Wiadomości z Rudy Śląskiej

Młodzi (nie)bezpieczni na drodze

 • Dodano: 2020-08-25 06:30, aktualizacja: 2020-08-24 06:37

Większość wypadków drogowych powstaje z winy kierujących pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Jedną z głównych przyczyn tych tragicznych zdarzeń jest nadmierna prędkość, która ma decydujący wpływ na ich konsekwencje.

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań, zwłaszcza przez młodych mężczyzn. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.

Policjanci apelują do kierujących, a szczególnie do młodych kierowców o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym:

 • stosowanie się do ograniczeń prędkości,
 • korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa,
 • zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
 • obserwowanie drogi i jej otoczenie.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Zwykła dyskryminacja i jechanie po stereotypach. Kto w ogóle dopuścił ten artykuł? Tak, więcej jest wypadkow spowodowanych przez młode osoby, dlaczego? Bo jest ich znacznie więcej niż osób starszych oraz przez to, ze nie jeżdżą tylko do kościoła raz w tygodniu jak starsi. Predkosc? Dobre sobie. Gdyby ktokolwiek jeździł w rudzie dużo za szybko to już dawno miałby po kole przez dziury, które gonią kolejne dziury. Nerwowe reakcje? No może dlatego, ze chcą ominąć zapadnięte guliki? Bzdury wierutne. Przejścia dla pieszych? Może by tak zacząć dawać mandaty starym babom, które gadają przez godzinę przy przejściu dla pieszych? Może należałoby zacząć uświadamiać małe dzieci, ze pasy to nie miejsce do zabawy czy biegania? Zamiast oskarżać jedna grupę społeczna może należałoby się zastanowić i pomyśleć, ze nic nie jest czarno białe? Wstyd, by wam było za taki artykuł.

 • Karl

  Prawo jazdy to powinno być od 26 lot, tak jak i prawo wyborcze zresztą, a nie szczyle nie mają czasu przed przejściem się zatrzymać, bo się kajś na "shopping" czy inny "clubbing" po wiadomości na "fejsiku" uwaijaja...

 • Jadwiga

  zarządzić by prawo jazdy mogli robić od 21 roku zycia, przez 3 lata monitorować ich, jak w roku złapie 10 pkt karnych obowiązkowy egzamin od nowa, mandaty liczone x 2, przekroczy prędkość o 20 km/ godz prawko zatrzymane na pół roku. Szybko można takich wytresować

 • Kk

  A co to zwierzęta, żeby tresować?

 • Kk

  A co to zwierzęta, żeby tresować?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.