Wiadomości z Rudy Śląskiej

Niebawem rusza kolejna seria spotkań prezydent Rudy Śląskiej z mieszkańcami

 • Dodano: 2019-09-24 06:15, aktualizacja: 2019-09-23 16:00

30 września rozpocznie się kolejna seria spotkań prezydent Rudy Śląskiej z mieszkańcami.

Podczas zebrań w dzielnicach chcemy między innymi porozmawiać o konsekwencjach finansowych, jakimi zostaną obarczone samorządy w związku ze zmianami w prawie i systemie wynagrodzeń. Ostatnie decyzje rządu odbiją się negatywnie na gminnych budżetach, a to może oznaczać konieczność znacznych cięć finansowych, również w zakresie inwestycji - tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Podczas spotkań dzielnicowych rudzianie dowiedzą się także o planach rozwoju miasta, sami zaś będą mogli zgłosić swoje problemy oraz uwagi.

Inicjatywa obywatelskich zebrań jest realizowana w mieście co pół roku już od 8 lat

Podczas jesiennej serii prezydent Grażyna Dziedzic wraz ze swoimi zastępcami w pierwszej kolejności przedstawi stan realizacji tegorocznych inwestycji oraz remontów infrastruktury.

Są to informacje, na które mieszkańcy najbardziej czekają, bo interesuje ich to, co konkretnie dzieje się w ich okolicy. Czasami są to z pozoru niewielkie zadania, ale z perspektywy mieszkańca często są ważniejsze od niejednej wielomilionowej inwestycji – zauważa wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Jak się okazuje z tymi ostatnimi może być w kolejnych miesiącach różnie

Realnym zagrożeniem dla ich realizacji są bowiem decyzje rządowe w sprawie wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia oraz zapowiedź kolejnych zmian w podatkach dochodowych, które obejmą już większą liczbę podatników.

Pracujący mieszkańcy z jednej strony zyskają, z drugiej strony mogą stracić na jakości życia w mieście. Do tego mogą niestety prowadzić skutki rządowych decyzji. W przypadku Rudy Śląskiej w ciągu roku wpływy z tego tytułu mogą być mniejsze nawet o 27 mln zł. Jeżeli rząd nie znajdzie pomysłu na zrekompensowanie tych ubytków, najzwyczajniej w świecie będziemy musieli ciąć wydatki – zastrzega Grażyna Dziedzic.

Jak podkreślają władze miasta spotkania oprócz celów informacyjnych pełnią także rolę edukacyjną.

Wspólne rozmowy pozwalają wytłumaczyć rudzianom to, w jakich realiach muszą funkcjonować samorządy i na co pozwala nam prawo przy realizacji poszczególnych zadań. Można powiedzieć, że spotkania te są taką wzajemną lekcją samorządności – podkreśla Krzysztof Mejer.

W spotkaniach organizowanych w Rudzie Śląskiej udział biorą również urzędnicy

Wychodzimy z założenia, że to oni realizując poszczególne zadania mają największą wiedzę na ich temat. Przy zgłoszeniu problemów przez mieszkańców mogą zapoznać się na miejscu z ich szczegółami i w ten sposób są w stanie niemal od razu przystąpić do działania. Obecność fachowców z poszczególnych wydziałów magistratu pozwala także na dokładne objaśnienie niektórych zawiłych procedur, którymi obciążony jest samorząd – informuje Grażyna Dziedzic.

Pierwsze z jesiennych spotkań odbędzie się w poniedziałek 30 września w R.O.D. Sielanka w Bykowinie. Pozostałe spotkania odbędą się w październiku.

Spotkania dzielnicowe zostały zapoczątkowane przez prezydent Grażynę Dziedzic w 2011 roku i odbywają się zawsze wiosną i jesienią. Do tej pory odbyło się już 147 zebrań dzielnicowych. W sumie wzięło w nich udział już blisko 7 tys. osób.

HARMONOGRAM JESIENNYCH SPOTKAŃ Z MIESZKAŃCAMI:

 • 30 IX – poniedziałek - godz. 17:00 – Bykowina - R.O.D. Sielanka – ul. Plebiscytowa – ogródki działkowe.
 • 03 X – czwartek - godz. 17:00 - Ruda - MDK, ul. Janasa 28.
 • 07 X – poniedziałek – godz. 17:00 - Godula - SP nr 40, budynek A: ul. Joanny 13 – dla mieszkańców Goduli i Orzegowa.
 • 08 X – wtorek – godz. 17:00 – Nowy Bytom - MCK, ul. Niedurnego 69 - dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia.
 • 14 X – poniedziałek - godz. 17:00 – Kochłowice - ZSO nr 3, ul. Oświęcimska 90.
 • 17 X – czwartek - godz. 17:00 – Wirek - SP 8 – ul. Główna 1 - dla mieszkańców Wirku i Czarnego Lasu.
 • 21 X – poniedziałek – godz. 17:00 – Halemba - SP nr 24, budynek B (dawniej gimnazjum), ul. ks. Lexa 14.
 • 28 X - poniedziałek – godz. 17:00 - Bielszowice – Dom Kultury, ul. Kokota 170.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Andrzej

  PO CO TEN CYRK LUDZIE remont ulicy piastowskiej na przykład jak to wygląda masakra ścieżki rowerowe raz obok jezdni, raz chodnik obok jezdni taki zygzak, chodniki krzywe jezdnia wąska chodniki szerokie brak miejsc parkingowych na samochody, ale powiedzą myśmy zrobili nie ważne jak ale zrobili, tak jest ze wszystkim Park kozioła 2mln zł ścieżki szutrowe dzisiaj już zarośnięte nawet ich nie widać, brak słóżb dbających o czystość w mieście, drzewa i krzewy rozrośnięte, chodniki pozarastane trawą, SYF

 • boluś

  Jesienne Bery i Bojki BABCI KŁAMCZUCHY I PINOKIA .PITOLENIE w temacie czego to nie zrobiliśmy' problym w tym że NIC nie robiom' robiom ludzie i firmy a łoni sie pod tym podpisują. Na tym polego sprawowanie władzy w Rudzie NA OPOWIADANIU BAJEK.PRZYPISYWANIU SOBIE WSZELKICH ZASŁUG,DOJENIU MIESZKAŃCÓW I UNIKANIU WSZELKIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI. Pora wystrzelić ICH w KOSMOS'

 • rudziol

  Od nich ulubiona odpowiedz to "miasto nic nie moze bo to prywatny wlasciciel". Stara piecownia - miasto nic nie moze, puste pawilony na karmanskim - miasto nic nie moze, budowanie kolejnych marketow na osiedlach tez miasto nic nie moze...

 • Łuk

  Ale decyzje o pozwoleniu na budowę wydają...

 • Bladius

  Kolejna edycja spotkań, gdzie tchurzliwa i nieudolna prezydent nie odpowie na trudne pytania tylko wyręczać ją będzie Mejerek frajerek

 • Rudziol

  Hahaha i co teraz mamy płakać bo dostaniemy podwyzszki i może ludzia będzie lepiej a miasto d[...]nie z tego tytułu mniej, kto tam sie przejmuje waszymi inwestycjami, większość jest bez przemyśleń realizowana...

 • pracownik wrześniowy

  Mieszkańcy, macie jakieś pytania? Oto odpowiedzi: "Ja jestem zaskoczony" i "Sprawdzimy to".

 • Pracownik wrześniowy

  Znowu się odzywasz moja nędzna kopio

 • Halembianka z II

  Od 3 lat obiecanki cacanki a głupiemu radość..Teraz na Halembie II jakoś nie chcą dyskutować.

 • Ika11

  Bo na II NIEl lubią jak się kit wcisko

 • Wyborca

  Znów propaganda i jak ciężko jest rządzić ale do koryta pierwsi.

 • Ernest_Vitczok

  Kto na to jeszcze chodzi? Zgłosić problem to nie lada wyczyn (cenzura), a i odpowiedzi są często irytujące. I co teraz nam będą tłumaczyć, że zły rząd zabiera im kasę? Ale daje nam, zwykłym ludziom! Realia są takie, że ekipa pani Prezydent robi wszystko, żeby tą kasę nam zabrać w postaci różnych oplat (śmieci, podatki). Jeżeli ktoś zwala na innych to znaczy, że przestaje sobie radzić! Ciekaw jestem jaki jest koszt Podatnika dla tych spotkań? Przecież ci naczelnicy nie idą z potrzeby serca a to są nadgodziny, więc dodatkowe koszty. Takie oszczędzanie...

 • ewa

  Po co,i tak nigdy nie udało się załatwić nic na takim spotkaniu.Lanie wody i obietnice (puste).Do wymiany, już się za długo nasiedzieli a D na emeryturę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również