Wiadomości z Rudy Śląskiej

Minister Tobiszowski odpowiada Grzegorzowi Schetynie w sprawie wycofania węgla z użycia

 • Dodano: 2019-04-29 14:30

"Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce" – mówił w Zabrzu wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski odpowiadając szefowi PO, Grzegorzowi Schetynie na jego wypowiedź, w której zapowiedział likwidację węgla jako źródła energii do domów i mieszkań w przeciągu najbliższych 10 lat.

- Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o likwidacji węgla jako paliwa do domów i mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat jest bardzo niebezpieczna – stwierdził wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska podkreśliła z kolei, że "Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce”.

- Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady – zapewniał Schetyna na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska powiedzieli na briefingu w Zabrzu, że są zdumieni wypowiedzią lidera PO.

– Po co Platforma popierała ustawę o jakości paliw, która to spowodowała, że nasze kopalnie przekwalifikowały zakłady przeróbcze na to, aby lepszy węgiel był w obrocie paliwowym na rynku – pytał Tobiszowski. – Wdrożyliśmy już program kotłów nowej generacji, zatwierdzony w Brukseli, który mówi, że węgiel na nowych technologiach, w nowoczesnych kotłach będzie spalany ekologicznie. Jak widać Platformie znowu przeszkadza węgiel kamienny w naszym obszarze w Polsce, a nie przeszkadza spalanie śmieci, które są głównym powodem zanieczyszczeń w okresach zimowych – dodał.

Wiceminister energii przypomniał dobre wyniki finansowe sektora węglowego w Polsce.

– Dzisiaj, kiedy pokazujemy, że umiemy zarządzać w sektorze wydobywczym, wdrażamy nowe technologie, wdrażamy innowacyjność, kiedy pokazujemy, że wykorzystujemy metan w produkcji, wykorzystujemy przemysłowo gaz z koksowni, wdrażamy technologię wykorzystania hałd pod fotowoltaikę, to nagle się okazuje, że PO ponownie wskazuje, że węgiel kamienny i kopalnie im przeszkadzają. Jest to bardzo niebezpieczna wypowiedź – podkreślił Tobiszowski.

Wiceszef resortu energii przypomniał także, że "w latach 2014-2015, za rządów PO-PSL, w Polsce mieliśmy wręcz upadłość sektora wydobywczego”. Dodał, że obecnie sytuacja znacznie się poprawiła.

– Dziś Grzegorz Schetyna w sposób bardzo jasny pokazał, czego tak naprawdę chce. Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce. Ten problem jest diagnozowany już w Unii Europejskiej – powiedziała Wiśniewska.

Jak zaznaczyła, ten problem dotyka 50 proc. gospodarstw domowych w UE.

– To są te domostwa, których właścicieli nie stać na opłacenie rachunków za ciepłą wodę i energię. Ten problem występuje również w Polsce, gdzie 1,3 mln gospodarstw domowych dotyka ubóstwo energetyczne. W tych domostwach mieszka ponad 4,6 mln Polaków, których już dziś nie stać na opłacenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną – dodała.

Podkreśliła, że PiS stanowczo mówi "nie" powiększaniu ubóstwa energetycznego.

– My zauważamy, że restrykcyjna polityka klimatyczna prowadzi do ubóstwa energetycznego, proponujemy nowoczesne technologie węglowe, mówimy o tym, że należy wspierać ciepłownictwo systemowe i nowoczesne elektrociepłownie mogą nam dać czyste powietrze – powiedziała Jadwiga Wiśniewska. – Naszą ambicją jest, by jakość powietrza w Polsce była coraz lepsza, ale musimy to robić w sposób rozsądny i racjonalny. Nie chcemy, żeby Polacy mieszkali w zimnych, nieogrzanych domach, bo nie będzie ich stać na zapłacenie rachunków za ogrzewanie. To proponuje Grzegorz Schetyna i jego spółka – wskazała europosłanka PiS.

W 2018 roku zysk górnictwa węgla kamiennego wyniósł 1,25 mld zł. Rok wcześniej sektor węglowy wypracował prawie 2,9 mld zł zysku. Zeszłoroczny zysk był mniejszy, jednak o ponad 1 mld zł wzrosły wydatki na inwestycje w kopalniach.


 

Prowadzący siedzi w baranie. Gość niespodzianka! TOP 5 Silesia Flesz


Źródło: TVS / PAP / TVP Info

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • popierom

  Zg mosz racja.

 • ksiundz

  Zapomniałeś dodać kilka ważnych szczegółów. Tak np. z 200 lat temu to ludzi było prawie 10 razy mniej niż obecnie (ok 1 mld na całej planecie), a po drugie średnia życia była ok 40 lat. I do tego się porównujesz ? W Europie jesteśmy nadal w ogonie średniej długości życia m.in. właśnie przez najbardziej zanieczyszczone powietrze. A co do 5G ? Najbardziej przodujący w technologiach kraj świata czyli Japonia. Średnia długość życia o ok 7 lat wyższa niż w Polsce i drugie miejsce na świecie przy 48 Polski. Mówmy o faktach a nie jakaś polityczna bablanina.

 • nie tylko ,,smok"

  To elektrownie atomowe są trucicielami generującymi bomby odpadów radioaktywnych.

 • tylko pytam

  czy nowe technologie to zdwojony import węgla ze wschodu?

 • yny z kontoF

  Wszyscy mądrzy, ale jak byście się przerzucili na paliwa alternatywne, po pierwszym miesiącu od rachunku za paliwo pędem wracalibyście do węgla. Gregor jest w innym świecie opartym o fantastykę z Piotrusia Pana. Wymieniłby kilka sukcesów PO ale mu się nie chce....

 • Odpad radioaktywny

  Chopie, na paliwa alternatywne, to sie nikerzy już downo przeciepli! Nawet robiom ich sgregacja - na te do polynio w dziyń i na te do polynio w nocy.

 • On czyli kto

  Tak, też jestem za zrobieniem ze Śląska składowiskiem go.na.

 • czyste powietrze

  Dlaczego władze Rudy Śląskiej nie inwestują w centralne ogrzewanie w swoich zasobach mieszkaniowych. O centralnym n.p.na osiedlu Gierałtowskiego w Rudzie mówiło się już w latach 70-tych.Minęło 40 lat i nic.Do dzieła zarządzie miasta!

 • wchodzisz w ten interes

  Mają gazowe ino bogocze rachunek za gaz wynosi 3000 zł za miesiąc ogrzewania.

  • wchodzisz w ten interes
   2019-05-01 11:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkaniec

  Ja mam domek 120m2 i ogrzewanie gazem ziemnym kosztuję mnie ok 300 zł za miesiąc a dodam że grzeję całą dobę przez cały okres zimowy, piec wyłączam dopiero na wiosnę

 • gaz

  Jak masz swój domek i to ocieplony to płacisz 3000 za ogrzewanie gazem ... ale na rok.

 • adam

  Na Gierałtowskiego niektórzy mają już zrobione własne ogrzewanie gazowe a ci co mają węglowe powinni dostać dopłaty do wymiany

 • ...

  Tonij wyłazi grzoć wonglym a ny gazym.

 • Rudy

  Za to pan ze swoja dojną zmianą doprowadzicie wszystkich so ubóstwa wprowadzając co chwila nowe podatki zwane dla niepoznaki opłatami

 • zorro

  Służy mu dieta jak widać. W Polsce zostawia smród i smog a sam ucieka do Brukseli. Prawdziwy "bohatyr".

 • Oberschlesien

  Niy podobo sie to raus!

 • olo

  Oberschlesien - jeszcze trochę to zamiast autonomii śląska to będzie śląskie getto - kto mądry to swoje twoje raus weźmie do serca, na miejscu zostanie garstka kopciuchów z zaawansowaną astmą.

 • zorro

  Jestem Ślązakiem i taką narodowość wpisałem w spisie. Nie muszę pisać gwarą i udawać analfabetę aby poczuć się lepiej. Takie prostactwo jak twoje tylko nas ośmiesza. Ja bym chciał, by Śląsk był piękny, nowoczesny i zielony a nie tylko familoki, kopalnie i dym z kominów. Jesteś żałosny.

 • mieszkaniec

  też jestem za wycofaniem węgla z użycia oraz zamknięcia wszystkich kopalń

 • hanys

  Też jestem za tym by ci [...]....sko zmarzło w zimie

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.