Wiadomości z Rudy Śląskiej

MKiDN zdecydowało: Obszar Warowny "Śląsk" trafi do rejestru zabytków

  • Dodano: 2019-09-16 07:15, aktualizacja: 2019-09-16 00:39

Obszar Warowny Śląsk pod ochroną ochroną konserwatorską? Niebawem niemal 180 obiektów ulokowanych na ternie obejmującym 60 kilometrów może trafić do rejestru zabytków. Częściowo to efekt zamieszania wokół wyburzenia trzech rudzkich schronów wchodzących w skład punktu oporu „Radoszowy”.


Przypomnijmy, że na terenie naszego województwa znajduje się największy i najlepiej zachowany w Polsce kompleks fortyfikacji z okresu międzywojennego oraz fortyfikacje niemieckie pochodzące z okresu II wojny światowej. Ulokowano je na obszarze rozciągającym się od Częstochowy przez aglomerację katowicką aż po Beskidy. Interesujący nas Obszar Warowny „Śląsk”, ciągnący się 60 km od Przeczyc aż do rzeki Gostynki, znajduje się w części środkowej wspomnianego pasa fortyfikacji. Aż 66 ze 180 budowli znajdowało się w Rudzie Śląskiej. Niedawno trzy schrony uległy wyburzeniu.


Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zleciło wpisanie do rejestru zabytków Obszaru Warownego Śląsk. Przypomnijmy, że w połowie lipca Generalny Konserwator Zabytków, prof. IH PAN Magdalena Gawin wystąpiła do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o przeprowadzenie kontroli działań Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej.

Inicjatywa ta była związana zarzutami zgłoszonymi przez Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz licznych pasjonatów historii dotyczących rozbiórki 3 z 6 schronów bojowych znajdujących się na terenie Punktu Oporu „Radoszowy” Obszaru Warownego „Śląsk”. W sprawie schronów interweniowała też posłanka Monika Rosa z .Nowoczesnej.


16 lipca Monika Rosa na swojej stronie internetowej poinformowała:


- W związku z trwającymi pracami wyburzeniowymi schronów bojowych wchodzących w skład Obszaru Warownego “Śląsk” w rejonie Punktu Oporu Radoszowy wraz z kołem Nowoczesna Ruda Śląska wystąpiłam z prośbą o wyjaśnienie do Miejskiego Konserwatora Zabytków, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i firmy Prologis Poland Reit Sp. z o.o. będącej inwestorem.


 


Teraz pojawiła się szansa na ocalenie od zapomnienia i wyburzenia fortyfikacji wartościowych pod względem historycznym.

Komentarze (9)    dodaj »

  • Rob

    Poprawcie te karygodne błędy, bo obszar warowny Śląsk wcale nie jest największym ani najlepiej zachowanym kompleksem fortyfikacji z okresu przedwojennego a zwłaszcza jeśli chodzi o fortyfikacje niemieckie. Do douczenia się redaktory!

  • Ktoś z Torunia

    Najlepiej zachowane są bunkry w Toruniu i to są fortyfikacje z 1 wojny światowej porównywane do linii Maginota, tylko szkoda że demoluja bezdomni!!!!!

  • SEBASTION

    Z Ciebie to jest BUNKIER na węgiel . Wracaj do szkoły i cycki plecki ,czołganie przez pełzanie aby czacha nie dymiła z nadmiaru potrzebnej wiedzy.

  • Polak

    Pamiętajcie o tym co się stało na Radoszowach przy następnych wyborach samorządowych. Ruda Śląska stała się symbolem niszczenia polskich zabytków.

  • zbibol

    Niymcy niy zniszczyli, ale nasi włodarze poradzili. Mom nadzieja że w nastypnych wyborach polecom ap

  • jacek

    Brawa dla Moniki Rosy! Ta posłanka jest wszędzie!

  • Rudziol

    No nareszcie !

  • Mądry Polak po szkodzie

    Szkoda, że tak późno...

  • Ji

    Wczas

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również