Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy zdecydowali

 • Dodano: 2016-09-29 14:45, aktualizacja: 2016-09-29 15:59

Miasteczko ruchu drogowego, boiska sportowe, kreatywne place zabaw, siłownia plenerowa oraz rozbudowa istniejących miejsc rekreacji – to główne inwestycje, które mieszkańcy Rudy Śląskiej wybrali do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 r. W głosowaniu na obywatelskie projekty uczestniczyło ponad 6 400 rudzian. Miasto na realizację wyłonionych w głosowaniu 12 zadań przeznaczy 2 mln 815 tys. zł.

To kolejna edycja budżetu obywatelskiego i kolejny raz poprawiona frekwencja wśród glosujących. Widać doskonale, że taka formuła uczestnictwa mieszkańców w kształtowaniu najbliższego otoczenia się sprawdza - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Chcemy nadal rozwijać ideę budżetu obywatelskiego, dlatego już teraz, z myślą o kolejnej edycji tego budżetu, prosimy mieszkańców, by zgłaszali swoje propozycje zmian dotyczących rudzkiego budżetu obywatelskiego. Można w tej sprawie napisać e-mail na moją skrzynkę prezydent@ruda-sl.pl – dodaje.

W tegorocznym głosowaniu najwięcej, bo ponad 2 800 głosów, otrzymał projekt utworzenia miasteczka ruchu drogowego. Ma ono powstać w Wirku przy ul. Kolberga, za modelarskim torem wyścigowym. W ramach inwestycji ma powstać kompleksowe miasteczko ruchu drogowego, gdzie dzieci będą mogły w praktyce uczyć się bezpiecznego korzystania z dróg. Składać się ono będziez jezdni, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, różnego typu skrzyżowań, sygnalizacji świetlnych i znaków. Całość miasteczka ma zostać ogrodzona i oświetlona, zainstalowany ma zostać również monitoring. Drugim z zadań, które otrzymały najwięcej głosów /ponad 2 100/, była modernizacja boisk sportowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kochłowicach.

Obydwa zadania mają charakter ogólnomiejski. Na ich realizację w budżecie obywatelskim zarezerwowana została kwota 1 mln zł. Wartość każdego z tych projektów znacznie przekraczała 500 tys. zł i zgodnie z regulaminem do realizacji mógł trafić ten projekt, który uzyskał najwięcej głosów. W tym przypadku było to miasteczko ruchu drogowego. Jednak niewykorzystane środki na zadania ogólnomiejskie i lokalne, w łącznej kwocie ponad 900 tys. zł, pozwolą na zrealizowanie kolejnych zadań, które w trakcie glosowania otrzymały najwięcej głosów, a nie zakwalifikowały się do grupy zwycięskich projektów.

Dzięki temu zrealizowane zostanie drugie z zadań o charakterze ogólnomiejskim oraz dwa zadania lokalne: budowa boiska do siatkówki wraz ze sceną artystyczną przy istniejącej już strefie rekreacji w starej Bykownie oraz budowa siłowni zewnętrznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych nr 6 – informuje Grażyna Janduła – Jonda, sekretarz miasta.

Jeśli chodzi o pozostałe zadania lokalne, na które łącznie zostanie przeznaczonych 1 mln 815 tys. zł, to zgodnie z wolą mieszkańców zrealizowanych zostanie łącznie 10 zadań: po dwa w Wirku i Bykowinie, po jednym w pozostałych dzielnicach, za wyjątkiem Bielszowic, Chebzia i Kochłowic, gdzie po weryfikacji pod głosowanie nie poddano żadnego projektu.

Można powiedzieć, że wybrane w głosowaniu projekty mają w większości przypadków wspólny mianownik, są to mianowicie inwestycje służące sportowi i rekreacji. Pozostałe zadania wybrane do realizacji dotyczą infrastruktury drogowej. Tu mieszkańcy wskazali na budowę ścieżki rowerowej, chodnika i parkingu – wylicza prezydent Grażyna Dziedzic.

Wśród zadań lokalnych, które w przyszłym roku powstaną w ramach budżetu obywatelskiego w dzielnicach, wymienić należy budowę kreatywnych stref gier przy Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 6 oraz placu zabaw dla starszych dzieci w formie statku w Bykowinie. Ponadto przy Szkole Podstawowej nr 41 powstanie wielofunkcyjne boisko do siatkówki, koszykówki i badmintona. Kolejne boisko, tym razem do siatkówki, powstanie na terenie dawnego basenu w Bykowinie, natomiast przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 wybudowana zostanie siłownia zewnętrzna.

Głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 r. trwało od 5 do 16 września. Wzięło w nim udział ponad 6,4 tys. osób, to blisko 300 więcej niż przed rokiem i więcej niż w poprzednich latach, kiedy to odpowiednio w 2014 r. głosowało ponad 3,6 tys. osób, a jeszcze rok wcześniej blisko 3,5 tys. rudzian. Jeśli chodzi o projekty, które otrzymały największą liczbę głosów, to wśród projektów ogólnomiejskich było to rudzkie miasteczko ruchu drogowego (2 814 głosów), natomiast wśród zadań lokalnych – Fun Park w strefie aktywności rodzinnej w Bykowinie (1 917 głosów).

Przypomnijmy, że w 2017 roku na realizację inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczonych zostanie 2 815 000 zł. Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to czwarta tego typu inicjatywa, która realizowana jest w Rudzie Śląskiej. Co roku pula środków do dyspozycji mieszkańców rośnie. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, w 2013 roku, była to kwota 2 mln zł.

Wykaz zadań wybranych do realizacji

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • Damian

  Dziękuję wszystkim, którzy oddali swój głos na Rudzkie Miasteczko Ruchu Drogowego. Mam nadzieję, że inwestycja będzie się podobać i spełni swój cel edukacyjny i rekreacyjny.

 • uczciwy

  A na Halembie znów nic !!!!Masakra pani prezydent chyba nie lubi naszej dzielnicy !!!przykre a na nią głosowałem :(

 • Ewa

  Jak to nic, wygrało Miejskie Przedszkole nr 25, tylko o tym nie napisali.

 • Easy

  No i fajnie

 • reidy

  przypadkowy pseudoprezes leber....

 • Ostry ostrokolowiec

  A kiedy wybudują WELODROM ?

 • hanys

  na razie na Wiyrku bydzie gów-nodrom bo niy wybrali wybiegu dlo psow i wszysko bydzie za[...]

 • pracownik wrześniowy

  Statystykę poproszę, ile spośród oddających głosy stanowią osoby poniżej 10 roku życia?

  • pracownik wrześniowy
   2016-09-29 16:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • olo

  Tylko osoby pełnoletnie zameldowane w Rudzie Śląskiej mogły głosować.

 • Karla

  Nie prawda dzieci w ramach lekcji popie... do biblioteki!!!

 • Mama

  Racja. Mój syn w ramach lekcji zmuszony był pójść do biblioteki i oddać głos na szkołę.

 • Ola Pola

  Ta władza Ci tego nie poda a portal nie zapyta. Statystyką łatwo oszukać ludzi.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.