RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Niezwykła kolekcja "Barwy Śląska" w Halembie

  • Dodano: 2012-10-08 14:00, aktualizacja: 2012-10-09 20:13
Zbiór prac artystów intuicyjnych, którą od ponad pół wieku kolekcjonuje pan Stanisław Trefoń można cały czas oglądać w galerii w Halembie.
 
 
Stanisław Trefoń kolekcjonuje obrazy, rzeźby, rysunki i grafiki nieprofesjonalnych twórców ze Śląska. Jego pokaźny zbiór liczy ponad 2500 dzieł, a mieści się w jego prywatnym domu przy ul. Młyńskiej 16. Od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00 można bezpłatnie podziwiać prace. Wśród twórców znajdują się m.in.: Teofil Ociepka, Paweł Wróbel, Ewald Gawlik, Erwin Sówka, Rudolf Riedel, Ludwik Holesza, Jan Nowak czy Władysław Luciński. 
 
 
Jeszcze do niedawna zbiory można było oglądać w pałacu w Nakle Śląskim, gdzie obecnie trwa remont. To właśnie remont sprawił, że Stanisław Trefoń był zmuszony do zmiany lokalizacji. Władze miasta nie przeznaczyły na ten cel pomieszczenia, dlatego kolekcjoner wygospodarował ponad 200 metrów swojego domu. Ta niezwykle bogata kolekcja znalazła uznanie wśród ludzi zajmujących się sztuką, którzy chętnie wystawiają kolekcje Stanisława Trefonia we wnętrzach swoich instytucji. 
 
 
Zainteresowanych dziełami nieprofesjonalnych artystów zapraszamy do odwiedzenia Kolekcji Sztuki Intuicyjnej „Barwy Śląska”.

Pokaż na mapie

Komentarze (3)    dodaj »

  • kanonik

    Słyszałem, że skrzywdzili właściciela galerii. Był artykuł, który to opisywał...

  • zofia

    kolekcja warta uwagi i czlowiek prawdziwy pasjonat

  • halembianin

    byłem ,oglądałem ,polecam czuje się duszę tego miejsca

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.