Wiadomości z Rudy Śląskiej

Niedzielski: dziś będziemy mieli do czynienia z wysoką liczbą zgonów – ok. 700

 • Dodano: 2021-04-09 09:00

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że po czwartkowym rekordzie zgonów z powodu COVID-19, w piątek też będziemy mieli do czynienia z wysoką ich liczbą – ok. 700.

Zapowiedział też, że priorytetem przy odchodzeniu od obostrzeń będzie przywracanie edukacji

Niedzielski podczas internetowej części rozmowy w RMF FM został zapytany o funkcjonowanie wbrew obostrzeniom zakładów fryzjerskich czy branży kosmetycznej.

"Zawsze jestem pod wrażeniem pewnej beztroski i tego jak można w sytuacji, kiedy wczorajsza liczba zgonów wynosiła ponad 900, a dzisiaj też na pewno będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą w okolicach 700"- odpowiedział.

Jak dodał, w tej sytuacji branie odpowiedzialności za możliwość zakażenia kogoś jest absolutnie nieodpowiedzialne, jest to ryzykowanie czyimś zdrowiem i życie.

Resort zdrowia podał w czwartek informację o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 954 osób - to największa liczba zaraportowanych zgonów od początku pandemii.

Niedzielski był też pytany o zbliżający się sezon komunijny, a także co dalej z organizacją wesel, czy będzie to możliwe pod koniec maja.

"Tutaj priorytetem będzie zdecydowanie przywracanie edukacji, takie działania będziemy wykonywali w pierwszej kolejności. Jeżeli myślimy o takiej perspektywie miesięcznej, majowej, to jeżeli by się utrzymały te trendy, które teraz obserwujemy, czyli spadek liczby zachorowań i jednocześnie - mam nadzieję - poprawienie sytuacji w szpitalach, to myślę, że maj rzeczywiście daje lepszą perspektywę" - powiedział szef MZ. Zwracał przy tym uwagę na prowadzony program szczepień.

"Mamy już blisko 5 mln osób podaną pierwszą dawkę, więc to wszystko są elementy, które będą działały na korzyść właśnie odmrażania" - dodał.

Zwracał jednocześnie uwagę na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie liczba dziennych zakażeń spadła do 3 tys. i dopiero w tej chwili są tam podejmowane decyzje o bardziej odważnym otwieraniu gospodarki i usług.

W czasie rozmowy padło też pytanie o prezesa NIK Mariana Banasia, który w Polsat News mówił, że w szpitalach było dużo nieprawidłowości, jeśli chodzi o przygotowanie do pandemii i będzie z tego wyciągał wnioski oraz - jak mówił prowadzący rozmowę - zgłaszał to do prokuratury.

"Oczywiście biorę odpowiedzialność za to, co się dzieje, w sensie i momencie bycia w NFZ i oczywiście tutaj w ministerstwie zdrowia. Natomiast ja tam nie słyszałem bardziej konkretnych zarzutów, więc jak te zarzuty będą się konkretyzowały, to oczywiście będzie odpowiedź" - odparł.

Minister wyraził przy tym nadzieję, ze Banaś podejdzie rzetelnie do swojej pracy i nie będzie "żadnych elementów walki politycznej, tylko będą to rzeczywiście wnioski z kontroli".

Niedzielski pytany z kolei o szczepienia przeciw Covid-19 powiedział, że wszystko wskazuje na to, że do końca drugiego kwartału zostanie przeprowadzone 20 milionów szczepień. (PAP)

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  Jak oni to wszystko wiedzą. Pretensje mają do ludzi że nie wierzą że jest pandemia ale słysząc kogoś kto już wie ile będzie zakażonych i ile ludzi umrze to ciężko w to uwierzyć to raczej jest plandemia i biznes

 • ***** ***

  Minn dzięki Wam mieszkańcy rudy śl rządzi nami ta mafia, doprowadzając do takiej katastrofy. Jesteście kretynami

 • nie do wiary

  ten gosciu to jakiś prorok

 • Non stop

  Niech lepiej opisze krytyczną sytuację na SOR. Brak miejsc, długie kolejki itp. Niestety nie wszyscy pacjenci w porę uzyskają pomoc. To już się dzieje...stan naszej służby zdrowia jest agonalny, ludzie są przemęczeni, w tej sytuacji łatwo popełnić błąd, który będzie kosztował czyjeś życie.

 • Jano

  P...... y wróżbita

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.