Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Młodzieżowe targi pracy 2017

  • Dodano: 2017-06-07 07:00, aktualizacja: 2017-06-07 11:49

Warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego oraz prezentacja kilkudziesięciu różnorodnych ofert zatrudnienia – tak w skrócie wyglądały Młodzieżowe Targi Pracy, które zostały wczoraj zorganizowane w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Rudzie Śląskiej.

Rudzka młodzież dowiedziała się m.in. jakie są najbardziej kłopotliwe pytania rekrutacyjne, jak właściwie się zaprezentować oraz  jakie podejście potrzebne jest do zwinnego osiągania celów i realizacji projektów.

Organizatorzy targów pracy od siedmiu lat do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 zapraszają przedstawicieli największych regionalnych biur zatrudnienia i doradztwa zawodowego.

Przygotowując program targów pytamy naszych gości, co dla nich jest największym problemem w relacji z młodymi. Prosimy też, by poprowadzili warsztaty, które zaangażują naszą młodzież, a nie tylko wykłady – mówiła koordynatorka wydarzenia, psycholog szkolna Justyna Majowska – Wilk. -  Co roku zapraszamy też uczelnię, która pełni swego rodzaju technical support. W tym roku jest to Uniwersytet SWPS Oddział w Katowicach – dodała.

Przedstawicielka Uniwersytetu SWPS, Agnieszka Szydełko, wygłosiła wykład inaugurujący targi pod hasłem „Cyberprzestępstwa - czy atak internetowy może być bolesny”. Po nim młodzież zaproszona została do udziału w dwóch blokach różnorodnych tematycznie warsztatów, które poprowadzili pracownicy uniwersytetu oraz przedstawiciele zaproszonych firm, w tym m.in. Bartosz Nestorowicz, właściciel firmy Horyzont, autor książki pt. „Zdobywanie pracy. Odkryj klucz do sukcesu zawodowego”.

Na początku przybliżyliśmy młodzieży to, co jest najważniejsze w nowoczesnym rynku pracy, następnie zaś z chłopakami przeszliśmy przez proces budowania poczucia własnej wartości, które jest kluczem do zdobycia pacy – tłumaczył Nestorowicz. – Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach. W części pracowaliśmy nad ich przekonaniami. Oni często żyją wzorcami swoich rodziców, które nie są najlepsze. Dla nich praca to harówka, obowiązek, a z takim nastawieniem ciężko pójść w świat. Staraliśmy się wspólnie pracować nad innym sposobem myślenia – podsumował.

Tymoteusz Rduch, trener, metodyk robotyki i programowania w Szkole Project Menager starał się przekazać młodzieży kulisy kompetencji, jaką jest zarządzanie projektami. Jednym z zadań, jakie stanęły przed nimi, było wykonanie z klocków pojazdów metodą SCRUM, czyli zwinnego wytwarzania produktu, szczególnie użyteczną przy wytwarzaniu oprogramowania.

To metoda na to, jak pracować w zadowolonych zespołach, które wytwarzają produkty, głównie w projektach, metoda na to, jak robić to szybko i dostarczać produkty o wysokiej jakości – tłumaczył. – Zarządzanie projektami jest jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Później będziemy mówić o tym, czym się kierownik projektu zajmuje i jakie cechy trzeba posiadać, by nim zostać – zdradził.

Obok warsztatów młodzież mogła wziąć udział w prezentacji kilkudziesięciu różnorodnych ofert zatrudnienia.

W targach udział biorę po raz drugi. Już teraz znalazłem dla siebie fajną ofertę pracy za granicą, jako operatora produkcji. Nie wymagają języka angielskiego i żadnych kwalifikacji – mówił Andrzej Janus, uczeń klasy drugiej, informatycznej. – Brałem też udział w warsztatach poświęconych temu, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej oraz dotyczących cyberprzestępczości. Kilka rzeczy utkwiło mi w pamięci – podsumował.

Myślą przewodnią targów jest to, by młodzież się rozwijała – podkreślała Justyna Majowska – Wilk. – Dlatego wychodzimy z ofertą do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Rudzie Śląskiej i zapraszamy je do nas. Ofert jest wiele i zawsze staramy się je dopasować do aktualnej sytuacji na rynku pracy – dodała.

Wczorajsze targi to nie jedyne przedsięwzięcia „Kopernika” podejmowane w zakresie aktywizacji młodych. Szkoła od lat prowadzi praktyki zagraniczne. Organizowany jest też wolontariat w Szkole Życia im. św. Łukasza, gdzie uczniowie angażują się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć i pomoc podopiecznym.

Fot. Barbara Pilocik

Młodzieżowe targi pracy 2017

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.