Wiadomości z Rudy Śląskiej

MZ: gdybyśmy na święta zrezygnowali z obostrzeń, byłoby nawet o 50 proc. więcej zachorowań

 • Dodano: 2020-04-08 11:15

Gdybyśmy zrezygnowali z obostrzeń na czas Świąt Wielkanocnych, mielibyśmy o 10-30 proc., a nawet o 50 proc. więcej zachorowań – ocenił w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że w środę lub w czwartek będzie informacja ws. przedłużenia restrykcji.

Restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa obowiązują do 11 kwietnia, w najbliższym czasie rząd ma poinformować o ich możliwym przedłużeniu.

Minister Szumowski, pytany w środę, czy można się spodziewać jeszcze innych, nowych zakazów, zaprzeczył.

- Nowe nie. Natomiast pamiętajmy, że obecne się kończą w Wielką Sobotę i będziemy komunikowali dzisiaj lub jutro, co dalej, jakie te dalsze obostrzenia będą – powiedział minister zdrowia. - Mamy dane, że jeżelibyśmy +uwolnili+ naród, państwo, ludzi na święta, to byśmy mieli o 10, 20, 30 proc. więcej, a czasami o 50 proc. więcej zachorowań – dodał.

Szumowski podkreślił, że obecne działania ograniczające przemieszczanie się przyniosły widoczny efekt.

Wierzę, że ludzie dostrzegają sens tego, co się dzieje. Widzimy, że te krzywe przyrostu, w których oczekiwaliśmy, że będziemy już mieli 10 tys. (zakażeń – PAP), jednak troszkę są wypłaszczone. Widać, że tu mamy efekt tej izolacji – powiedział Łukasz Szumowski.

Minister był także pytany, kiedy wyda zapowiadane rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich.

- Na pewno rekomendacje dam. Aczkolwiek sytuacja się zmieniła z wyborów powszechnych, takich normalnych, tradycyjnych, na wybory korespondencyjne, które niewątpliwie są bezpieczniejsze, dają redukcję kontaktów międzyludzkich. Natomiast tutaj szczegóły są niezwykle istotne, więc po świętach na pewno przekażę informacje – powiedział minister Szumowski.

Wprowadzone przez rząd restrykcje dotyczą m.in. zakazu przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.(PAP)

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Polać mu!!!

  Ogromna prośba i apel o to, żeby jednak się nie spotykać. Pozwólmy, żeby te święta były świętami nowego życia, a nie świętami śmierci, bo często takie spotykania się z osobami, z którymi dawno się nie widzieliśmy, mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się tego wirusa i śmierci ludzi, którzy mogliby przeżyć. Jeśli się nie zastosujemy do obostrzeń będzie więcej zarażonych, ludzie będą umierać. Nikt nie mówi, że w Polsce mamy służbę zdrowia mlekiem i miodem płynącą. To byłoby absurdem, byłoby nieuzasadnione. Ale mówimy, że wykonujemy 8 tys. testów na dobę, że walczymy o sprzęt ochrony osobistej, że dostarczyliśmy w zeszłym tygodniu ponad 7 mln maseczek, ponad 2,5 mln rękawiczek, 500 tys. maseczek HEPA i 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Mówimy to, bo to jest fakt - stwierdził minister Łukasz Szumowski.

 • Za Ministrem Zdrowia

  Szumowski ma rację jest najlepszym ministrem zdrowia jakiego miała Polska. Cieszmy się z jego rygorystycznych obostrzeń. Ma rację, jak będziemy się stosować do ustalonych wytycznych wirus zostanie wygaszony w grudniu - styczniu. Jeśli nie to czeka nas 1,5 roku do 2 lat udręki, chyba że prędzej powstanie szczepionka przeciw koronie. Szanujmy siebie i innych a wszystko się szybko skończy. Nie narzekajmy bo to nie wojna.

  • Za Ministrem Zdrowia
   2020-04-09 11:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rudolf

  To co piszesz mijo sie z prowdom ,jak niy ma wojny , maska zasłonio ci łoczy i niy widzisz jak wirus zgarnio swoje łofiary ,łobowionskowo szypionka jest jusz gotowo i czeko na łodpowiednio chwila jak bydom zainstalowane pszekazniki 5G

 • Za Ministrem Zdrowia

  Przekaźniki 5G to inna historia jeszcze jej nie ma trwają testy. Udowodniono, że pole elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektryczne i bezprzewodowe szkodliwie wpływa na rośliny, ludzi i zwierzęta (powoduje wzrost zachorowań na raka mózgu i serca).

  • Za Ministrem Zdrowia
   2020-04-15 11:38
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • COVID -19

  Nie ma źle: drzwi wyjściowych jeszcze nie spawają, nie ma na nich łańcuchów, nie są zamknięte sklepy, nie wyciąga się siłą z domu osoby mające gorączkę, ludzie nie umierają na chodnikach. Ogólnie obostrzenia są łagodne nie to co w Wuhan.

 • goddam

  czyli w Rudzie Śląskiej jak dobrze liczę 15 osób?? A w Polsce 8 tyś . chorych z czego 800 poważnie? Na całe 34 mln osób to naprawdę niewiele. To dlatego ta paranoja i wszyscy przedsiębiorcy plajtują?

 • olek

  Ciekawe czy psiarnia zakaża się wirusem.

 • Bokser

  Psy się nie zakażają są odporne.

 • Zdzisława

  Obostrzenie muszą być i to bardziej rygorystyczne, aby ratować zdrowie i życie ludzkie.. Powinno jeszcze wprowadzić obowiązkowo maseczki bo te chronią ludzi zdrowych a nie wiadomo kto jest chory a zaraża bo nie ma jeszcze objawów. Lekarze, pielęgniarki, diagności, ekspedientki chętnie by zostali w domach aby ratować życie swoje i rodzin i nie narzekali by że muszą siedzieć w domach.

 • ola

  Czyli domowe totalitarne więzienie dla wszystkich.

 • xx

  To idź i chodź gdzie chcesz tylko lecz się później za swoje pieniądze.

 • maska

  Zdzisławo masz rację, takowe obostrzenia chcą wdrożyć.

 • ANTY UE

  Skąd on to wie że akurat o połowę hehe ? . To jest jakiś mag czy czarnoksiężnik. Też chciałbym wiedzieć ile za rok będzie np. BTC . Jak by wszyscy wiedzieli to by byli milionerami.

 • RX66

  Jasnowidz , wizjoner na wysokim stołku z koronom na głowie ,dyktator bez nadziejnych przepowiedni .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.