Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto przejmuje kopalniane grunty

 • Dodano: 2017-12-06 16:45

Ruda Śląska przejmie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń /SRK/ ponad 60 nieruchomości o łącznej powierzchni 3,3 ha. Są to głównie drogi i pasy drogowe.

Zabiegaliśmy o to kilka lat. Dzięki porozumieniu będziemy mogli wyremontować m.in. drogę dojazdową na Burloch Arenę. Chcemy kontynuować współpracę i myślimy o kolejnych nieruchomościach, także tych na cele inwestycyjne – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Zielone światło do przyjęcia przez miasto nieruchomości daje akceptacja Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Dzięki podpisanemu porozumieniu miasto przejmie łącznie 64 nieruchomości. W pierwszej kolejności będzie to 50 nieruchomości. W kolejnym etapie pozostałych 14. Głównie są to pasy drogowe i drogi.

Ich przejęcie pozwoli na uporządkowanie stanu prawnego, będziemy mogli wykonać też ich remonty. Bez wątpienia kluczowym będzie naprawa drogi dojazdowej do Burloch Areny, która znajduje się w opłakanym stanie. Już dawno chcieliśmy ją wyremontować, lecz zgodnie z prawem nie mogliśmy inwestować na nie swoim terenie. Niestety wielu mieszkańców nie wiedziało, bądź nie rozumiało tej sytuacji, stąd nie brakowało głosów zdziwienia i oburzenia, że w XXI w. nie można wykonać dojazdu do nowoczesnego obiektu sportowego – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jednym z gruntów, który przejmie miasto będzie nieruchomość, na której znajduje się budynek żłobka miejskiego. Do tej pory miasto użytkowało go na podstawie umowy użyczenia z 1992 r. Pozwoliło to na przestrzeni lat dokonywać remontów oraz modernizacji budynku. Łączne nakłady poniesione w tym czasie szacuje się na ponad 1 mln zł. Co ważne, wszystkie nieruchomości, które przejmie miasto, mogą być wykorzystane tylko i wyłącznie na cele związane z wykonywaniem zadań własnych gminy zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.

Władze Rudy Śląskiej myślą również o kolejnych nieruchomościach, które miasto mogłoby przejąć.

Chcemy w Rudzie Śląskiej przywracać do życia tereny pogórnicze i ściągać tu inwestorów. Cały czas liczymy, że uda się to zrealizować. Wierzymy też, że aktualne porozumienie to właśnie pierwszy krok w tym kierunku. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować za tę zgodę wiceministrowi górnictwa Grzegorzowi Tobiszowskiemu oraz prezesowi SRK, Tomaszowi Cudnemu – podkreśla Krzysztof Mejer.

Rozmowy na temat przejmowania gruntów władze miasta rozpoczęły jeszcze z władzami Kompanii Węglowej, która posiadała prawa do ich użytkowania wieczystego. Przypomnijmy, że po przekazaniu w 2016 roku kopalń do Polskiej Grupy Górniczej spółka z końcem czerwca tego roku została podzielona między Spółkę Restrukturyzacji Kopalń oraz dwie nowe spółki.

Aktualnie w mieście znajduje się 688 nieruchomości o łącznej powierzchni 238 ha, których właścicielem jest Skarb Państwa, a użytkownikiem wieczystym jest Kompania Węglowa. Ponadto 50 działek o powierzchni 45,7 ha znajduje się w użytkowaniu wieczystym Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • KWK Pokój

  Jak zamkną kopalnie każdy normalny człowiek pracujący na kopalni znajdzie inną pracę. Jak widzę te szkody górnicze w Rudzie to wolę żeby te kopalnie były zamknięte.

 • Rudzianin

  A z czego się cieszcie. Kopalnia Pokój przestanie fedrowac ale za to w mieście bedą tereny zielone. Tylko z czego lidzie bedą zyć. Z biedronki i z Lidla

 • Mieszkaniec Goduli

  A co z drogą która biegnie między garażami a budynkiem przy ul.Solskiego 4 .Szarpaki diagnostyczne to pikuś w porównaniu z tymi koleinami.Czy lato ,czy zima badanie mamy na bieżąco i za darmo,aż się wierzyć nie chce.Ale w sumie ceny opłat za garaże wzrosły to przyszła Pani i liście pograbiła ,dobre i to.

 • Emeryt

  Super tereny po kopalni Pokój sam środek miasta tylko inwestować w nasze miasto

 • Marek

  No ale marketu budowlanego to w Rudzie nie ma,tylko co 100 metrów spożywcze.

 • Kolega

  Bo lokalni właściciele sklepów myślą że padną jak taki sklep otworzą. Za 18 msc będzie Castorama na Zaborzu.

 • Miki 72

  mac jaką to jednostka bo na pewno nie miesiąc

 • eRwin

  Tak najważniejsze zeby były place pod nowe biedronki, po co mieszkania jak ruda śląska sie wyludnia

 • Kafhaus

  A co to jest ta [...]arena

 • Radek

  Są szanse na jakies dzialki budowlane pod mieszkalne domy jedno lub wielorodzinne ?

 • Rudy

  Od Huty Pokój tyż kupili pomieszczenia Floriańska dom naprzeciw poczty było brama 2 i co nic się nie robi ą plany ho ho.....

 • ryl

  Hura, będą nowe markety.

 • nieryl

  typowy ryl

 • Ryl

  Widać że nie znasz pojęcia "sarkazm"

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.