Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Musimy dbać o jakość segregacji - Ewa Wyciślik

 • Dodano: 2014-07-03 15:15, aktualizacja: 2017-03-31 09:44

Rozmawiamy z Ewą Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.


Mija rok od wprowadzenia nowych przepisów. Jak można ocenić rewolucję śmieciową w naszym mieście? 
Podsumowanie na pewno trzeba zrobić. Jako miasto do zmian w zakresie gospodarowania odpadami moim zdaniem dobrze i terminowo się przygotowaliśmy. Podjęte zostały przez Radę Miasta niezbędne uchwały, w procedurze przetargowej został wyłoniony wykonawca. Z dniem 1 lipca rozpoczęliśmy realizację nowej ustawy śmieciowej. Skorzystaliśmy z nowelizacji, na podstawie której wyposażyliśmy mieszkańców w pojemniki. Jako nieliczne z miast objęliśmy systemem całe miasto, tzn. również posesje, które nie są zamieszkałe. Raz w roku z posesji zamieszkałych odbierany jest gruz po przeprowadzonym we własnym zakresie remoncie domowym.
Niebywałym plusem tej ustawy jest fakt, że wszystkie odpady, jakie powstają w gospodarstwie domowym, zostaną odebrane w ramach opłaty śmieciowej. 
 

Dla wydziału to był pracowity rok. 
Tak, w tym celu powstał osobny referat. Około 9 tysięcy deklaracji złożonych dwukrotnie (do lipca 2013 r., a następnie po zmianie stawki).
 

W pracach nad nowelizacją ustawy jest plan, by po zmianie stawki nie było konieczności składania nowej deklaracji. 
Tak, lepiej by mieszkańcy nie musieli każdorazowo składać deklaracji.
Natomiast właściciele nieruchomości niezamieszkałych np. ogrodów działkowych, mają możliwość złożenia deklaracji wygaszającej w okresie jesienno – zimowym, tak aby w tym okresie nie musieli ponosić żadnych opłat.
Deklaracja jest imienna – przy zmianie właściciela, musi zostać złożona nowa deklaracja. Tak samo jest z wszelkimi zmianami odnośnie ilości osób, które przebywają w danym mieszkaniu czy domu – należy na bieżąco (czyli w ciągu 14 dni) te informacje u nas aktualizować. 
 
 
Czy te informacje są w jakiś sposób weryfikowane? 
Zdarza się, że posiłkujemy się Strażą Miejską, że mamy zgłoszenia od mieszkańców. Czasami przeprowadzamy stosowne wywiady środowiskowe. 
 
 
Ustawa miała wpłynąć na zmniejszenie ilości dzikich wysypisk. Czy tak się stało? 
Nadal są, jednak cały czas pracujemy w tym zakresie. Są to często odpady pochodzące od firm, wykonujących remonty. Pomaga nam w tych działaniach Straż Miejska, podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach prac społecznie użytecznych, dzieci i młodzież w ramach Święta Ziemi, Sprzątania Świata. 

 
Jak wygląda współpraca magistratu z firmą, odbierającą śmieci? Czy prywatny przedsiębiorca dostosowuje się do uwag i wymagań? 
Trudno byłoby realizować umowę, jeżeli firma nie wywiązywałaby się ze swoich obowiązków. Początkowo nie było idealnie – największym problemem był brak pojemników. Jednak brakowało ich nie tylko w naszym mieście, ale w całym kraju.
 
 
Czy nadal pojawiają się zgłoszenia o braku pojemników do segregacji?
Tak, nadal są pojedyncze zgłoszenia. Firma wymienia też bądź naprawia dotychczas rozstawione pojemniki. 
 
 
Ustawa zakłada samofinansowanie się. Czy zmniejszenie stawek nie spowodowało żadnych wahań w tym zakresie? 
W obecnym przetargu nie, tak mieliśmy to skalkulowane. Zobaczymy jak będzie od 1 stycznia 2015 roku, bo do końca roku trwa umowa z obecnym wykonawcą. 
 
 
Od 1 stycznia możemy spodziewać się zmiany opłaty śmieciowej? 
To jest proces złożony. Na dzień dzisiejszy stawka jest niska, gdyż w większości odpady trafiają do instalacji zastępczej. Musimy zastosować się do wymogów ustawowych i odpady oddawać do instalacji regionalnych (w naszym Regionie takie instalacje znajdują się w Katowicach i Zabrzu, ale będą powstawać kolejne, gdyż te nie są w stanie obsłużyć całego regionu).
Mam nadzieję, że stawka nie ulegnie zmianie (9 zł od każdego mieszkańca). By tak się stało należy dbać o jakość segregacji. Przy segregacji złej jakości trudno jest utrzymać niską stawkę opłat. Poprzez fakt, że zanieczyszczony odpad nie może ulec ponownemu zagospodarowaniu, trafia do odpadów zmieszanych, a to powoduje zwiększenie kosztów systemu (17 zł od każdego mieszkańca).
Najczęstszym problemem są: zamoczone i zanieczyszczone papiery, zabrudzone opakowania plastikowe z resztkami jedzenia, zanieczyszczone szkło. Lepiej z segregacją radzą sobie mieszkańcy domów jednorodzinnych, gorzej dużych blokowisk.
 
 
Magistrat planuje w tym zakresie działania edukacyjne?
Tak, w lipcu zostanie wydany kolejny informator, poświęcony segregacji. Będzie zawierał podpowiedzi: co wrzucamy do danego pojemnika, czego nie wrzucamy. Naszym priorytetem jest dobra jakość segregacji oraz ograniczenie ilości odpadów zmieszanych. 
 
 
Jak wygląda kwestia płatności? Czy opłaty są uiszczane w terminie? 
Opłaty uiszczane są w kasie lub bezpośrednio na numer konta. Oczywiście bywa różnie, nie wszystkie są regulowane w terminie. W tym momencie magistrat zajmuje się również windykacją i egzekucją. Z czasem być może egzekucja przejdzie do kompetencji Urzędu Skarbowego. 
 

Dziękuję za rozmowę. 
 

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • mieszkaniec

  Myślę, że do segregacji powinny zachęcić jeszcze niższe ceny i uproszczenie procedury segregowania. Powinno sie rezygnować z mycia smieci bo to nieekologiczne. A przypadek, że wszystkie śmieci i tak trafiają do jednej smieciarki jest poprostu skandaliczny. W takim przypadku ludzie się bardzo zniechecają.

 • Halemba

  a VanGansevinel nadal ładuje wszystko do jenej śmieciarki, to o czym ta Pani mówi? Zacznijcie od kontroli tego za co płacicie!

 • Ywald z Schwaldzwaldu

  SEGREGACJA PRZYJEŻDZO AUTO I WSZYSTKIE KUBŁY LONDUJA RAZYM !

  • Ywald z Schwaldzwaldu
   2014-07-08 17:33
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • halembianin

  Jaka edukacja ,jaki dialog ile jeszcze pouczeń i proszenia się żeby dbać o swoje już nie można tego słuchać.Ja to tylko tłumacze LENISTWEM.To co my płacimy za odpadki to są grosze w porównaniu z tym co będą płacić nasze wnuki jak nie będziemy segregować odpadków.

 • Trumbiaczka

  Tak czytam ten tytuł i patrzę na minę Pani Wyciślik i czuję tę atmosferę beznadziei i marazmu panującego w urzędzie... Podobny artykuł ukazał się w Chorzowie i tam wydźwięk jest zupełnie inny, że ciągle starają się edukować mieszkańców, podają kontakt gdzie można dzwonić, pytać, ogólnie jakaś taka otwartość na mieszkańców. U nas smutek, bo ktoś nie domył słoika po dżemie, więc trzeba postraszyć podniesieniem stawki. Nawet pod tym artykułem ludzie pytają jak coś segregować, gdzie wrzucić, dlaczego nikt z urzędu nie odpowiada? Przecież to doskonałe miejsce do dialogu z mieszkańcami... I podstawowa różnica: "Na terenie Chorzowa rozstawionych jest 565 zestawów składających się z kontenerów na papier, szkło, bioodpady i plastik wraz z odpadami wielomateriałowymi i metalem". ZESTAWY, a u nas? tu dadzą plastik, 500m dalej szkło i święto...

 • bykowina

  mądrze prawisz

 • mieszkaniec

  Cała ta segregacja to jakaś farsa,to jest segregacja,to jest sztuka dla sztuki nic więcej.Proponuje pojechać do innego kraju i zobaczyć jak się robi segregacje odpadów i ile powinno być pojemników.

 • halembianin

  Jakie narzekania takie segregowania ,jeszcze niestety dużo nam brakuje.Jest dużo ciarachów ale na szczęści więcej jest ludzi świadomych ekologicznie.Ciarachy do roboty

 • Rudziok

  Ludzie jaka segregacja! Chyba rasowa na goroli i hanysów! Pojemników jak nie było, tak nie ma! Wystarczy przejść przez osiedla w dzielnicach Godula i Orzegów. Dodatkowa jednostka organizacyjna w urzędzie to może powstała, żeby rodzina i przyjaciele miała kaj robić! Kierowniczka Wyciślik to chyba nie mieszko w Rudzie, kej takie farmazony pocisko! Cały haś czy segregowane czy nie zabiero jedne auto! Ustawa śmieciowa to wielki przekręt!

 • Marcos

  a ludzie ze willow dali podciepujom śmieci na osiedla bo im szkoda kasy na swoj hasiok.Na ul.Jarzębinowej codziynnie som bojtle ze hasiami zod bogatych włscicieli domkow.Zynada Straż Miejsko musi bardzi kontrolowac.

 • ewa

  Piszesz bzdury,kiedyś na domkach płaciło się od kontenera i wtedy był problem się pomieścić, natomiast teraz płaci się od osoby i problem zniknął po co ktoś ma podrzucać śmieci kiedy ma je wywiezione za tę samą cenę co inni? Pomyśl zanim napiszesz bo nie znasz realiów.

 • sirSpooky

  Mam wrażenie, że komuś w UM coś się pomyliło. Powstał specjalnie refereat ds. sortowania i efektem ich pracy przez rok jest jedna marna "uloteczka" dotycząca sortowania, a teraz pretensje, że ludzie źle sortują - zamiast zachęcać mieszkańców i edukować...

 • mieszkaniec

  Niech się zgłosi choć jedna osoba która myje śmieci! Wątpię żeby ktokolwiek to robił.

 • Trumbiaczka

  Ja myję to co potrafię, tzn. opakowania po jogurtach, słoiki; Bilet w autobusie też kasuję...

 • mieszkaniec

  gratuluje, dorzucasz do budżetu kasę za zużytą wodę! ja też kasuje bilety i na dodatek nie przeklinam

 • wn

  Czy ktoś widział gdzieś na osiedlach pojemniki do biomasy? Poza tym potwierdzam, że w wielu miejscach pojemników do segregacji brakuje - nie ma kompletu, są tylko niektóre, albo nawet nie ma ich w ogóle - tylko na odpady zmieszane. Na pytanie w UM o taką sytuację uzyskałem informację, że mam śmieci segregowane wyrzucać na kolejnej ulicy, jakieś 200 metrów. Bardzo daleko może to nie jest, ale to raczej tak nie zadziała, ludzie nie będą segregować. Poza tym skoro sam UM zachęca do tego, żeby wyrzucać śmieci do pojemników przy innych ulicach, to jak ma się to do ewentualnego podwyższenia opłat za nieprawidłowe segregowanie? Jeżeli za złą jakość segregacji karę będą płacić lokatorzy bloku "przypisanego" danym śmietnikom, to tylko oni powinni formalnie móc tam wyrzucać śmieci, a nie - jak obecnie - że UM dopuszcza a nawet zachęca, aby wyrzucać śmieci do śmietników nieprzypisanych do danego bloku.

 • kaska

  Nadal brakuje pojemników i to wielu miejscach

 • sirSpooky

  " Przy segregacji złej jakości trudno jest utrzymać niską stawkę opłat. Poprzez fakt, że zanieczyszczony odpad nie może ulec ponownemu zagospodarowaniu, trafia do odpadów zmieszanych" - tego nie rozumiem, to jest absurd - ktos zadaje sobie trud segregacji, ale niedomyl odpadu. Odpad zamiast zostac domyty zostaje wrzucony do odpadow zmieszanych?? Czemu to ja mam myc odpady, skoro ze wzgledu na skale lepiej by zrobila to firma zbierajaca odpady, tak byloby ekologicznie. Mam nadzieje ze w tych nowych materialach edukacyjnych bedzie wyjasnione, m.in. jak umyc butelke z wbudowanym korkiem, jak wrzucac korki i inne male przedmioty do metalowych klatek, tak by nie wypadaly...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.