku. Ostatecznie wygaszony został w 2005 roku, choć swoje prężne działanie zakończył w roku 1997.  Jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • yahu pawul

  Ile naszej kasy poleci w błoto - ile ten badziewiarski i pochorowany pomysł będzie kosztował ??Czyżby nie było w mieście ważniejszych spraw, które sporo kosztują a leżą odłogiem od lat ??!

 • Ciekawy

  Minął rok i na jakim etapie jest ta inwestycja?

 • tesia

  komunikacja darmowa bardziej by sie przydała

 • adam wilczek

  Do wszystkich co stawiają minusy jest wolność słowa i łapy precz.

 • Były pr. huty

  Pomysł dobry, tylko trąci myszką. Jeszcze trochę i sam by się rozleciał. Jak to jeszcze hulało, robiłem na nim remonty urządzeń. Widok z samej góry dech zapiera, przy dobrej pogodzie beskid jak na dłoni.

 • Mixertv

  Lepiej niech miasto zajmie się obejściem wokół zabytkowej wierzy ciśnień. W XXI wieku w centrum miasta ludzie tarzają się w błocie.

 • Rudzianka

  Bardzo dobry pomysł. Proponuję wziąść przykład z czeskiego Śląska (jako Śląsk byliśmy kiedyś całością - to też nasi) i popatrzeć co zrobili w Ostravie - Dolny Obszar Vitkowice !!! Wielkie piece przekształcono w fantastyvzna atrakcję turystyczno -edukacyjna z centrum interaktywnym, jest co robić cały dzie, albo i dłużej. Kto nie wie i nie był proponuję, albo wycieczkę, albo google, zamiast głupiego gadania. Władzą natomiast sugeruje, albo podobny pomysł, albo wejście we współprace - współpraca "nie boli" w dobie obecnych zmian na świecie, a zyskać można wiele. Mieszkańcom proponuję zaś, aby w końcu byli dumni z tego co mają. Wykorzystujmy to jako atut,a nie chowajmy głowy pod wpływem byle jakich, nie przemyślanych komentarzy.

 • izi

  Dziewczyno co Ty będziesz tłumaczyć, takim ludziom jak ten tutaj np. smieszny Alex, chłop nigdy poza Rudę nie wyjechał, nie wie co turystyka industrialna, nie wie co to zabytek, nie wie co dziedzictwo kulturowe, a Ty mu mówisz o centrum interaktywnym? Tacy ludzie to tylko o złodziejach,przekrętach,lichwiarzach i przekrętach. Ale cóż ciemnoty w narodzie nie przeskoczysz. Po za tym masz 100% racji. Najważniejsze że miasto kupi ten piec i uchroni przed degradacją, bo to była by ogromna strata dla Rudy Śląskiej i całego regionu. Pozdrawiam.

 • Axel

  W mieście marketów z pseudo jedzeniem i lichwiarskiej przedsiębiorczości, tworzenie tarasu widokowego za miejską kasę to jakiś absurd. Kto tam będzie wchodził ? Emeryt górniczy, urzędnik czy może socjalnie usposobieni mieszkańcy kafhasu ? Drenowanie miejskiej kasy na użytek prywatnych przedsiębiorców - to może pachnieć przekrętem na kilometr, tym bardziej że to nie pierwszy przypadek.

 • Kaufhaus

  Zamieszkaj najpierw na kaufhausie i później wypowiadaj się na temat usposobienia mieszkańców tego miejsca. Większość myśli że tu same menele, ćpuny i alkoholiki mieszkają. No i oczywiście wszystkim tu opieka wszystko daje, bo przecież sami nie zarobią! Normalnych ludzi wrzuca się do jednego wora razem z tymi wymienionymi powyżej. Chore!!! Ciekawe czy u Ciebie wszyscy tacy wspaniali mieszkają!

 • olo

  Człowieku bredzisz, zastanów się co ty mówisz.

 • rudziank

  Wchodził tam będzie człowiek o szerokich horyzontach myślowych, kulturalny i taki który nie blokuje własnego rozwoju poprze negowanie wszystkiego co go otacza:, z których to osób niewątpliwie region również się składa. Nie zapomnijmy jednak, ze obiekt turystyczny nie zamyka się tylko na przyciągani osób z region. O turystach z poza regionu i zagranicy wstydzimy się myśleć, czy "duchowo" jesteśmy jeszcze na to nie gotowi? Generalnie frustracje można łagodzić w o wiele ciekawszy sposób.

 • Arek

  ci o węższych horyzontach też będą wchodzić - żeby pomalować, pozamiatać, itp.

 • Axel

  Fajnie by było gdyby taki obiekt powstał ale dlaczego miasto musi za niego płacić ? Podobna sytuacja jak z Florianką.

 • osa

  Nie musi, przecież nie ma żadnego problemu, żebyś to Ty za ten obiekt zapłacił i przekazał miastu.

 • Karolina

  Nieprawdą jest również to, że jest to własność Huty Pokój. Wielki Piec należy do firmy Stalmag. Takie info dla piszących artykuł :-)

 • Cezary Mxixłxoxś

  Nie prawdą jest, że piec jest ostatnim na terenie województwa, bo w województwie śląskim istnieją 4 wielkie piece, a 2 są czynne. W kraju mamy 8 wielkich pieców fizycznie istniejących i 3 czynne.

 • Wzz

  W artykule jest mowa iż jest to ostatni wielki piec na Śląsku, a nie województwie Śląskim.Pozostałe piece z woj. Śląskiego, znajdują się w istocie w Zagłębiu Dąbrowskim, a nie na Śląsku.

 • Cezary Mxixłxoxś

  Zaiste pisze: "Jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju."

 • Cezary Mxixłxoxś

  Zaiste pisze: "Jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju."

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.