Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Na Śląsku brak tego typu imprez - Arkadiusz Liana, Ogólnopolski Konwent Gier i Fantastyki

  • Dodano: 2015-10-21 23:45, aktualizacja: 2015-10-23 11:52

Rozmawiamy z Arkadiuszem Lianą, współorganizatorem Ogólnopolskiego Konwentu Gier i Fantastyki "Ruda Mithrilu: Mroczna Legenda", który odbędzie się po raz pierwszy w naszym mieście.

Jak to się stało, że wpadł Pan na pomysł organizacji konwentu gier i fantastyki w Rudzie Śląskiej?

Sam pomysł zorganizowania konwentu w Rudzie Śląskiej to chyba sprawa na osobną historię, ale w skrócie...: Wraz z przyjacielem z Poznania, Marcinem Tomkiewiczem, rozmawialiśmy o dawnych czasach, kiedy to za pośrednictwem Internetu graliśmy w gry RPG na czasie własnej strony, poświęconej tej tematyce. I tak zaczęło się rozmyślanie nad rozgrywkami, ale tym razem w Rudzie Śląskiej. Pomysł był całkiem ciekawy, tym bardziej że Marcin jest właścicielem sklepu internetowego Mithrill.pl i posiada różne gry. Uwzględniając ten fakt, stwierdziłem, że można by stworzyć u nas w Rudzie swego rodzaju klub, gdzie propagowalibyśmy gry planszowe oraz RPG. Oczywiście do tego potrzebne jest odpowiednie miejsce. Tak więc udałem się do Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury, Pani Katarzyny Furmaniuk, z zapytaniem, czy istnieje możliwość, aby spotkania klubu miłośników tego typu gier odbywały się w MCK, a przy okazji zorganizujemy jakiś mały konwent i zrobimy na nim LARP-a (rodzaj gry terenowej). Dostaliśmy zgodę. I tak zaczęło się nasze planowanie konwentu. Wraz z Marcinem ruszyliśmy nie tylko własnymi głowami, ale i zaangażowaliśmy znajomych i kontakty, bez których nie było możliwe rozpoczęcie prac nad eventem. Wiedzieliśmy, że pomysł złapie odpowiedni grunt, ponieważ aktualnie na Śląsku brak tego typu imprez, a miłośników fantastyki nie brakuje.

Właśnie, prowadzi Pan sekcję w MCK poświęconą grom. Co na takich zajęciach robicie?

Tak, Klub w chwili obecnej spotyka się MCK, co dwa tygodnie (środa, piątek). Wyjątkiem są oczywiście sytuacje gdy w MCK mają miejsce jakieś imprezy, ale o tym informujemy poprzez fb oraz witrynę MCK.

Nasze zajęcia mają troszkę inny charakter niż ten znany z większości sekcji ARA. Jesteśmy otwarci na ludzi, począwszy od osób młodych (16 lat minimum) i nie mamy górnej granicy wieku. Potrzebna jest tylko wyobraźnia, dobre poczucie humoru i chęć spędzenia paru godzin bez komputera czy telefonu. Udostępniamy w chwili aktualnej dwie gry planszowe, w każdą może jednocześnie zagrać od 2 do 4 osób. Czas rozgrywki wacha się od 1 do 4 godzin, jednak aktualnie staramy się, by spotkania nie trwały więcej niż 2 godziny. Zobaczymy, co przyniesie czas.

Ponadto możliwy jest także udział w grze fabularnej Cyberpunk 2020, jeśli znajdzie się grupa od 4 do 6 graczy (tutaj minimalny wiek zawyżamy do 18), która regularnie będzie odbywała tzw. sesje. Czas takiej sesji to minimum 2 godziny. Każdy z graczy wciela się w wybraną i stworzoną przez siebie postać, a osoba prowadząca rozgrywkę wprowadza graczy w scenariusz, który rozwija się w zależności od poczynań graczy.

W przyszłym roku oferta z pewnością się poszerzy także o różnego rodzaju wykłady, pokazy, spotkania z literaturą.

Chcemy także, by grupa naszych rudzkich graczy miała możliwość wyjazdu na inne eventy tego typu i reprezentowanie nie tylko klubu, ale miasta na rozgrywkach.

Za organizacją Konwentu Gier i Fantastyki stoi chyba mnóstwo osób i organizacji? Kto Panu pomaga?

Organizacja konwentu to cały sztab osób, z którymi stale ma się kontakt. Zarówno ja oraz Marcin nie bylibyśmy w stanie ogarnąć tak dużego przedsięwzięcia. Mamy wydzielone obowiązki, np. za szatę graficzną odpowiada Lilianna Adelajda Dmytrek, nad konkursami Cosplay czuwa Ilona Trzop. Jest także osoba od pisania projektów, co prawda główny obowiązek tego spoczywa na mnie, ale bardzo dobrze wspiera w pisaniu Matylda Mizera. Są to osoby z Rudy Śląskiej, tak więc widać tutaj zaangażowanie i chęci. Wymieniłem tylko niektóre osoby, gdyż jest także osoba odpowiedzialna za samych twórców, którzy przyjadą na event. Jest to kolejna rudzianka – Paulina Ulfig. Za sprawę konkursów, regulaminów czy też zdjęć odpowiada osoba mi najbliższa – Aleksandra Hajduk, chyba też najbardziej ją dotyka sprawa całej organizacji, ponieważ przez to nie mam dla niej czasu, a mimo to cały czas mnie wspiera. Osoby z zespołu, które pominąłem, a które także czynnie biorą udział w przygotowaniach, bardzo przepraszam.

Na pewno dużym wsparciem jest dla nas załoga MCK z Dyrekcją na czele, którzy służą radą, także pomysłami. Czasem sprowadzają na właściwy tor, jeśli zbłądzimy lub nie mamy rozeznania prawnego. Także organizator imprez, pan Damian Belok, wykazuje olbrzymie zainteresowanie sprawami konwentu. Czasem męczymy go nawet najmniejszymi sprawami praktycznie o każdej porze dnia i nocy jeśli zachodzi taka potrzeba, a on zawsze nam pomoże.

Duży ukłon ze strony organizatorów należy się także dla naszego magistratu, gdzie także otrzymujemy fachowe porady i spotykamy się w każdym z wydziałów z dużą sympatią. Dziękujemy także Pani Prezydent Grażynie Dziedzic za dobre słowo dla klubu jak i za patronat nad imprezą.

Można by jeszcze wymieniać…ale cóż, tak duża impreza wymaga dużych zasobów ludzkich.

Czy ludzie przyjeżdżający na taki konwent to tak zwani "maniacy komputerowi"? Wiele osób tak postrzega to środowisko.

Mhm…szczerze powiem, że nie wiem, czy ktoś z tych ludzi ma „hyzia” na punkcie komputerów, ponieważ konwent nie ma z grami komputerowymi nic wspólnego. Mamy tutaj "planszówki", gry fabularne i karciane oraz LARP-y. Ale skoro jesteśmy przy komputerach czy komórkach - tak, będzie na konwencie coś dla osób, które od komórki są uzależnione. A cóż to będzie? Zapraszamy na stronę fb konwentu!

Taka impreza to nie tylko zabawa, ale i dawka wiedzy i kulturalnych spotkań. Kogo ciekawego ujrzymy podczas konwentu?

Dokładnie, to nie tylko obleganie stołów czy bieganie z otulinowym mieczem i przebranie się za wiedźmina czy czarodziejkę. Mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że mamy dwa panele kulturalne.

Pierwszy panel to spotkania z na pozór zwykłymi ludźmi, którzy mają jednak bardzo wiele do zaoferowania. I tak na przykład odbędzie się prelekcja pana Ryszarda Krawca odnośnie „kultury Słowian w rekonstrukcji historycznej” czy wykład pana Przemysława Stolorza na temat dawnych europejskich sztuk walki. Te wykłady nie tylko przydadzą się miłośnikom gier, ale także będą służyły innym dla poszerzenia swojej wiedzy, ponieważ to już nie mity ani fantastyka, a rzetelne fakty. Będą także porady dla początkujących Cosplay-owców. Odbędzie się pokaz walki wojów zaprezentowany przez Stowarzyszenie Białe Kruku z Rudy Śląskiej czy pokazy tańca dawnego, a jeśli będzie zainteresowanie, także możliwość nauki tańca prowadzone przez sekcję Śląskiego Klubu Fantastyki – grupę RubiRin.

Drugi panel to spotkania z pisarzami. Pan Adam Podgórski opowie o demonach śląskich. Będzie także możliwość spotkania z panami: Romualdem Pawlakiem, Tomaszem Duszyńskim, Rafałem Orkanem, Jackiem Komudą oraz wielką niespodzianką - Andrzejem Pilipiukiem.

Proszę przypomnieć, kiedy do miasta zawitają fani gier i tematyki fantasy, mangi, średniowiecza?

Event rozpoczyna się w sobotę 16 stycznia, a kończy w godzinach wieczornych w niedzielę, 17 stycznia 2016 roku.

Czego życzyć Panu na dalsze dni wielkich przygotowań?

To pytanie, gdzie mógłbym długo wymieniać, ale najważniejsze to zdrowie, dobry humor i dalsza pomyślność w realizowaniu projektu. No i może proszę życzyć nam jakiegoś sponsora? Ostatecznie może być wygrana w lotto - wtedy było by jeszcze więcej możliwości w kwestii organizacji, więc nie obrazimy się za tę 6-stkę w losowaniu (śmiech).

Życzę więc powodzenia i jako patron medialny wydarzenia zapraszamy wszystkich fanów gier jak i entuzjastów dobrej zabawy na pierwszy konwent gier w Rudzie Śląskiej!

Dziękuję w imieniu grona organizatorów. Także wszystkich serdecznie zapraszamy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na konwent przyjadą osoby z całej Polski jak i z zagranicy. Warto tam z nami być. Czekamy w styczniu w MCK na wszystkich rudzian!

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Aktywista

    CZad!

  • corridor

    Super inicjatywa. Żałuję, że mam tak mało czasu. Sam chętnie pograłbym w jakieś planszówki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.