Wiadomości z Rudy Śląskiej

Najpiękniejszy sposób na to, aby powiedzieć "kocham cię"

  • Dodano: 2019-02-18 06:45, aktualizacja: 2019-02-18 09:28

Pierścionki zaręczynowe funkcjonują w naszej kulturze od wieków. Wyrażają uczucia i zapowiadają zbliżające się wesele. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego narzeczony ofiarowuje swojej ukochanej akurat pierścionek? Co jest takiego wyjątkowego w tym elemencie biżuterii, że stał się symbolem wiecznej miłości? I czemu najchętniej wybieramy pierścionki zaręczynowe złote z diamentami?

Koło, czyli wieczność

Sam kształt biżuterii ma wiele do powiedzenia osobie biegle orientującej się w symbolach. Koło jako figura geometryczna, w której nie da się wyznaczyć początku ani końca, oznacza wieczność. Przez to, już w czasach przed naszą erą wśród cywilizacji śródziemnomorskich, zaczęto pierścieniem oznaczać przynależność do rodu, bądź status społeczny - odkreślało to ciągłość tradycji, albo stałość instytucji reprezentowanej przez posiadacza pierścienia.

Nie bez znaczenia jest też część ciała, na której się go nosi. Starożytni Grecy wierzyli, że żyły z palca serdecznego biegną prosto do serca, a więc najważniejszego organu w naszym organizmie, tradycyjnie utożsamianego z uczuciami i emocjami.

Nic dziwnego, że w czasach nowożytnych także rodziny planujące zamążpójście swoich dzieci przejęły zwyczaj i symbolikę noszonego na czwartym palcu pierścienia. Miało to za zadanie podkreślać, że związek zawarty między osobą obdarowującą a obdarowaną - a co za tym idzie sojusz obu rodzin - będzie trwał wiecznie.

Szlachetne złoto i niezniszczalny diament

Materiały, z których najczęściej wykonuje się pierścionki zaręczynowe to złoto i brylanty. Używane są od wieków i przez ten czas również obrosły piękną symboliką. Złoto to metal szlachetny, który nie wchodzi w reakcję z innymi pierwiastkami, symbolizuje trwałość. Tak jak odporne na wszelkie inne substancje jest ten cenny kruszec, tak trwałe i niezmienne będą uczucia osoby ofiarującej pierścionek zaręczynowy właśnie ze złota. W szerszym kontekście można odwołać się do mitologii greckiej i Złotego Wieku, czyli okresu dobrobytu i szczęścia ludzkości, kiedy nie było chorób - złoto będzie zatem symbolem czasu doskonałego.

Diament to kamień, którego nazwa pochodzi od starogreckiego słowa adamas, czyli niezniszczalny. Jest to najtwardsza substancja występująca w przyrodzie. To bardzo wymowny symbol stałości i odporności na przeciwności losu, jakie będzie musiała pokonać miłość przyszłych małżonków.

Miłość, która przetrwa wszystko

Łącząc te wszystkie elementy kulturowej układanki: pierścionek zaręczynowy złoty z brylantem, jest pięknym symbolem wiecznej, niezniszczalnej i doskonałej miłości. Ważna jest również jakość wykorzystywanych materiałów - złoto i diamenty to jedne z trwalszych i odporniejszych na zniszczenia substancji w przyrodzie. Pierścionek zaręczynowy złoty z brylantami (przykładowo taki jak tutaj), będzie cieszył naszą ukochaną przez długie lata. Nie bez znaczenia jest też cena - taki pierścionek to kosztowny wydatek. Świadczy to o naszym głębokim uczuciu - w końcu nie każdego obdarowuje się tak drogimi prezentami. Oświadczając się ukochanej złotym pierścionkiem z brylantem w piękny sposób wyznajesz jej: "kocham cię, miłością która jest niezniszczalna jak diament, niezmienna jak złoto i która tak jak koło nie ma początku ani końca, a więc jest wieczna".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.