Wiadomości z Rudy Śląskiej

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

 • Dodano: 2021-09-15 10:30

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł.

Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

Płaca minimalna w 2022 roku

We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3010 zł. To 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc.

Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. Oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.

– Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – tłumaczy minister Maląg.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Komentarze (9)    dodaj »

 • wesoły górnik

  głosowaliście na nich to płaćcie a nie skomleć mi tu , sami chcieliście tej władzy to macie.Mam 7400 emerytury wiec mnie stać a Ci co zarabiaja 2500 płaczcie .Wasza emerytura wyniesie 2800 a za chleb zapłacicie 25 zł. jedni biorą po 500 + na bachora ale nie pomyśleli ze kiedyś Ci ludzie nie dostaną emerytury bo w kasie zus bedzie pustka

 • janosik

  Na tym polega socjalizm. "Daje" się ludziom by utrzymać się przy władzy i korycie. Dodruk pieniądza nazywa się inflacją. Tym bardziej przerażający jest poziom intelektualny wyborców głosujących na tych "zbawicieli ludu".

 • #DziedzicRaus

  O to miasto będzie w panice, 90% etatów miejskich (te powiązane z miastem np MOSiR, szkoły, szpital itp.) leci na minimalnej krajowej. To jest smutna prawda o rządach Dziedzicowej! Jak biedni chcą więcej to kasy nie ma. Ale na trzech viceprezydentów kasa jest!

 • xxl

  Dlatego rządzący dali się pokaźne podwyżki. Za niedługo to nas ani na miskę ryżu nie będzie stać. Emerycie twoja 14 emerytura jest warta 2,87 na dzień, myślę że bardzo jesteś z tego zadowolony.

 • Viki

  210 zł więcej ale proszę policzyć prąd czynsz woda żywność itd to więcej wydamy niż dostaniemy

 • n4u

  Napiszcie też że inflacja to prawie 6%, wszystko podrożało i szykuje się wzrost stóp procentowych.Ile osób nie ma minimalnego i jest rok w rok bardziej w plecy ? Zamiast podnosić płace powinno się obniżyć podatki by ceny spadły ...

 • kwiatowe

  W zywnosci i rachunkach mieszkaniowych jest ok 10%. 5.5% wychodzi ze zmian w GUS. zeby lud sie nie pokapowal i glosowal jak trzeba.

 • Hrabia

  Jakie 6℅? Dużo, dużo więcej. Te złodzieje podają że 6 a realnie dwa razy tyle.

 • Jola

  Chory system. Każdy chce zarabić 5000, więc rząd tak zrobi, tylko ciekawe co za nie człowiek kupi jak chleb będzie za 100zł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również