Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie damy zamknąć kopalni - związkowcy z KWK Śląsk pełni obaw

 • Dodano: 2016-04-09 12:30, aktualizacja: 2016-04-09 14:15

Wczoraj pod KWK Wujek Ruch Śląsk związki zawodowe zwołały konferencję w obronie kopalni. "Mamy podejrzenia, że zarząd dąży do likwidacji zakładu" - mówili członkowie.

Mamy powody, by sądzić, że zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego dąży do przekazania naszego zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji. - mówił Piotr Bienek, przewodniczący związku "Solidarność" w KWK Wujek Ruchu Śląsk.

Spotkanie z mediami zostało zwołane po czwartkowych masówkach w kopalni zorganizowanych przez związki dla pracowników. 

Zarząd Holdingu nie walczy o to, aby wydłużające się procedury przetargowe dotyczące rozcinki pokładów i zbrojenia ścian zakończyły się. Nadal nie ma decyzji Urzędu Górniczego co do planu ruchu dla zakładu. Boimy się, że za niedługo na takie decyzje może być za późno. Sprzedaż spada, na zwałach jest za dużo surowca, a można by postarać się o jego sprzedaż, ponieważ nasz węgiel jest bardzo dobrej jakości. - komentował Piotr Bienek.
 
Związki zawodowe jednym głosem mówią, że wyczuwają, iż zarząd planuje restrukturyzację zakładu poprzez likwidację. Za tą teorią przemawia też fakt, że niedawno pytano górników w ankietach, czy są zainteresowani świadczeniami osłonowymi.
 
Najlepiej jest pozbyć się pracowników, oferując im dogodny program odejść. Tylko co z tymi ludźmi stanie się później? Gdzie tyle tysięcy osób znajdzie zatrudnienie? Dlaczego niszczymy coś, co może się opłacać przy dobrym zarządzaniu? - mówił inny związkowiec.
 
Według działaczy takie kroki, a także brak reakcji w pewnych kwestiach ze strony Katowickiego Holdingu Węglowego skutkują coraz gorszym rachunkiem ekonomicznym zakładu. To z kolei ułatwi drogę do przekazania rudzkiej części kopalni do SRK, a to pociągnie za sobą także katowicką część, czyli KWK Wujek.
 
Kopalnia jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych zakładów. Surowiec jest dobrej jakości. Tu występują warstwy siodłowe z pokładami węgla grupy 500. To węgiel zbywalny. Zakład ma szansę normalnie funkcjonować. - dodał Bienek.
 
Tymczasem rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, który zarządza KWK Wujek Ruch Śląsk, Wojciech Jaros poinformował, że żadne decyzje o likwidacji nie zapadły. Deklaruje, że zakład pracuje normalnie.
 
Oba ruchy kopalni Wujek pracują zgodnie z planem. Pierwszy kwartał tego roku zakończyły z lekkim przekroczeniem tak wielkości wydobycia jak też ilości prac przygotowawczych. Wydobycie i prace przygotowawcze w pierwszym i drugim kwartale nie są zagrożone. Ruch Śląsk pracuje planowo dwiema ścianami, ich zbrojenie i uruchamianie odbywa się w założonych terminach. Załoga zatrudniona jest bądź przy wydobyciu, bądź przy pracach przygotowawczych, co wiąże się m.in. z ograniczaniem ilości prac zlecanych firmom zewnętrznym. - oświadczył.
 
Jaros uspokoił także, że sprzedaż węgla wcale nie jest zagrożona. Większość surowca jest już sprzedana.
 
W pierwszym kwartale tego roku kopalnia Wujek wykonała 99,42% zakładanego poziomu sprzedaży. Na jej zwałach znajduje się ok. 54 tys. ton węgla, który nie został jeszcze sprzedany. Jest to odpowiednik około tygodniowego wydobycia. Pozostała ilość węgla na zwałach kopalni  jest już sprzedana i czeka na odbiór.  - dodał rzecznik spółki węglowej.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • A gdzie Duda?

  Widzicie jak WYDYMAŁ PiS?!Obiecani cacanki a głupiemu...zamknięta kopalnia. Amen.

 • jo.....

  szkoda ze nie chcą pozamykać trochę urzędów i kościołów i bele jakiś biur poselskich z złodziejami na czele .tylko kopalnie pozamykać i git.

 • wstawiająca się

  Zastanów się proszę o czym piszesz możesz jeszcze potrzebować niektóre rzeczy tam "załatwić" - nie mam na myśli błahych spraw urzędowych...tylko może być za późno...

 • lol

  Murcki zaś sie dały wydymać

 • observer

  Kolejny raz zapytam: gdzie Wasz pryncypał związkowiec Duda, który regularnie robił zadymy za poprzedniego rządu, a teraz się gdzieś schował chudziaczek...czyżby podpisał jakiś cyrograf u Prezesa - specjalisty od zakamuflowanych opcji niemieckich?

 • ZEFEL

  A GDZIE ZAPEWNIANIA Z KAMPANII WYBORCZEJ DUDY I BECI, I CAŁEJ PIS-IORSKIEJ SEKTY ŻE WSZYSTKIE KOP, MUSZĄ BYĆ UTRZYMANE A NIERENTOWNE DOFINANSOWANE, STAN ZAŁÓG MA POZOSTAĆ NA OBECNYM POZIOMIE,, GÓRNICY UWIERZYLI I ZOSTALI " WYDUPCENI ",,,,, ALE CO NIECO NA WŁASNE ŻYCZENIE,,,,,

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.