Wiadomości z Rudy Śląskiej

Najbardziej potrzebujący szybciej uzyskują mieszkania - wiceprezydent Michał Pierończyk

  • Dodano: 2015-06-03 16:15, aktualizacja: 2016-07-13 11:16
O zasadach przydziału mieszkań z zasobów komunalnych rozmawiamy z Michałem Pierończykiem, Wiceprezydentem Miasta Ruda Śląska.
 
W ubiegłym roku uległy zmianie procedury dotyczące przyznawania mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej. Teraz mieszkańcy sami starają się o lokal, który zainteresuje ich z listy dostępnych mieszkań. Z grupy zainteresowanych osób mieszkanie zostaje przydzielone tej osobie, której numer na liście znajduje się najwyżej.
 
Barbara Pilocik: Panie wiceprezydencie, czy wprowadzone zmiany przyspieszyły, tak jak przewidywano, oczekiwanie rudzian na własne mieszkanie?
 
Wiceprezydent Michał Pierończyk: Wprowadzenie nowych zasad przydziału lokali mieszkalnych pozwala na szybsze uzyskanie mieszkania osobom najbardziej potrzebującym. W dniu 01 sierpnia 2014 roku weszła w życie uchwała Rady Miasta Ruda Śląska w sprawie określenia zasad wynajmowania lokali mieszkalnych, socjalnych i pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Ruda Śląska. 
 
Od tego momentu wolne lokale mieszkalne są proponowane i przyznawane wg nowych zasad w niej zawartych, a mianowicie poprzez ogłoszenie podawane do publicznej wiadomości. Informacja o wolnych lokalach mieszkalnych wraz z datą i godziną oględzin jest dostępna: na tablicy ogłoszeń obok pokoju 228 Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Ruda Śląska, w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej  Sp. z o.o. ul. 1 Maja 218, Rejonach Eksploatacji Budynków: REB Nr 1 ul. Janasa 13A, REB Nr 2 ul. Osiedlowa 6, REB Nr 3 ul. Solidarności 22, REB Nr 4 ul. Joanny 18, REB Nr 5 ul. Radoszowska 106, REB Nr 6 ul. Jadwigi Markowej 22, stronach internetowych: www.rudaslaska.bip.info.pl, www.mpgm.com.pl.
 
Podczas oględzin osoby zainteresowane poszczególnymi mieszkaniami powinny zapisać się na listy, podając imię, nazwisko, adres, numer telefonu  lub inny sposób kontaktu PESEL lub datę urodzenia. Kolejność zapisywania się na listy podczas oględzin nie ma znaczenia. Na bazie otrzymanych list osób zainteresowanych lokalami mieszkalnymi zostanie sporządzony wykaz osób uprawnionych do otrzymania propozycji lokalu mieszkalnego według kryterium daty złożenia wniosku, a następnie przygotowana propozycja skierowana do osoby, która najwcześniej złożyła wniosek o przydział mieszkania, przy  uwzględnieniu   faktu,  że   wniosek   jest  kompletny  i aktualny. Osoby oczekujące na mieszkanie mogą otrzymać maksymalnie 3 propozycje lokali mieszkalnych.
 
Do tej pory na ww. wykazach pojawiły się 103 lokale mieszkalne (w tym 12 lokali dwukrotnie): 64 lokale w roku 2014 oraz 39 lokali w roku 2015. Osoba, która otrzymała propozycję lokalu mieszkalnego z najwcześniej złożonym wnioskiem, miała 7. pozycję na liście oczekujących na mieszkanie (data złożenia wniosku: 29.09.1998r.). Osoba z najpóźniej złożonym wnioskiem, która otrzymała propozycję mieszkania, miała pozycję 4129 (data złożenia wniosku: 17.03.2015r.). Łącznie zainteresowanie lokalami podawanymi w wykazach wyraziło 868 osób. Pod względem ilości pokoi struktura lokali kształtowała się następująco: 73 lokale jednopokojowe, 23 lokale dwupokojowe, 6 lokali trzypokojowych, 1 lokal czteropokojowy. Pod względem dzielnic sytuacja kształtowała się następująco: w Wirku: 24 lokale, Nowym Bytomiu: 31 lokali, Rudzie: 27 lokali, Goduli: 8 lokali, w Orzegowie: 8 lokali, Chebziu: 2 lokale, Kochłowicach: 4 lokale, Halembie: 6 lokali, Bielszowicach: 1 lokal, Bykowinie: 0 lokali. 
 
Zgodnie z nowymi zasadami, zasiedlanie mieszkań trwa około 4 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wolnego lokalu mieszkalnego w Urzędzie Miasta do dnia podpisania umowy najmu przedmiotowego lokalu po wykonanym remoncie. Natomiast przed zmianą przepisów proces ten mógł trwać nawet około 1 roku. W konsekwencji, Miasto obecnie znacznie szybciej uzyskuje dochód z czynszu za zasiedlane lokale mieszkalne.
 
Jak teraz kształtuje się lista osób starających się o mieszkanie komunalne? Czy można przytoczyć aktualne liczby? Porównanie do lat ubiegłych?
 
Od dnia 01.09.2014r. nastąpiło połączenie list osób oczekujących na mieszkanie do remontu bieżącego i kapitalnego w jedną listę według kryterium daty złożenia wniosku. Obecnie lista osób oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego do remontu liczy 4211. W roku 2014, wg stanu na dzień 31.12.2014r. na ww. liście figurowało 4079 osób. Dla porównania, przed połączeniem ww. list, na liście osób oczekujących na mieszkanie do remontu bieżącego oczekiwały 904 osoby, a na liście oczekujących do remontu kapitalnego: 3546 osób (wg stanu na dzień 30.06.2013r.).
 
Co z osobami oczekującymi na mieszkanie socjalne, kiedy listy zostały połączone?
 
Osoby oczekujące na przyznanie lokalu socjalnego ujęte są w odrębnym rejestrze. Opisane powyżej zasady nie dotyczą osób oczekujących na lokal socjalny. Lokale socjalne przyznawane są w pierwszej kolejności osobom, którym takie uprawnienie zostało przyznane w wyroku sądu.
 
Warunkiem otrzymania mieszkania komunalnego jest wykonanie remontu w przeciągu trzech miesięcy. To dla wielu rudzian zbyt mało czasu, szczególnie dlatego, że większość lokali, które są im proponowane, wymaga ogromu pracy i nakładów finansowych. Czy miasto nie myślało o wydłużeniu tego czasu?
 
Zgodnie z zarządzeniem nr SP.0050.2.455.2014 Prezydenta Miasta Ruda Śląska z dnia 10.10.2014r. w sprawie określenia zasad zawierania umów o wykonanie remontu lokali mieszkalnych wraz z uzupełnieniem wyposażenia technicznego na koszt przyszłych najemców, termin wykonania remontu lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 3 miesięcy, w trakcie których przyszły najemca zobowiązany jest uiszczać opłaty za zużycie mediów. W uzasadnionych przypadkach termin wykonania remontu można przedłużyć o nie więcej niż 3 miesiące, jednakże wówczas, oprócz opłat za zużycie mediów, naliczane są opłaty za korzystanie z lokalu w wysokości czynszu najmu za dany lokal na zasadach określonych w stosownym zarządzeniu Prezydenta Miasta Ruda Śląska.
 
Proszę przypomnieć, jakie trzeba spełniać wymagania związane z dochodem, aby móc starać się o mieszkanie z zasobów miasta?
 
Za osoby spełniające warunki do zakwalifikowania na listę osób oczekujących oraz do przyznania mieszkania do remontu rozumie się osoby, których średni miesięczny dochód na jedną osobę, w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku oraz przyznania mieszkania nie przekracza:
-     w gospodarstwie jednoosobowym - 350% najniższej emerytury (obecnie jest to kwota 3081,58 zł)
-     w gospodarstwie wieloosobowym –300% najniższej emerytury (obecnie jest to kwota 2641,35 zł/osoba).
Powyższe kwoty są kwotami brutto.
 
Złożony wniosek trzeba aktualizować. Czy mieszkańcy zapominają o tej konieczności? Co w takim przypadku, kiedy tego nie zrobią?
 
Osoby zakwalifikowane na listę osób oczekujących na lokal mieszkalny do remontu są zobowiązane do dokonania aktualizacji wniosku w terminie do dnia 01.08.2015r. i w każdym kolejnym roku. Brak aktualizacji, o której mowa powyżej, upoważnia do wykreślenia wniosku  z listy osób oczekujących na mieszkanie.
 
Czy miasto planuje budowę nowych mieszkań komunalnych? Ciągle brakuje ich w mieście.
 
W kwestii budownictwa mieszkaniowego komunalnego Miasto rozpoczęło w miesiącu kwietniu br. dialog techniczny z podmiotami zainteresowanymi budową mieszkań. Budowa mieszkań ma być procesem etapowym; w pierwszym etapie planuje się budowę około 80 mieszkań. 
 
Miasto prowadzi również rozmowy z Towarzystwami Budownictwa Społecznego, w których posiada udziały, tj. Regionalnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego z siedzibą w Chorzowie i Międzygminnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego z siedzibą w Tarnowskich Górach, celem kontynuacji budownictwa w ramach tej formy. 
 
Mieszkańcy apelują, by wprowadzić przepis, który nakazywałby przed opuszczeniem mieszkania przez poprzedniego lokatora doprowadzenie lokalu do stanu ogólnego porządku, z pobieleniem ścian i pozbyciem się starych przedmiotów, tak aby kolejny mieszkaniec nie musiał czynić tego za osobę, która mieszkała tam wcześniej. Co miasto sądzi o takim postulacie? Czy jest on możliwy do zrealizowania?
 
Mieszkania, którymi dysponuje Miasto jako wolnymi do zasiedlenia, to w przeważającej większości lokale po zgonie lub eksmisji dotychczasowego najemcy. W takiej sytuacji obowiązek doprowadzenia zwalnianego lokalu do stanu ogólnego porządku wraz z pobieleniem ścian byłby trudny, wręcz niemożliwy do wyegzekwowania.
 
Pojawiły się głosy oburzenia, że osoby, które posiadają tytuł prawny w postaci umowy najmu lokalu nie mogą starać się już o przydział mieszkania z zasobów komunalnych. Czy miasto może zmienić ten przepis?
 
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity Dz. U. z 2014 roku, poz. 150) gmina na zasadach i w wypadkach przewidzianych w ustawie, zapewnia lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokaja potrzeby mieszkaniowe gospodarstw o niskich dochodach.
 
Z powyższego przepisu wynika, że gmina winna swoje działania skoncentrować przede wszystkim na osobach, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. Tytuł prawny w postaci umowy najmu świadczy o tym, że najemca w danym okresie ma zaspokojoną potrzebę mieszkaniową. Każda umowa najmu stanowi tytuł prawny do lokalu, niezależnie od okresu obowiązywania, a także podmiotu, z którym jest zawarta (innymi słowy niezależnie od tego, czy zawarta jest z Miastem, spółdzielnią mieszkaniową, czy np. prywatnym właścicielem).
 
Co więcej, ustawa kodeks cywilny (tekst jednolity Dz. U. z 2014 roku, poz. 121, z późn. zm.) w art. 660 oraz 661 precyzuje, że umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę zawartą na czas nieoznaczony. Natomiast najem zawarty na czas dłuższy niż 10 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. 
 
Niezwykle istotny jest też art. 674 ww. ustawy. Mówi on, że jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie lub w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.  
 
Miasto nie może ingerować w przepisy rangi ustawowej.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Dziękuję.
 

Komentarze (26)    dodaj »

  • gego

    oj bardzo mało

  • Przedsiębiorczy Żyd

    Panie Pierończyk! Żadna normalna, szanująca się firma, nie przyjęła by Pana na żadne stanowisko. Bo Pan po prostu nic nie umie. Co pan robił poprzednią kadencję? Spał? Ale wypłaty za nic nie robienie to Pan nie zapomniał brać. Cała ta śmietanka wokół P.Prezydent, to są właśnie tacy specjaliści od niczego. Panie Pierończyk, mogę tylko zasugerować Panu nowy zawód, razem z Bronkiem waszym guru WSI możecie jechać "NA MAZURY, MACAĆ KURY"

  • Aga

    Oj chciałbyś mieć choć część tej wiedzy, wykształcenia i empatii co P. Michał :)Ale, żeby się wykształcić i zdobyć dobrą pracę to trza[...]cię z przed komputera ruszyć czasami :)

  • lukas

    Jak można tak sie wyżyć publicznie? Powiedz jak sie teraz czujesz? Zadowolony? oj oj

  • P. Żyd

    Mam wielkie wyrzuty sumienia. Nie będę pisał prawdy na forum publicznym, bo kogoś to może urazić. Lepiej ignorować nieróbstwo(7 grzech) niż przedstawiać realny obraz pracy, tego pana w zakresie mieszkań. ;-). Zapewne jest to, bardzo miły i sympatyczny pan ale ja oczekuję skuteczność a nie byci cool.

  • Turbo ślimok

    Prawdę napisał

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również