Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nadchodzą podwyżki cen prądu? Cztery grupy energetyczne poinformowały o takim zamiarze URE

 • Dodano: 2019-11-19 11:15, aktualizacja: 2019-11-20 09:04

Nadchodzą podwyżki cen prądu? Cztery grupy energetyczne poinformowały o takim zamiarze Urząd Regulacji Energetyki. Czy klienci indywidualni muszą przygotować się na to, że zapłacą więcej?

Do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski, dotyczące wysokości taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 r. - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik URE Agnieszeka Głośniewska. Jak dodała, urząd analizuje wnioski.

Wnioski skierowały zobowiązane do tego przedsiębiorstwa energetyczne, czyli tzw. sprzedawcy z urzędu z czterech grup energetycznych - PGE, Taurona, Enei i Energi.

Postulat podwyżek jest niezgodny z polityką rządu, który utrzymuje, że nie będzie wysokich podwyżek cen prądu. Prezesi spółek byli jednak zmuszeni do złożenia takich wniosków, inaczej groziłoby im postępowanie prokuratorskie za "działanie na szkodę spółki". Jak podaje RMF FM, można się spodziewać, że Urząd Regulacji Energetyki będzie domagał się obniżenia kwot, które pojawiły się w roszczeniach spółek.

Zapłacimy więcej za prąd?

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił w poniedziałek, w porannej rozmowie w RMF FM, że podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie.

- Mówiłem bardzo wyraźnie, że podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie. I zrobimy wszystko, żeby tak się stało - zapowiedział.

Dopytywany, jak to będzie wyglądało w przypadku firm, powiedział, że dla nich "ta podwyżka była już w tym roku, szczególnie dla dużych firm".

- Dla tych małych, średnich udało się utrzymać te ceny - ale nie da się tego robić w nieskończoność. Podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika to z rynkowych cen wytwarzania energii - powiedział Sasin.

Zamrożenie cen

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 roku zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 złotych za MWh, obniżyła też o 95 procent opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 rok na poziomie z 30 czerwca 2018 roku. W praktyce ustawa zamroziła ceny energii dla gospodarstw domowych, nadal więcej za prąd płaciły jednak firmy i samorządy. Wszystko przez brak odpowiedniego rozporządzenia. Nowelizacja ustawy weszła w życie pod koniec czerwca. Zakładała ona, że ceny dla części odbiorców (klienci indywidualni, samorządy, szpitale, najmniejsze firmy) przez cały 2019 rok pozostają zamrożone na poziomie z 2018 roku.

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Andrzel Rosa

  Dwa zdania w dyskusji.Pan Sasin przed wyborami mówił, że nie będzie żadnej podwyżki, po wyborach mówi, że podwyżki nie będzie dla gospodarstw domowych. A jak będzie ?Mieszkańcy miasta mego w większości mają umowy zakupu energii elektrycznej zawarte z Tauron Sprzedaż GZE, a tej spółce URE nie zatwierdza taryf.

 • Dolas

  Długo są już trzymane ceny a wielu dalej narzeka. Gdyby zależało to od liberałów to już dawno byłoby "pięknie", po europejsku.

 • ewald

  UWAGA ! nadchodzi dobra zmiana.

 • Ułe

  Dyrektywy takie jak prawo wodne i pakiety klimatyczne przyszły z UE to one wpłynęły na te podwyżki. Trzeba być obiektywnym a nie słuchać głupot

 • Gtul

  Podwyżek nie będzie, a autor w tytule sugeruje że będą , to jest ta propaganda lewactwa i manipulacja. Wiadomo że lemingi i zwolennicy komuny nie grzeszą inteligencją , więc po przeczytaniu tytułu nie zadadzą sobie trudu przeczytania tych wypocin i będą rozgłaszać te kłamstwa. Cóż lewactwo już takie jest , odwraca kota ogonem i przytula się do d ... y.

 • kwiatowe

  Sztuczne odgorne regulacje cen to wlasnie byla domena komuny i dobrze wiemy czym sie to skonczylo. PiS to wlasnie tacy sobie komunisci z lewicowym podejsciem do gospodarki, ale w odroznieniu od PZPR w zebach niosa krzyz.

 • Bruno

  Czyli jesteś za uwolnieniem cen energii ? Jestem pewny że po takim zabiegu , pisałbyś że to skandal te podwyżki , ograni się komuchu bo nie ukryjesz swojego lewactwa i odwal od krzyża.

 • kwiatowe

  Wszystkie ceny powinny byc uwolnione, tak samo jak rynek energetyczny, bo obecnie mamy 4 panstwowe molochy z najwiekszym zatrudnieniem w przeliczeniu na wytworzona MWh energii w Europie. Nie dosc, ze energetyka weglowa emituje setki mln ton CO2 to jest zacofana takze strukturalnie i administracyjnie. Inwestor prywatny albo zagraniczny z OZE na duza skale albo elektrownia atomowa niezle by tutaj namieszal i zmusil Tauron, PGE, Energe i Enee do roboty, ale to towazystwo wzajemniej adoracji za nic nie chce do tego dopuscic. Woli placic na OZE dla Niemiec czy Francji. Zastanow sie moze kto tu ma lewicowe poglady, bo serio mylisz pojecia.

 • gr

  w Europie właśnie powstają nowe elektrownie węglowe a z atomu się zaczynają wycofywać. A co do CO2 to istnieją sposoby czystego spalania węgla. Fajnie jesteś zacofany kolo.

 • Macia

  Za to prawica standardowo pluje jadem...pomodliłeś się już dzisiaj o "śmierć wrogom ojczyzny"? ;D

 • gutek

  A ty czego życzysz wrogom ojczyzny ? zdrowia ,szczęścia ,pomyślności . Gdyby nie ci co walczyli o wolność to byś gadała po rusku . Choć taki lewak jak ty byłby z tego zadowolony.

 • Gtul

  Oczywiście że się modlę ,o to i o wiele innych rzeczy. Wiem że twoja wyobraźnia nie jest w stanie ogarną takich rzeczy , bo twoja ideologia lewicowa jest płytka .

 • Macia

  "Panie Boziu, proszę Cię o śmierć dla wszystkich wrogów ojczyzny, homosiow, tęczowej zarazy i calego lewackiego g*wna. Daj nam siłę do głoszenia twoich przykazań: miłości, szacunku i dobroci ale tylko w stosunku do naszych" - tak to wygląda? :)

 • kania

  Klupni się w czerep

 • Nonsens

  Normalne, jak co roku o tej porze...w końcu podwyższyli nam płacę minimalną.

 • Lucek

  Czy ty czytasz ze zrozumieniem ? podwyżki nie będzie .

 • zonk

  Aleś ty pisowsko naiwny. jak będzie drożej dla firm to zdrożeje wszystko. Wszystkie usługi i produkty gdzie wykorzystują prąd. No ale żeby to zrozumieć trzeba mieć mózg a nie tylko kieszeń otwarta dla mopsu.

 • Magma

  Jeżeli będzie podwyżka dla przedsiębiorstw to dla nas będzie podwyżka cen usług i zakupów

 • Nonsens

  Ok. podwyżka będzie ale nie dla klientów indywidualnych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.