Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto przejmie zabytkową willę

 • Dodano: 2015-09-18 07:45, aktualizacja: 2016-12-27 10:33

Miasto Ruda Śląska kupi zabytkową willę "Florianka", wystawioną na sprzedaż przez Hutę Pokój. Rada Miasta na wniosek prezydent Grażyny Dziedzic podjęła wczoraj uchwałę intencyjną w tej sprawie i zabezpieczyła w budżecie środki na ten cel. Prezydent miasta chce przejąć od Huty Pokój również sąsiedni zabytkowy budynek.

Musimy chronić tak wartościowe zabytki. Cieszę się ze zgody radnych na kupno „Florianki” i mam nadzieję, że uda się zdobyć ich przychylność również dla przejęcia sąsiedniego budynku, który trzeba jak najszybciej uratować przed postępującą degradacją – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Willa "Florianka" wpisana jest do rejestru zabytków.

Wybudowana w 1905 roku pełniła niegdyś funkcję mieszkania dyrektora huty. Budynek w stylu secesji zwraca uwagą elewacją wykonaną z użyciem cegły glazurowanej w kolorze ciemnobrązowym, białym, niebieskim i żółtym – mówi dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Władze miasta chcą, by we "Floriance" była nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zaadaptowanie budynku na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej pozwoliłoby obiektowi nie tylko zachować jego szczególny charakter, ale również byłoby szansą na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej. Oprócz funkcji podstawowych realizowalibyśmy również działania animacyjne, a nowością byłby ogród biblioteczny, pełniący funkcję plenerowej biblioteki – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. – Trzeba też pamiętać, że nasza obecna siedziba dotknięta jest skutkami szkód górniczych, przez co nie można m.in. wymieć tam okien czy instalacji ogrzewania – dodaje.

Na sąsiedniej działce również znajduje się budynek z początków XX wieku, objęty strefą ochrony konserwatorskiej.

Mieszkańcy przez lata wielokrotnie prosili, abyśmy zapobiegli postępującej degradacji tego budynku. W sytuacji, gdy nie jest on własnością miasta, nasze możliwości działania są jednak bardzo ograniczone – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Jeżeli uda się nam przekonać radnych do jego zakupu, to chcielibyśmy urządzić w nim pałac ślubów i zapewnić godną oprawę zawieranym tam związkom małżeńskim - dodaje.

Po przejęciu obu budynków przez miasto i ich adaptacji na potrzeby samorządu przy ul. Niedurnego powstałby ciąg usług publicznych, złożony z sąsiadujących ze sobą: Miejskiego Centrum Kultury, biblioteki i pałacu ślubów. W pobliżu zlokalizowane są również budynki Urzędu Miasta.

Doprowadzilibyśmy dzięki temu do powiększenia terenów przeznaczonych pod usługi administracyjnej obsługi mieszkańców – mówi Michał Pierończyk, zastępca prezydenta miasta ds. gospodarki nieruchomościami. – Po zaadaptowaniu budynków wzmocni się funkcja administracyjna Nowego Bytomia, czyli centralnej dzielnicy miasta, co jest spójne ze Strategią Rozwoju Miasta do roku 2030 oraz Lokalnym Programem Rewitalizacji  – podkreśla.

Zgodnie z tymi dokumentami, dzielnice Nowy Bytom i Wirek mają być bipolarnym centrum miasta, pierwsza z funkcją administracyjną, druga – handlowo – usługową.

Sprzedaż willi "Florianka" na rzecz miasta została już uzgodniona z Hutą Pokój S.A. Dzisiejsza uchwała Rady Miasta to pierwszy krok na drodze do realizacji transakcji. Kolejne to uzyskanie opinii Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta ze względu na kwotę przekraczającą 1 mln zł, a następnie wydanie przez prezydenta odpowiedniego zarządzenia – tłumaczy Iwona Frankowicz - Frank, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.

Podczas dzisiejszej sesji radni zabezpieczyli w budżecie miasta 2,5 mln zł na nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Niedurnego 73 wraz z własnością willi „Florianka”. W przypadku nieruchomości przy ul. Niedurnego 75 Huta Pokój dysponuje 78% udziałów. Na ich nabycie potrzebne byłoby 500 tys. zł, władze miasta starałyby się jednak również o przejęcie pozostałej części od właściciela prywatnego. W drugim budynku ma znaleźć siedzibę Urząd Stanu Cywilnego wraz z reprezentacyjną salą ślubów. Władze miasta nie wykluczają dyskusji na temat innego przeznaczenia „Florianki” oraz sąsiedniego budynku.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • ela

  biblioteka jak najbardziej pasuje .Ludzie prZEstańcie juz mieszać .Czy wy nie macie żadnego wyczucia ani smaku .

 • mieszkaniec

  Pałac ślubów ? to chyba jakaś kpina. Najpierw wmawia się iż miasto ma takie zadłużenie a teraz wychodzi na to że to jakaś ściema skoro nas stać na kolejny Urzędowy obiekt. Czy w obecnym Urzędzie Stanu Cywilnego brakuje miejsca czy też z innych działów brakuje że śluby mają być gdzie indziej.

 • Karmaniolka

  Tyle chybionych podpowiedzi... Byliście tam kiedykolwiek? Przerobienie Florianki na żłobek graniczyłoby z cudem, nikt w zabytkowym budynku nie będzie montował windy ani rozwalał ścian! Według mnie zabytkowa willa na bibliotekę też się nie nadaje, gdyż jest po prostu za mała. Pałac ślubów to już o wiele lepszy pomysł, zwłaszcza że za budynkiem jest kilkanaście miejsc do parkowania samochodów (a z tym ciężko w obecnej lokalizacji) oraz mały ogródek, do którego prowadzą też schody z piętra.

 • aloes69

  Żłobek w zabytkowej willi? No ktoś tu głosi czysty populizm i do tego niekonsekwentnie. Bo nie da się pogodzić funkcji reprezentacyjnej z żłobkiem prawda? Zresztą żłobek wymaga nowoczesnych funkcjonalnych pomieszczeń spełniających wymogi sanitarne, a nie sal z sufitami powyżej 3 metrów i "z brakiem izolacji poziomej i pionowej"- to cytat z fana żłobka. Pomiedzy poczuciem humoru , a śmiesznością czasami przebiega bardzo cieńka granica......

 • Wacuś

  żłobek dla dzieci miejskich dygnitarzy - i już będzie reprezentacyjnie, o!

 • ~RUDZIANKA

  ZŁOBEK ! A DRUGI MIESZKANIA- JAK KIEDYŚ !

 • Magdalena M

  Jestem za żłobkiem bo brakuje ich ...

 • rudzianka

  jestem za żlobkiem w tym miejscu bo tego typu obiektu tu brakuje a biblioteka... jest w MCK i wystarczy - szkoda publicznych pieniędzy na taka fanaberię. Ksiązki powinny byc bliżej osiedli mieszkaniowych, w szkołach a nie w miejscu które po 17 jest puste

 • @@

  Willa Florianka nadaje sie idealnie na pałac ślubów po co czekac na remon sąsiadującej willi, piękne śluby mogłyby byc organizowane w ogrodzie :) moze zmiesci sie biblioteka i sala na śluby :)

 • gego

  Znowu topicie publiczna kase na biblioteki. Je powinno sie likwidować, a nie tracic na nie cieżko zarobione przez podatników pieniądze. Jest polowa drugiej dekady XXI wieku a u nas sredniowiecze.

 • Ruda

  Akurat średniowiecze kojarzymy głównie z zacofaniem i ciemnogrodem i nie ma to nic wspólnego z zamykaniem bibliotek. Wręcz przeciwnie. I na szczęście dla większości społeczeństwa, przekształcają się w lokalne ośrodki kultury, organizują liczne imprezy, spotkania, wystawy itd...I to wszystko ma za zadanie zaciekawić, przyciągnąć, zainteresować ludzi światem,informacją. Książki, filmy, czasopisma, koncerty na płytach, książka mówiona... to jest średniowiecze??? Zamknąć?? A co w zamian? Kolejna knajpa z piwem czy sklep "Wszystko po 2 zł"?

 • QQ

  Ksiazki nadal maja sie dobrze i jest na szczescie jeszcze czesc osob ktore je czyta a nie tylko tweety i lajki na FB. To ze wiekszosc spoleczenstwa to wtorni analfabeci nei znaczy ze miasto nei powinno z tym walczyc probujac promowac kulture. W takim ogrodzie przy bibliotece mozna by robic mnostwo ciekawych imprez, odczytow, pokazow, wystepow itp itd. 100 razy bardziej wole gdy moje dziecko czyta ksiazke niz gapi sie w smartfon czy komputer.

 • gego

  Tez wole czytac niz patrzec w ekran i polecam to wszystkim. Niestety nie jest argument za utrzymaniem bibliotek. Należy je likwidować to juz nie te czasy.

 • 123

  poza tym biblioteki dzisiaj upadają, jak ide do naszej w Domu Kultury to zawsze świeci tam pustkami.

 • pracownik wrześniowy

  No i wydało się. Przychodzisz tam po 18:00 posprzątać. :)

  • pracownik wrześniowy
   2015-09-18 16:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • 123

  widać że ty tam wcale nie chodzisz skoro nie wiesz :)

 • 123

  oj zróbcie przedszkole jak kiedyś :) to było coś!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.